دستکش جراحی چیست؟

دستکش جراحی چیست؟ انواع دستکش‌ پودری و غیرپودری

دستکش‌ جراحی تقریباً کاربرد زیادی در تجهیزات پزشکی دارند. بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مطب‌ها، دندانپزشکی‌ها و دانشجویان در آزمایشگاه‌ها هم برای آزمایشات خود از این دستکش‌ها استفاده می‌کنند. حتی زنان خانه‌دار هم در برخی موارد برای مصارف شخصی خود در آشپزخانه از آن استفاده می‌کنند. شما کاربران گرامی برای خرید انواع تجهیزات پزشکی من جمله دستکش جراحی پودر و غیرپودری، دستکش لاتکس، ونیل و نیتریل می‌توانید به سایت فروشگاهی تجهیزات پزشکی خسروی دانش مراجعه کنید و بر اساس برند‌هایی که مد نظر دارید خرید خود را با اطمینان انجام دهید.

ما به شما این تضمین را می‌دهیم کالای خریداری شده در اولین فرصت برای شما ارسال شود. اگر به فکر خرید Glove surgery هستید باید بدانید انواع مختلفی از این دستکش‌ها وجود دارند که کاربرد‌های متنوعی با یکدیگر دارند.

برای خرید مطلوب شما باید اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید تا خریدی درست انجام دهید. در ادامه‌ی مقاله به انواع دستکش‌ها و کاربردشان می‌پردازیم  با ما همراه باشید تا با دستکش‌های جراحی آشنا شوید.

تاریخچه دستکش جراحی:

درگذشته پزشکان روزانه افرادی با شرایط مختلف را معاینه می‌کردند، افرادی که ممکن بود به بیماری‌های واگیردار دچار شده باشند. همین امر باعث شد که جامعه پزشکی با تهدید جدی مواجه شود.

این موضوع دقیقاٌ نقطه‌ای بود که باعث شد به تولید یک دستکش حرفه‌ای فکر کنند. دستکشی که از پزشک در مقابل عوامل بیماری‌زای خطرناک و واگیردار محافظت کند. دستکش‌هایی که در گذشته وجود داشت تا حدی از پزشکان محافظت می‌کرد اما این محافظت صد درصدی نبود. یعنی ویروس‌ها می‌توانستند از راه نفوذ به بافت دستکش، پزشک را مبتلا به بیماری کنند.

اولین دستکش جراحی:

اولین بار در سال 1889 یک نسخه از دستکش های لاتکس تولید شد که ماده اولیه برای ساخت این دستکش از یک درخت خیلی خاص به دست آمد. این درخت یک ماده شیری رنگ از خودش تولید می‌کرد. این ماده شیری رنگ لاتکس نام داشت. از این ماده برای تولید اولین دستکش‌های حرفه‌ای پزشکی استفاده کردند. البته که اولین نسخه این دستکش‌ها بسیار ساده‌تر از اکنون بودند.

لیکاپدیم اولین روان‌کننده‌ای بود که برای این دستکش‌ها به کار گرفته شد، از این ماده روان کننده تا چهل سال برای تولید دستکش معاینه استفاده شد. اما پس از آن دیگر از این ماده استفاده نکردند چرا که به تدریج برخی از ضررهای آن آشکار شد.

ماده جایگزین تالکم بود که خاصیت غیر قابل جذب داشت به همین دلیل به نظر می‌رسید که ضرری برای فرد نداشته باشد. اما کم کم پژوهشگران متوجه ضررهای تالکم هم شدند. این ماده هم عوارضی مثل واکنش‌های پوستی ایجاد می‌کرد. به تدریج و در طی سال‌های مختلف موادی که در تولید این دستکش‌ها به کار گرفته می‌شد تغییر کرد و کم کم مواد بهتری برای ساخت دستکش‌ معاینه در نظر گرفته شد.

بیشترین عوارض در بین ضررها ناراحتی‌ پوستی بود، در دستکش های لاتکس کنونی موادی استفاده می‌شود که امکان عارضه های پوستی را به حداقل می‌رسانند. امروزه عمل جراحی یکی از حساس‌ترین فعالیت‌های پزشکی محسوب می‌شود. در نتیجه رعایت بهداشت در اتاق‌های عمل از بالاترین سطح ضروریات می‌باشد. دستکش جراح باید به گونه‌ای باشد که عملکرد پزشک را محدود نکند. امروزه دستکش‌ها با خاصیت کشسانی بالایی که دارند محدودیتی برای حرکت دست‌ پزشک ایجاد نمی‌کند. در ادامه مقاله به تفاوت دستکش جراجی و غیر جراحی می‌پردازیم با ما همراه باشید.

