ساکشن دندانپزشکی چیست؟ انواع ساکشن دندانپزشکی

همه ما، حداقل یکبار تجربه رفتن به دندانپزشکی را داریم. ساکشن دندانپزشکی در واقع همان لوله‌ای است که داخل دهان قرار می‌دهند که به منظور مکش بزاق دهان و همچنین خون ناشی از جراحت لثه مورد استفاده قرار می‌گیرد.  یکی از محصولاتی که در سایت فروشگاهی تجهیزات پزشکی خسروی دانش ارائه می‌گردد، انواع ساکشن دندانپزشکی است.ما در این مقاله سعی کردیم شما را با این وسیله آشنا کرده و کارایی آن را به صورت دقیق توضیح دهیم. در صورتی که تمایل دارید از سایت ما خرید کنید پیشنهاد می‌کنیم در درجه اول حتماً با مشاورین ما صحبت کرده و درمورد کیفیت هر کدام از برند‌ها اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

انواع مدل‌های ساکشن
 1. ساکشن  آبی
 2. ساکشن برقی
 3. ساکشن هوایی
نکات لازم جهت خرید ساکشن دندانپزشکی
 1. میزان مکش ساکشن برقی
 2. تعداد یونیت‌های که دستگاه را ساپورت می‌کنند
 3. قیمت ساکشن نسبت به کارایی آن
 4. میزان مصرف برق و انرژی دستگاه
 5. میزان صدایی که دستگاه تولید می‌کند همه در کیفیت دستگاه تاثیر دارند
مهمترین برندهای ساکشن دندانپزشکی برقی
 1. ساکشن ایرانی (4U )
 2. ساکشن دندانپزشکی (جت پلاس)
 3. ساکشن برقی (توربو پلاس)
 4. ساکشن دندانپزشکی (STS)

نکات لازم هنگام خرید ساکشن:

 1. میزان مکش ساکشن برقی
 2. تعداد یونیت‌های که دستگاه را ساپورت می‌کنند
 3. قیمت ساکشن نسبت به کارایی آن
 4. میزان مصرف برق و انرژی دستگاه
 5. میزان صدایی که دستگاه تولید می‌کند همه در کیفیت دستگاه تاثیر دارند

ساکشن یکی از لوازم ضروری در مطب و کلینیک های دندانپزشکی است. کاربرد و وظیفه اصلی این دستگاه، کشیدن بزاق، خون و ذرات شکسته دندان در دهان حین درمان بیمار است. این مکنده قوی دارای سر ساکشن دندانپزشکی یک‌بار مصرف است که هر بار برای هر بیمار تعویض می‌شود. ساکشن‌های برقی و مرکزی، نمونه‌های پرکاربرد این محصول هستند که در انواع برند‌های مختلف داخلی و خارجی وجود دارند. قیمت ساکشن دندانپزشکی ایرانی نسبت به نمونه‌های خارجی، کمتر است. کارایی و کیفیت دستگاه ساکشن برقی و مرکزی ایرانی با برند‌های خارجی برابری می‌کند و شما به راحتی می‌توانید از این مدل‌های داخلی برای مطب و کلینیک خود استفاده کنید.

معرفی انواع ساکشن دندانپزشکی:

 

ساکشن دندانپزشکی آبی

 • ساکشن دندانپزشکی آبی:

این ساکشن، ساکشن بزاق کش نامیده می‌شود که وظیفه آن جمع‌آوری بزاق دهان و همچنین خونی است که در حین ترمیم و کشیدن دندان در دهان جمع می‌شود. این ساکشن به نحوی در دهان بیمار قرار می‌گیرد که تمامی بزاق موجود در دهان، تخلیه شود. درمورد این نوع ساکشن‌ها باید بگوییم که سبب اتلاف و هدر رفت مقدار زیادی آب می‌شوند. به طوری که در هر دقیقه حجمی برابر با 8 الی 13 لیتر آب برای این منظور صرف می‌گردد. با توجه به زمان‌بر بودن فعالیت های دندانپزشکی، حجم آب مصرفی روزانه و نهایتاً مجموع مصرف آب در هر دوره، بسیار زیاد است به همین دلیل بهتر است که ساکشن‌های دندانپزشکی آبی با برقی یا بادی جایگزین شود.

