تشک مواج چیست؟ انواع تشک زخم بستر

شاید شما در خانه خود فرد بیماری دارید که به دلیل شرایط جسمی باید مدت زمان طولانی را در بستر استراحت کند. این دسته از افراد ممکن است ماه‌ها در بستر استراحت کنند به دلیل اینکه هوشیاری ندارند، نمی‌توانند حتی کوچک‌ترین حرکتی داشته باشند. برای این افراد، استفاده از تشک مواج یکی از ملزومات به حساب می‌آید. در غیر این صورت دچار زخم ‌بستر خواهند شد.

شما می‌توانید برای خرید این قبیل تشک‌ها به فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی خسروی دانش مراجعه کرده و انواع تشک‌ها را از نظر برند، جنس و اندازه مورد بررسی قرار دهید. ما محصولات باکیفیت از برند‌های معتبر را با قیمتی بسیار مناسب در اختیار شما قرار خواهیم داد. همچنین لازم دانستیم در این مقاله اطلاعات کامل در مورد اجزای تشکیل دهنده تشک مواج و البته ویژگی‌های آن‌ها در اختیار شما قرار دهیم.

 

معرفی تشک مواج

معرفی تشک مواج:

تشک مواج تشکی است که برای جلوگیری از زخم بستر استفاده می‌شود. افرادی که قادر به خارج شدن از رختخواب خود نیستند و یا به هر دلیلی قسمت‌هایی از بدن آن‌ها دائماً تحت تماس و فشار با سطح زیرین است (مانند نشستن طولانی مدت بر روی ویلچر و یا دراز کشیدن مداوم و…) ممکن است دچار زخم بستر شوند. در چنین شرایطی چون وزن دائماً روی یک قسمت از بدن است، به همین دلیل ذخیره خون در آن قسمت بدن کاهش می‌یابد و در نتیجه بافت‌های بدن در آن قسمت می‌میرند و از بین می‌روند. در نتیجه فرد دچار زخم بستر می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است از تشک‌های مخصوص زخم بستر استفاده شود.

اجزای تشکیل دهنده تشک مواج:

تشک مواج از یک موتور کمپرس هوا و یک تشک بادی تشکیل می‌شود و کاربرد این تشک برای بیمارانی که بستری بوده و از تحرک کمی برخوردار هستند بسیار مفید است.

انواع تشک مواج

 1. تخم‌مرغی: مدل‌های تخم‌مرغی برای بیمارانی تا وزن ۹۰ کیلوگرم و به مدت بستری حداکثر یکسال مفید است.
 2. سلولی: مدل های سلولی برای بیمارانی تا وزن ۱۲۰ کیلوگرم و به مدت بستری حداکثر ۴ سال بکار می‌رود.
 3. سنسوری: مدل‌های سنسوری برای بیمارانی که چندین سال متوالی بستری هستند استفاده می‌شود.

ویژگی های تشک مواج

 

 1. ضد عرق بودن
 2. شستشوی راحت
 3. انعطاف پذیری
 4. رطوبت پذیری
 5. ایجاد حرارت و گرما
 6. جایگیری صحیح
 7. قابلیت تغییر اندازه
 8. سختی و نرمی متعادل
 9. خاصیت ضد حریق
 10. وزن متعادل

چگونگی کارکرد تشک مواج:

تشک مواج به وسیله ۲ کانال مجزا، فشار وزن بیمار بر روی بستر را در نقاط مختلف بدن جابه جا می‌کند و بدین ترتیب از ثابت ماندن تمام فشار وزن فرد در یک نقطه خاص جلوگیری می‌کند.

 

انواع تشک مواج

انواع تشک مواج:

تشک ‌های مواج در مدل‌هایی به اصطلاح تخم‌مرغی، سلولی و سنسوری موجود می‌باشند. مدل‌های تخم‌مرغی برای بیمارانی تا وزن ۹۰ کیلوگرم و به مدت بستری حداکثر یکسال مفید است. مدل های سلولی برای بیمارانی تا وزن ۱۲۰ کیلوگرم و به مدت بستری حداکثر ۴ سال بکار می‌رود. مدل‌های سنسوری برای بیمارانی که چندین سال متوالی بستری هستند استفاده می‌شود.