تفاوت دستکش جراحی و غیر جراحی

تفاوت دستکش جراحی و غیر جراحی:

تفاوت دستکش‌ جراحی و غیر جراحی در استریل بودن آن‌ها است. به دلیل حساسیت بالای عمل جراحی و سر و کار داشتن جراح با زخم‌های باز، دستکش‌های جراحی باید کاملا استریل باشند. یعنی در عمل‌های زخم باز از دستکش غیراستریل نمی‌توان استفاده کرد به دلیل اینکه عارضه‌های خطرناکی در پی خواهد داشت.

سایز دستکش‌های استریل:

با پیشرفت علم و فناوری دستکش‌ها امروزه دارای سایزبندی‌های متفاوتی هستند، سایز دستکش جراحی استریل عبارت است از (6، 6.5، 7، 7.5 ، 8 و 8.5) که در دو نوع پودری و غیر پودری به بازار پزشکی عرضه می‌شوند.

سایز دستکش‌های جراحی غیر استریل به ترتیب از کوچک به بزرگ (اسمال، مدیوم، لارژ و ایکس لارژ) است، لازم به ذکر است بدانید اندازه‌گیری براساس اینچ می‌باشد.

ویژگی‌ دستکش استریل
 1. دارای بسته‌ بندی‌های جداگانه(داخل پک استریل)
 2. نرم و انعطاف پذیری
 3. استریل شده با گاز اتیلن اکساید پزشکی
 4. سازگار با پوست دست
 5. طراحی آناتومیک برای راحتی در کار
 6. مقاومت بالا نسبت به پارگی
کاربرد دستکش‌ها
 1. استفاده در عمل‌های جراحی‌‌
 2. معاینات فردی
 3. آزمایش در آزمایشگاها
 4. مورد استفاده در دندانپزشکی‌ها
 5. تمیزکاری منازل
 6. استفاده در آشپزخانه‌ها
 7. در برخی مواد بانوان برای خرید از آن استفاده می‌کنند
تفاوت دستکش جراحی و غیر جراحی تفاوت Glove surgery و غیر جراحی در استریل بودن آن‌ها است. به دلیل حساسیت بالای عمل جراحی و سر و کار داشتن جراح با زخم‌های باز، دستکش‌های جراحی باید کاملا استریل باشند. یعنی در عمل‌های زخم باز از دستکش غیراستریل نمی‌توان استفاده کرد به دلیل اینکه عارضه‌های خطرناکی در پی خواهد داشت.
سایز دستکش‌های استریل
 1. با پیشرفت علم و فناوری دستکش‌ها امروزه دارای سایزبندی‌های متفاوتی هستند، سایز دستکش جراحی استریل عبارت است از (6، 6.5، 7، 7.5 ، 8 و 8.5) که در دو نوع پودری و غیر پودری به بازار پزشکی عرضه می‌شوند.
 2. سایز دستکش‌های جراحی غیر استریل به ترتیب از کوچک به بزرگ (اسمال، مدیوم، لارژ و ایکس لارژ) است، لازم به ذکر است بدانید اندازه‌گیری براساس اینچ می‌باشد.

تفاوت دستکش جراحی پودری و غیر پودری:

عمده تفاوت آنها در نحوه پوشیدن می‌باشد، دستکش جراحی پودری به مراتب آسان تر وارد دست می‌شود زیرا پودر به کار رفته داخل دستکش باعث لیز خوردگی دست می‌شود و به راحتی وارد دستان فرد می‌شود. بسیاری از افراد به دلیل حساسیت پوست دست به پودر از دستکش جراحی بدون پودر استفاده می‌کنند. دقت کنید هر دوی این مدل‌ها استریل هستند آنها را با لاتکس و ونیل اشتباه نگیرید.

اینفوگرافی دستکش جراحی

ویژگی‌ دستکش استریل:

 1. دارای بسته‌ بندی‌های جداگانه(داخل پک استریل)
 2. نرم و انعطاف پذیری
 3. استریل شده با گاز اتیلن اکساید پزشکی
 4. سازگار با پوست دست
 5. طراحی آناتومیک برای راحتی در کار
 6. مقاومت بالا نسبت به پارگی

نحوه به دست کردن دستکش جراحی:

نحوه استفاده از دستکش در اتاق عمل به این صورت است که ابتدا پزشک و یا پرستار دستان خود را با محلول‌های گندزدایی(الکل یا دکونکس) ضد عفونی می‌کنند. سپس فرد دیگر(اِد دکتر، بهیار یا نرس ) رو به بیرونی دستکش که غیراستریل یا به اصطلاح (آن استریل) است را باز می‌کند تا پزشک دستکش‌ها را بپوشد و کار خود را شروع کند.