 

اینفوگرافی ساکشن دندانپزشکی

 • ساکشن دندانپزشکی برقی:

ساکشن برقی، جایگزین مناسبی برای ساکشن آبی است‌. این ساکشن پس از مصرف بالای ساکشن آبی، روی کار آمد.

مهمترین برتری‌های ساکشن برقی نسبت به ساکشن آبی عبارتند از:

 1. ساکشن برقی دندانپزشکی با حداقل‌ مصرف انرژی، کار تخلیه بزاق از دهان بیمار را با قدرتی بیشتر نسبت به ساکشن آبی انجام می‌دهد.
 2. این ساکشن نیازی به فیلتر و یا لوله فاضلاب‌کشی جداگانه ندارد و به راحتی به یونیت متصل می‌شود.
 3. ساکشن برقی قیمت بالاتری نسبت به ساکشن آبی دارد ولی با عملکرد صرفه‌جویی در انرژی قیمت مقرون به صرفه‌ تری را برای شما رقم می‌زند.
 4. از دیگر فواید استفاده از این دستگاه، جلوگیری از کثیف شدن آینه و پر شدن بزاق دهان است.
 5. در برخی موارد خشک بودن دندان ضروری است که این دستگاه این عمل را انجام می‌دهد.

 

ساکشن دندانپزشکی هوایی

ساکشن دندانپزشکی هوایی:

این ساکشن با نام ساکشن حجم بالا شناخته می‌شود. دستیار دندانپزشک، ساکشن دندانپزشکی هوایی را در مجاورت بخشی که نیازمند ترمیم است نگه می‌دارد و بدین وسیله کلیه مواد، ترشحات، مایعات، و خرده‌های دندان که در حین کار شکسته می‌شوند، جمع‌آوری خواهند شد. عملکرد ساکشن‌های هوایی مشابه عملکرد جارو برقی پرقدرت می‌باشد. این نوع ساکشن قادر است هر آنچه که از مواد و ترشحات در دهان باقی مانده است را به راحتی و حتی بدون لمس دندان‌ها، از طریق مکش جمع‌آوری کند. قدرت مکش این ساکشن حدود 10 تا 15 برابر ساکشن آبی است.

چرا استفاده از ساکشن ضروری است؟

 1. پس از تزریق بی‌حسی، ساکشن را داخل دهان می‌گذارند. این داروها مزه تلخی دارند و بیشتر بیماران ترجیح می‌دهند دهان را بعد از تزریق بشویند و از بزاق‌کش استفاده کنند.
 2. علاوه بر این اگر داروی بی‌حسی برای مدت طولانی بر روی قسمت انتهایی دهان شما باقی بماند، آن را بی‌حس می‌کند و شما احساس تهوع می‌کنید.
 3. از دیگر دلیل استفاده از ساکشن این است که دندان‌پزشک مطمئن شود زمانی که کار می‌کند، مایعات زیادی در دهان بیمار جمع نمی‌شود.
 4. هنگامی که دندانپزشک دندان شما را با آمالگام پر می‌کند، خرده‌های موادی که استفاده می‌کند در دهانتان باقی می‌ماند و برای پاک کردن آن‌ها باید از ساکشن استفاده کند.
 5. یکی دیگر از دلایل استفاده از ساکشن، خشک نگاه داشتن سطح دندان است. در روند برخی از درمان‌ها، مهم است که سطح دندان بیمار تمیز و خشک نگه داشته شود و به ‌وسیله ساکشن، می‌توان آب، خون و بزاقی را که در اطراف دندان جمع شده است جمع کرد.
 6. استفاده از این دستگاه کمک به دید دندان‌پزشک می‌کند زیرا مته دندانپزشکی، برای جلوگیری از داغ شدن دندان و تمیز نگه داشتن سطح آن، مقدار زیادی آب به بیرون اسپری می‌کند که به سرعت داخل دهان را پر می‌کند، به آینه دندانپزشک می‌رسد و دید او را مختل می‌کند. بنابراین، ضروری است در حین کار، از ساکشن حجم بالا استفاده شود تا تمام آنچه در دهان بیمار باقی می‌ماند تخلیه شود.

لوله ساکشن ضایعات دهان را به کجا می‌برد؟

لوله ساکشن، بزاق دهان را به همراه خرده‌های دندان و آمالگام و… به درون خود می‌کشد، با یک جداکننده، تمام مواد جامد را از مایعات درون ساکشن جدا می‌کند و بعد از آن، مایعات به شبکه فاضلاب می‌روند. البته توصیه می‌شود دندانپزشکان برای دستگاه ساکشن خود از یک جداکننده آمالگام استفاده کنند تا از ورود آن به شبکه فاضلاب جلوگیری شود.

