خرید امنبرای ثبت سفارشات خود تماس حاصل نمایید
تجهیزات بیمارستانی تجهیزات پزشکی خانگی

تشک مواج چیست؟ انواع تشک زخم بستر _ آپدیت (۱۴۰۳)

تشک مواج

تشک مواج چیست؟ انواع تشک زخم بستر _ آپدیت (۱۴۰۳)

شاید شما در خانه خود فرد بیماری دارید که به دلیل شرایط جسمی باید مدت زمان طولانی را در بستر استراحت کند. برای مثال حتماٌ تا به حال چنین شرایطی را درمورد افرادی که به کما ‌می‌روند دیده باشید.

این دسته از افراد ممکن است ماه‌ها در بستر استراحت کنند به دلیل اینکه هوشیاری ندارند، نمی‌توانند حتی کوچک‌ترین حرکتی داشته باشند. برای این افراد، استفاده از تشک مواج یکی از ملزومات به حساب می‌آید. در غیر این صورت دچار زخم ‌بستر خواهند شد.

در ادامه این مقاله اطلاعات کامل درمورد اجزای تشکیل دهنده تشک مواج و ویژگی‌های این محصول کاربردی در اختیار شما کاربران گرامی قرار می‌دهیم، با ما همراه باشید.

این محتوا در وبسایت برای آگاهی‌ مخاطبان می باشد و جلوه فروشی ندارد. البته کارشناسان فروش ما در خدمت شما هستند تا در صورت نیاز به راهنمایی، به شما کمک کنند.

برای خرید دیگر محصولات وبسایت میتوانید با شماره تماس ما  ۰۹۲۱۲۹۷۸۴۶۸ در ارتباط باشید.

معرفی تشک مواج

تشک مواج، تشکی است که سطح آن دارای شیارهای موجی شکل است. این شیارها باعث می‌شوند که وزن بدن به طور مساوی بر روی تشک توزیع شود و از فشار روی نقاط خاصی از بدن جلوگیری شود.

تشک‌های مواج معمولاً برای جلوگیری از زخم بستر در افراد بستری استفاده می‌شوند. همچنین، این تشک‌ها برای افرادی که از مشکلاتی مانند کمردرد، سیاتیک یا آرتروز رنج می‌برند، می‌تواند مفید باشد.

معرفی تشک مواج

تشک‌های مواج در انواع مختلفی موجود هستند. برخی از انواع تشک‌های مواج عبارتند از:

 1. تشک مواج بادی: این نوع تشک مواج از باد پر می‌شود و می‌توان ارتفاع آن را تنظیم کرد.
 2. تشک مواج هیدرولیک: این نوع تشک مواج از مایع پر می‌شود و می‌توان ارتفاع آن را تنظیم کرد.
 3. تشک مواج فوم: این نوع تشک مواج از فوم ساخته شده است و ارتفاع آن ثابت است.

اگر به دنبال تشکی هستید که از زخم بستر جلوگیری کند یا درد شما را کاهش دهد، تشک مواج می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. هنگام خرید تشک مواج، باید به عوامل مختلفی از جمله کاربرد، اندازه، ارتفاع و بودجه خود توجه کنید.

اجزای تشکیل دهنده تشک زخم بستر:

 1. لایه رویی: لایه رویی تشک زخم بستر معمولاً از جنس مواد نرم و قابل تنفس مانند پارچه یا فوم ساخته می‌شود. این لایه از اصطکاک بین پوست بیمار و تشک جلوگیری می‌کند و به راحتی تمیز می‌شود.
 2. لایه میانی: لایه میانی تشک زخم بستر معمولاً از جنس فوم یا مواد الاستیکی ساخته می‌شود. این لایه از توزیع فشار بدن بیمار بر روی تشک اطمینان حاصل می‌کند.
 3. لایه زیرین: لایه زیرین تشک زخم بستر معمولاً از جنس فوم یا مواد سخت ساخته می‌شود. این لایه از تشک در برابر فشار و سایش محافظت می‌کند.

در برخی از تشک‌های زخم بستر، ممکن است از اجزای دیگری نیز استفاده شود. به عنوان مثال، در برخی از تشک‌ها از سیستم‌های کنترل فشار استفاده می‌شود که می‌توانند فشار بدن بیمار را در نقاط مختلف تشک به طور مداوم تنظیم کنند.