میزان آسیب‌ دیدگی زخم بستر:

افراد با توجه به میزان و شدت زخم بستر، در سه مرحله تقسیم بندی می‌شوند:

 • در مرحله اول پوست سالم است ولی التهاب دارد و وقتی با انگشت آن را فشار می‌دهیم سریع سفید نمی‌شود.
 • در مرحله دوم، لایه رویی پوست بدن فردی که دچار زخم بستر شده است، از بین می‌رود و یک زخم یا کمی فرورفتگی به رنگ قرمز در محل ایجاد می‌شود که ممکن است در محل تاول هم زده شود. زخم‌های بستر درجه یک و دو با درمان مناسب می‌توانند در عرض چند هفته بهبود یابند.
 • اما زخم بستر درجه سوم، حادتر و عمیق‌تر است. در این شرایط، زخم بیشتر ممکن است در نواحی از بدن رخ دهد که فاصله بین استخوان و پوست نسبتا کم است.

همچنین ایجاد زخم بستر تنها متوجه افرادی که به طور طولانی مدت بستری هستند و یا خوابیده‌اند (مانند موارد کما و یا نقاهتهای طولانی بعد از عمل) نیست بلکه افرادی که دائما بر روی ویلچر نشسته‌اند ممکن است دچار عارضه زخم بستر شوند. بهترین راه جلوگیری از ایجاد زخم بستر، استفاده از تشک های مواج است. رژیم غذایی مناسب و دریافت ویتامین‌ های لازم نیز در درمان زخم بستر بسیار حائز اهمیت است.

 

چگونگی استفاده از تشک مواج

چگونگی استفاده از تشک ‌های مواج:

برای راه‌اندازی دستگاه باید ۲ شیلنگ دستگاه را به ۲ خروجی موتور کمپرس و از سوی دیگر به ۲ ورودی تشک متصل کرد. دستگاه را روشن کرده و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد یک ملحفه بر روی تشک پهن کنید. الان تشک آماده شده و می‌توانید بیمار را روی تشک بخوابانید.

لازم به ذکر است که موتور کمپرس دستگاه باید شبانه‌روز روشن باشد و هر ۲ شبانه‌روز، یک ساعت به دستگاه استراحت دهید. در ضمن مصرف برق این دستگاه‌ها مانند یک لامپ کم مصرف می‌باشد.

نکته بسیار مهم این که تشک‌هایی که بسیار نرم هستند باعث از بین رفتن کارایی تشک ‌های مواج و تشک‌هایی که بسیار سفت هستند باعث آسیب رسیدن به بیمار می‌شوند.

 

ویژگی های تشک مواج

ویژگی های تشک مواج:

 • ضد عرق بودن

جنس تشک خریداری شده باید به گونه‌ای باشد که فرد بر روی آن راحت بوده و عرق‌سوز نشود. برخی از انواع جنس‌های پلاستیکی این تشک‌ها در بازار موجود می‌باشند که فرد به محض دراز کشیدن روی آن‌ها در مدت کوتاهی عرق کرده و احساس نارضایتی می‌کند.

 • شستشوی راحت

اگر می‌خواهید یک وسیله خوب و استاندارد داشته باشید، باید به شستشوی آن نیز توجه کنید. تشک ‌های مواج باید به صورتی طراحی شده باشند که بتوانند با هر روش دلخواهی به سادگی مورد شستشو قرار بگیرند. این تشک‌ها نیز مانند تشک‌های معمولی در زمان‌های مشخص نیاز به شستشو دارند.

 • انعطاف پذیری

مسلماً یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های مربوط به یک تشک ایده‌آل، منعطف بودن آن است. این انعطاف به این معنا است که تشک بتواند به سادگی بر روی هر تختی جای گرفته و شکل آن تخت را به خوبی به خود بگیرد. برای برخی از مشکلات و بیماری‌ها بسیار اهمیت دارد که شکل خوابیدن فرد به چه صورت باشد. این تشک‌ها باید به خوبی و در بهترین حالت ممکن شکل تخت و بستر بیمار را به خود بگیرند.