کاربرد دستکش ها

کاربرد دستکش‌ها:

 1. استفاده در عمل‌های جراحی‌‌
 2. معاینات فردی
 3. آزمایش در آزمایشگاها
 4. مورد استفاده در دندانپزشکی‌ها
 5. تمیزکاری منازل
 6. استفاده در آشپزخانه‌ها
 7. در برخی مواد بانوان برای خرید از آن استفاده می‌کنند

تفاوت دستکش های لاتکس، ونیل، نیتریل

تفاوت دستکش های لاتکس، ونیل، نیتریل:

 • دستکش لاتکس

 معمولاً برای محیط های آشپزخانه‌ای، آزمایشگاهی و معایناتی که نیاز به انجام کار دقیق با دست است، مناسب می‌باشد. دستکش‌های لاتکس می‌توانند منجر به واکنش های آلرژیک برای برخی از افراد شوند اما با این وجود بسیار پرمصرف می‌باشند، چرا که  به دلیل انعطاف‌پذیری و استحکام این دستکش‌ها، دست فرد به راحتی داخل دستکش می‌رود و به وی اجازه می‌دهد همه چیز را به راحتی لمس کند که باعث بهبود عملکرد متخصصان در کار می‌شود.

استفاده از دستکش‌های لاتکس در پزشکی قدمتی صد ساله دارد، خفیف‌ترین حساسیتی که ممکن است دستکش‌های لاتکس برای دست افراد ایجاد کند، به صورت خشکی، خارش، سوزش، پوسته ریزی و قرمزی پوست است که در اثر استفاده مداوم از لاتکس این علائم ممکن است دیده شود.

 • دستکش ونیل

 این دستکش‌ها معمولاً در تمیز کاری، نقاشی، مونتاژ کاری، محیط‌های آزمایشگاهی و آشپزی استفاده می‌شوند. همچنین در انجام قالب‌گیری‌های دندانپزشکی از دستکش های وینیل استفاده می‌کنند. سولفور موجود در دستکش‌های وینیل می‌تواند مانع سفت شدن ماده قالب‌گیری شود.

 • دستکش نیتریل

این دستکش در محیط‌های آزمایشگاهی، شیمیایی و یا آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه اکثر آزمایشگاه‌ها به منظور کاهش حساسیت به لاتکس در پرسنل از دستکش نیتریل استفاده می‌کنند. دستکش‌های نیتریل نسبت به لاتکس و وینیل، مقاوم‌تر بوده و استحکام بیشتری نسبت به سوراخ شدن و پارگی دارد.

در مقایسه با وینیل، نیتریل‌ها قابلیت کشسانی بیشتری داشته و ضخیم‌تر هستند. با این وجود قدرت الاستیسیته لاتکس طبیعی بهتر از هر دو نوع است. در ساخت دستکش وینیل و لاتکس، از ترکیبات پروتئینی استفاده شده که این امر در ترکیبات ساخت نیتریل بکار برده نشده است. در نتیجه احتمال واکنش‌های پوستی به نسبت زیادی کاهش می‌یابد. اگر بخواهید یک انتخاب دقیق بین دستکش‌های نیتریل و وینیل و لاتکس داشته باشید، از بین انواع دستکش‌ها، دستکش های نیتریل می‌توانند بهترین گزینه باشند.

دستکش یکبار مصرف پزشکی

دستکش یکبار مصرف پزشکی:

دستکش های نایلونی محبوبیت زیادی دارند، این دستکش‌ها توسط تکنسین‌های آزمایشگاهی، پرستاران، دندانپزشکان و سایر کادر درمان استفاده می‌شود. از این محصولات در رستوران‌ها،کافی شاپ‌ها،آب میوه گیری‌ها، فست فودها و…بسیار استفاده می‌شود. دستکش یکبار مصرف یکی از محصولات پرمصرف در صنعت مراقبت‌های بهداشتی است. این دستکش‌ها برای جلوگیری از آلودگی متقابل بین بیماران و کادر پزشکی استفاده می‌شوند. همچنین هنگام کار با وسایل حساس و مختلف در یک محیط پزشکی، برای محافظت عمومی از دست‌ها از این دستکش استفاده می‌کنند.

هزینه خرید دستکش جراحی:

قیمت دستکش‌های جراحی براساس متریال موجود در آن‌ها و کارایی هر کدام متفاوت خواهد بود. به همین دلیل تنوعی از قیمت‌ها را در سایت فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی خسروی دانش مشاهده خواهید کرد. البته ما سعی بر این داریم که بهترین برند‌های موجود را با قیمت مناسب در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. برای گرفتن قیمت محصول مورد نظر می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم، با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی، موفق و موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.