چگونگی کارکرد تشک مواج:

نحوه کارکرد تشک مواج به نوع تشک بستگی دارد. در تشک‌های بادی، شیارهای تشک به طور مداوم باد می‌شوند و خالی می‌شوند. این امر باعث می‌شود که وزن بدن بیمار به طور مساوی بر روی تشک توزیع شود.

در تشک‌های هیدرولیک، شیارهای تشک با مایع پر شده‌اند. این مایع به طور مداوم در حال جریان است. این امر باعث می‌شود که وزن بدن بیمار به طور مساوی بر روی تشک توزیع شود.

در تشک‌های فوم، شیارهای تشک به طور ثابت ساخته شده‌اند. این شیارها باعث می‌شوند که وزن بدن بیمار به طور مساوی بر روی تشک توزیع شود.

تشک‌های مواج می‌توانند به جلوگیری از زخم بستر کمک کنند. زخم بستر، زخم‌هایی هستند که در اثر فشار طولانی‌مدت بر روی پوست ایجاد می‌شوند. تشک‌های مواج با توزیع فشار بدن به طور مساوی، از ایجاد زخم بستر جلوگیری می‌کنند.

مطالب بیشتر: وسایل پانسمان

انواع تشک مواج

انواع تشک مواج:

تشک‌های مواج در مدل‌هایی به اصطلاح تخم‌مرغی، سلولی و سنسوری موجود می‌باشند. مدل‌های تخم‌مرغی برای بیمارانی تا وزن ۹۰ کیلوگرم و به مدت بستری حداکثر یکسال مفید است.

نوع سلولی این محصول برای بیمارانی تا وزن ۱۲۰ کیلوگرم و به مدت بستری حداکثر ۴ سال بکار می‌رود. مدل‌های سنسوری برای بیمارانی که چندین سال متوالی بستری هستند استفاده می‌شود.

چگونگی استفاده از تشک ‌مواج برای اولین بار

برای راه‌اندازی دستگاه باید ۲ شیلنگ دستگاه را به ۲ خروجی موتور کمپرس و از سوی دیگر به ۲ ورودی تشک متصل کرد. دستگاه را روشن کرده و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد یک ملحفه بر روی تشک پهن کنید. الان تشک آماده شده و می‌توانید بیمار را روی تشک بخوابانید.

محصولات فروشی: انواع زیرانداز یکبار مصرف

چگونگی استفاده از تشک ‌های مواج

لازم به ذکر است که موتور کمپرس دستگاه باید شبانه‌روز روشن باشد و هر ۲ شبانه‌روز، یک ساعت به دستگاه استراحت دهید. در ضمن مصرف برق این دستگاه‌ها مانند یک لامپ کم مصرف می‌باشد.

نکته بسیار مهم این که تشک‌هایی که بسیار نرم هستند باعث از بین رفتن کارایی تشک ‌های مواج و تشک‌هایی که بسیار سفت هستند باعث آسیب رسیدن بیمار می‌شوند.

میزان آسیب‌ دیدگی زخم بستر:

افراد با توجه به میزان و شدت زخم بستر، در سه مرحله تقسیم بندی می‌شوند:

 1. در مرحله اول پوست سالم است ولی التهاب دارد و وقتی با انگشت آن را فشار می‌دهیم سریع سفید نمی‌شود.
 2. در مرحله دوم، لایه رویی پوست بدن فردی که دچار زخم بستر شده است، از بین می‌رود و یک زخم یا کمی فرورفتگی به رنگ قرمز در محل ایجاد می‌شود که ممکن است در محل تاول هم زده شود. زخم‌های بستر درجه یک و دو با درمان مناسب می‌توانند در عرض چند هفته بهبود یابند.
 3. اما زخم بستر درجه سوم، حادتر و عمیق‌تر است. در این شرایط، زخم بیشتر ممکن است در نواحی از بدن رخ دهد که فاصله بین استخوان و پوست نسبتاً کم است.

همچنین ایجاد زخم بستر تنها متوجه افرادی که به طور طولانی مدت بستری هستند و یا خوابیده‌اند (مانند موارد کما و یا نقاهتهای طولانی بعد از عمل) نیست بلکه افرادی که دائماً بر روی ویلچر نشسته‌اند ممکن است دچار عارضه زخم بستر شوند.