 • رطوبت پذیری

این ویژگی برای تعداد زیادی از استفاده‌کنندگان از این وسیله ضروری می‌باشد. برخی از بیماران شاید به هر دلیلی اختیار ادرار خود را از دست داده باشند. برخی دیگر به دلیل آن که بیشتر طول روز را در تخت سپری کرده و تقریبا تمام وعده‌های غذایی خود را بر روی تخت مصرف می‌کنند، شاید به هر دلیلی این تشک‌ها را خیس کنند. یک تشک ایده‌آل و استاندارد باید بتواند به خوبی رطوبت را به خود جذب کرده و کمتر خیسی را به بیرون انتشار دهد.

 • ایجاد حرارت و گرما

گرما به تنهایی می‌تواند التیام بخش دردها و آرام‌کننده عضلات باشد. برای بیمارانی که درد می‌کشند مانند کسانی که عمل‌های جراحی انجام داده‌اند، بسیار ضروری است که روی تشکی دراز بکشند که به حد کافی به آن‌ها گرما منتقل می‌کند. باید این افراد بتوانند حرارت لازم را حتی در نواحی جراحی شده مانند کمر و پشت خود احساس کنند. اگر تشکی فاقد این ویژگی باشد معمولا کارایی لازم را نخواهد داشت.

اینفوگرافی تشک مواج

 

 • جایگیری صحیح

برخی از بیماران به خصوص کسانی که اعضای از کار افتاده دارند، باید به گونه‌ای روی تخت و بستر خود قرار بگیرند که بر اثر هر ضربه ناگهانی تعادل خود را از دست ندهند و روی زمین نیافتند. اگر این وسیله نتواند پایداری و ثبات خود را ارائه دهد، فرد بیمار نمی‌تواند روی آن احساس راحتی کرده و مدام از اتفاقات ناگهانی برای خود نگران است.

 • قابلیت تغییر اندازه

تمام  بیماران هم قد نیستند و از تخت‌های یکسانی استفاده نمی‌کنند. یک تشک استاندارد باید به سادگی قابل تنظیم باشد تا در هر اندازه‌ای که برای بیمار مناسب بود، استفاده شود.

 • سختی و نرمی متعادل

یک تشک خوب و ایده‌آل باید نرمی و سختی متعادلی داشته باشد. اگر این تشک بسیار سفت باشد دیگر فرقی برای بیمار نمی‌کند و باز هم خطر بروز زخم‌های بستر برای او وجود خواهد داشت. از طرفی اگر این تشک‌ها خیلی نرم باشند باعث فشار آمدن به کمر و اذیت شدن بیشتر بیمار می‌شوند.

 • خاصیت ضد حریق

بهتر است از تشک‌هایی استفاده کنید که بر اثر آتش‌سوزی خیلی سریع آتش نگرفته و بیشتر در مورد حریق از خود واکنش نشان دهد. بیماران استفاده‌کننده از این تشک‌ها غالباً نمی‌توانند تحرک داشته باشند.

 • وزن متعادل

درمورد وزن نیز باید این تعادل به خوبی حفظ شود. این تشک‌ها نه باید زیاد سبک و نه زیاد سنگین باشند. به هر حال کسانی که به بیمار کمک‌رسانی می‌کنند نیز باید برای جابه‌جا کردن و شستشوی این تشک‌ها احساس آسودگی کرده و کمتر اذیت شوند.

هزینه خرید تشک مواج:

اگر درمورد قیمت تشک مواج سؤال دارید بهتر است به سایت فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی خسروی دانش سری بزنید و در بین انواع مختلفی از این تشک‌ها جستجو کنید. متوجه خواهید شد که تنوع زیادی در بین تشک‌های مواج از نظر اندازه، شکل، جنس و در نتیجه قیمت وجود دارد. بنابراین قیمت این قبیل تجهیزات پزشکی تنوع بسیار زیادی دارد. البته با توجه به اینکه این قبیل تجهیزات جنبه درمانی دارند شاید برخی از شرکت‌های بیمه بخشی از هزینه‌ها را به شما پرداخت نمایند. بهتر است در این زمینه از بیمه‌گذار خود سؤال کنید.

امیدوارم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم. با آرزوی توفیق روز افزون برای شما همراهان گرامی. موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.