بهترین راه جلوگیری از ایجاد زخم بستر، استفاده از تشک های مواج است. رژیم غذایی مناسب و دریافت ویتامین‌ های لازم نیز در درمان زخم بستر بسیار حائز اهمیت است.

مطالب بیشتر: جنتامایسین چیست؟ انواع جنتامایسین

ویژگی های تشک مواج

ویژگی های تشک مواج

 • ضد عرق بودن

جنس تشک خریداری شده باید به گونه‌ای باشد که فرد بر روی آن راحت بوده و عرق‌سوز نشود. برخی از انواع جنس‌های پلاستیکی این تشک‌ها در بازار موجود می‌باشند که فرد به محض دراز کشیدن روی آن‌ها در مدت کوتاهی عرق کرده و احساس نارضایتی می‌کند.

 • شستشوی راحت

اگر می‌خواهید یک وسیله خوب و استاندارد داشته باشید، باید به شستشوی آن نیز توجه کنید. تشک ‌های مواج باید به صورتی طراحی شده باشند که بتوانند با هر روش دلخواهی به سادگی مورد شستشو قرار بگیرند. این تشک‌ها نیز مانند تشک‌های معمولی در زمان‌های مشخص نیاز به شستشو دارند.

 • انعطاف پذیری

مسلماً یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های مربوط به یک تشک ایده‌آل، منعطف بودن آن است. این انعطاف به این معنا است که تشک بتواند به سادگی بر روی هر تختی جای گرفته و شکل آن تخت را به خوبی به خود بگیرد. برای برخی از مشکلات و بیماری‌ها بسیار اهمیت دارد که شکل خوابیدن فرد به چه صورت باشد. این تشک‌ها باید به خوبی و در بهترین حالت ممکن شکل تخت و بستر بیمار را به خود بگیرند.

 • رطوبت پذیری

این ویژگی برای تعداد زیادی از استفاده‌کنندگان از این وسیله ضروری می‌باشد. برخی از بیماران شاید به هر دلیلی اختیار ادرار خود را از دست داده باشند. برخی دیگر به دلیل آن که بیشتر طول روز را در تخت سپری کرده و تقریباً تمام وعده‌های غذایی خود را بر روی تخت مصرف می‌کنند، شاید به هر دلیلی این تشک‌ها را خیس کنند. یک تشک ایده‌آل و استاندارد باید بتواند به خوبی رطوبت را به خود جذب کرده و کمتر خیسی را به بیرون انتشار دهد.

 • ایجاد حرارت و گرما

گرما به تنهایی می‌تواند التیام بخش دردها و آرام‌کننده عضلات باشد. برای بیمارانی که درد می‌کشند مانند کسانی که عمل‌های جراحی انجام داده‌اند، بسیار ضروری است که روی تشکی دراز بکشند که به حد کافی به آن‌ها گرما منتقل می‌کند. باید این افراد بتوانند حرارت لازم را حتی در نواحی جراحی شده مانند کمر و پشت خود احساس کنند. اگر تشکی فاقد این ویژگی باشد معمولاً کارایی لازم را نخواهد داشت.

 • جایگیری صحیح

برخی از بیماران به خصوص کسانی که اعضای از کار افتاده دارند، باید به گونه‌ای روی تخت و بستر خود قرار بگیرند که بر اثر هر ضربه ناگهانی تعادل خود را از دست ندهند و روی زمین نیافتند. اگر این وسیله نتواند پایداری و ثبات خود را ارائه دهد، فرد بیمار نمی‌تواند روی آن احساس راحتی کند و مدام به اتفاقات ناگهانی که ممکن است رخ دهد فکر می‌کند.

دیگر مطالب: یونیت دندانپزشکی چیست؟ انواع یونیت دندانپزشکی

تشک مواج چیست؟

 • قابلیت تغییر اندازه

تمام  بیماران هم قد نیستند و از تخت‌های یکسانی استفاده نمی‌کنند. یک تشک استاندارد باید به سادگی قابل تنظیم باشد تا در هر اندازه‌ای که برای بیمار مناسب بود، استفاده شود.

 • سختی و نرمی متعادل

یک تشک خوب و ایده‌آل باید نرمی و سختی متعادلی داشته باشد. اگر این تشک بسیار سفت باشد دیگر فرقی برای بیمار نمی‌کند و باز هم خطر بروز زخم‌های بستر برای او وجود خواهد داشت. از طرفی اگر این تشک‌ها خیلی نرم باشند باعث فشار آمدن به کمر و اذیت شدن بیشتر بیمار می‌شوند.

 • خاصیت ضد حریق

بهتر است از تشک‌هایی استفاده کنید که بر اثر آتش‌سوزی خیلی سریع آتش نگرفته و بیشتر درمورد حریق از خود واکنش نشان دهند. بیماران استفاده‌کننده از این تشک‌ها غالباً نمی‌توانند تحرک داشته باشند. این موضوع حتی می‌تواند به نجات یافتن جان آن‌ها در مواقع آتش سوزی منجر شود.

 • وزن متعادل

درمورد وزن نیز باید این تعادل به خوبی حفظ شود. این تشک‌ها نه باید زیاد سبک و نه زیاد سنگین باشند. به هر حال کسانی که به بیمار کمک‌رسانی می‌کنند نیز باید برای جابه‌جا کردن و شستشوی این تشک‌ها احساس آسودگی کرده و کمتر اذیت شوند.

مطالب بیشتر: دماسنج طبی چیست؟ انواع تب سنج پزشکی

هزینه خرید تشک مواج

هزینه خرید تشک مواج بسته به عوامل مختلفی مانند نوع تشک، اندازه تشک، برند تشک و کشور سازنده تشک متفاوت است. در اینجا برخی از عواملی که بر هزینه تشک مواج تأثیر می‌گذارند آورده شده است:

 1. نوع تشک: تشک‌های مواج در انواع مختلفی مانند تشک‌های مواج بادی، هیدرولیک و فوم موجود هستند. تشک‌های مواج بادی معمولاً ارزان‌تر از تشک‌های مواج هیدرولیک یا فوم هستند.
 2. اندازه تشک: تشک‌های مواج در اندازه‌های مختلفی موجود هستند. تشک‌های مواج بزرگ‌تر معمولاً گران‌تر از تشک‌های مواج کوچک‌تر هستند.
 3. برند تشک: تشک‌های مواج از برندهای مختلف موجود هستند. تشک‌های مواج از برندهای معتبر معمولاً گران‌تر از تشک‌های مواج از برندهای ناشناخته هستند.
 4. کشور سازنده تشک: تشک‌های مواج در کشورهای مختلف ساخته می‌شوند. تشک‌های مواج از کشورهای اروپایی یا آمریکایی معمولاً گران‌تر از تشک‌های مواج از کشورهای آسیایی هستند.

امیدوارم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم. با آرزوی توفیق روز افزون برای شما هم میهنان گرامی، شاد، سلامت و تندرست باشید.

نظرات (10)

 1. حمید علی اکبری

  من از این تشک ها می خوام آیا میتونید برام تهیه کنید؟لطفاً قیمت هم بگید، با تشکر

  1. مدیر سایت

   سلام وقت بخیر، این مقاله ما برای اطلاعات عمومی هستش و جلوه فروشی ندارد. میتونید از همکاران دیگه ما تهیه کنید.

 2. فریما قاسمی نژاد

  خواهرم کمرشو عمل کرده همش درازه و درد میکشه در حال حاظر نمیتونه از جاش بلند شه. زخم بستر داره میشه، احساس میکنم خیلی اذیته، همش میگه جام سفته… دنبال تشکی هستم که خیلی نرم و راحت باشه. این مقاله رو خوندم تو دلمه یه تشک براش بخرم، به نظرتون این تشک ها واقعا کارایی داره؟

  1. مدیر سایت

   سلام وقت شما بخیر، بابت وضعیت خواهر تون اندوگین شدیم امیدواریم هرچه زودتر حالشان مساعد شود. بله از این تشک ها برایش تهیه کنید تشک های مواج در این مواقع بسیار کاربردی هستند و بیمار برروی آن احساس راحتی می کند.

 3. حمید رضا عزت اللهی

  مادرم زخم بستر داشت و من نمی دانستم برایش چه کنم تا اینکه این مقاله را خواندم و برایش تشک زخم بستر سفارش دادم و حالا زخم بستر مادرم روبه بهبودی هست. با تشکر از مقاله بسیار مفید شما، شما به من و مادرم کمک شایانی کردید. متشکرم

  1. مدیر سایت

   باعث افتخاره که تونستیم به شما و مادر گرامیتان کمک کنیم، امیدواریم حال هردوی شما مساعد باشد. تشکر از نظر شما

 4. بنیامین نعمتی

  مرسی از محتوای جامع، دمتون گرم

  1. مدیر سایت

   مرسی از شما، شاد،سلامت و تندرست باشید

 5. زهرا مرادی

  خیلی خوب توضیح دادید،بعد خوندن مقاله گفتم بزار یه تشکرم کنم

  1. مدیر سایت

   خوشحالیم که توانسته ایم رضایتمندی شما را جلب کنیم، ممنون از نظر شما

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات پر فروش

پنس پزشکی
ابزار جراحی, تجهیزات آزمایشگاهی, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی
پنس چیست و چه کاربردی در جراحی دارد؟(آپدیت ۱۴۰۳)
لوپ پزشکی
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی
لوپ دندانپزشکی چیست؟ کاربرد و ویژگی لوپ های پزشکی
گوشی پزشکی
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی
گوشی پزشکی چیست؟ انواع گوشی پزشکی
چکش رفلکس
تجهیزات بیمارستانی
چکش رفلکس چیست؟ کاربرد چکش معاینه
پالس اکسیمتر
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی, تجهیزات کلینیک زیبایی
پالس اکسیمتر چیست؟ انواع دستگاه پالس اکسیمتر
پنبه بهداشتی
البسه یکبارمصرف, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی
بهترین برند پنبه بهداشتی – خرید پنبه بهداشتی ۱۰۰ گرمی
دهان بازکن
تجهیزات دندانپزشکی
انواع دهان بازکن دندانپزشکی _ ویژگی های دهان بازکن
تیغ جراحی
ابزار جراحی, البسه یکبارمصرف, تجهیزات آزمایشگاهی, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی
انواع تیغ بیستوری _ خرید تیغ جراحی
بن ماری آزمایشگاهی
تجهیزات آزمایشگاهی, تجهیزات بیمارستانی
کاربرد بن ماری آزمایشگاهی _ انواع دستگاه بن ماری
ساکشن دندانپزشکی
تجهیزات دندانپزشکی
ساکشن دندانپزشکی چیست؟ انواع ساکشن دندانپزشکی
موتور ایمپلنت
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی
موتور ایمپلنت چیست؟ انواع موتور ایمپلنت _ آپدیت (۱۴۰۳)
سانتریفیوژ آزمایشگاهی
تجهیزات آزمایشگاهی, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات کلینیک زیبایی
سانتریفیوژ  چیست؟ انواع سانتریفیوژ آزمایشگاهی _ آپدیت ۱۴۰۳
دستگاه فور
تجهیزات آزمایشگاهی, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی
دستگاه فور چیست؟ انواع دستگاه فور آزمایشگاهی _ آپدیت (۱۴۰۳)
خرید گاز استریل و غیر استریل
البسه یکبارمصرف, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی, داروخانه
گاز استریل و غیر استریل طبی _ گاز استریل پزشکی _ آپدیت (۱۴۰۳)
فشارسنج
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی, تجهیزات کلینیک زیبایی
دستگاه فشارسنج چیست؟ انواع فشارسنج پزشکی _ آپدیت (۱۴۰۳)
رطوبت ساز
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی
دستگاه اکسیژن ساز چیست؟ انواع دستگاه اکسیژن ساز _ آپدیت (۱۴۰۳)
صندلی-تابوره-پزشکی
تجهیزات آزمایشگاهی, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی
صندلی تابوره چیست؟ انواع صندلی تابوره _ آپدیت (۱۴۰۳)
تشک مواج
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی
تشک مواج چیست؟ انواع تشک زخم بستر _ آپدیت (۱۴۰۳)
اتوکلاوها
تجهیزات آزمایشگاهی, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی
دستگاه اتوکلاو  چیست؟ انواع دستگاه اتوکلاو _ آپدیت (۱۴۰۳)
یونیت دندانپزشکی
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی
یونیت دندانپزشکی چیست؟ انواع یونیت دندانپزشکی _ آپدیت (۱۴۰۳)
تب-سنج-دیجیتالی
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی, تجهیزات کلینیک زیبایی
دماسنج طبی چیست؟ انواع تب سنج پزشکی _ آپدیت (۱۴۰۳)
فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • ویژگی های سفارشی
Click outside to hide the compare bar
مقایسه