 

مهمترین برندهای ساکشن دندانپزشکی برقی:

ساکشن دندانپزشکی (فور یو)

 • ساکشن دندانپزشکی برقی ایرانی (4U )

ساکشن دندانپزشکی 4U با موتور پر قدرت 170 وات است که حدوداً 4.5 برابر قوی‌تر از ساکشن آبی است

 و کار کشیدن بزاق و مواد دیگر داخل دهان را انجام می‌دهد. این ساکشن یک دستگاه یونیت را با کمترین میزان صدا حدودا 57 دسی بل ساپورت می‌کند. این دستگاه برای اتصال به یونیت نیاز به تغییر یونیت از نظر لوله‌کشی ندارد و به صورت مستقیم مواد جامد را از مایعات جدا می‌کند و به فاضلاب هدایت می‌کند.

این نوع ساکشن با کمترین مصرف برق به اندازه 40 وات، کار خود را به بهترین نحو انجام می‌دهد. یکی دیگر از مزیت‌های ساکشن 4U ، وزن پایین آن است. این دستگاه حدود 10 کیلوگرم وزن دارد به همین خاطر جابه‌جایی آن راحت است. این مدل ساکشن در نمونه ساکشن جراحی قرار دارد و با مکش ۱۱ لیتر در دقیقه کار خود را انجام می‌دهد.

 • ساکشن دندانپزشکی ایرانی (جت پلاس)

در این ساکشن دندانپزشکی موتور جت پلاس مدل f بسیار سبک و کوچک بوده و به راحتی قابل حمل است. به تمامی یونیت‌ها سازگار بوده و یک یونیت را ساپورت می‌کند. این دستگاه با قدرت مکش 10 لیتر در دقیقه کار خود را انجام می‌دهد. ساکشن جت‌پلاس با قدرت موتور 170 وات با کمترین صدا، 10 برابر ساکشن‌های معمولی قدرت دارد. این ساکشن دارای دو فیلتر آنتی‌باکتریال و امالگام با ظرفیت 500 گرم است. مصرف برق در این یونیت ۳۰ وات است. یکی دیگر از مزیت‌های این دستگاه ساکشن برقی کارکرد راحت و عمر بالای آن است.

 • ساکشن ایرانی (توربو پلاس)

ساکشن برقی توربو پلاس دارای دو موتور قوی است و با سه قدرت قابل انتخاب، طرفداران خاص خود را دارد. این دستگاه توانایی کارکرد در جراحی‌های طولانی مدت را دارد. جالب‌تر از همه اینکه این دستگاه نسبت به بقیه ساکشن‌های دندانپزشکی کمترین صدا را از خود تولید می‌کند که این صدا چیزی حدود 19 دسی بل است.ساکشن توربو پلاس دارای دو فیلتر آنتی‌باکتریال و آنتی ویروس است. قابلیت مهم آن هم استفاده همزمان از دو موتور است. دارای صفحه لمسی زیبایی می‌باشد و مصرف برق در این دستگاه بسیار پایین و حدود 10 وات است.

 

ساکشن دندانپزشکی (STS)

 • ساکشن دندانپزشکی برقی (STS)

دستگاه ساکشن برقی STS  به دلیل کیفیت بالا و در عین حال قیمت مناسب بین مشتریان، محبوبیت خاصی پیدا کرده است. ساکشن استی ‌اس جایگزین مناسبی برای ساکشن آبی است زیرا مصرف آب در آن به صفر می‌رسد و با کمترین صدا، کمترین مصرف برق کار خود را انجام می‌دهد. این ساکشن به صورت مستقیم به فاضلاب هدایت می‌شود و دارای فیلتر توری جداکننده مواد جامد از مواد مایع است. ساکشن دندانپزشکی اس تی اس تنها یک یونیت را ساپورت می‌کند و در زمان‌هایی که پزشک نیاز به زمان طولانی برای درمان بیمار دارد، استفاده می‌شود.

قیمت ساکشن دندانپزشکی:

قطعاً یکی از موضوعات بسیار مهم برای همه افراد در زمینه خرید هر نوع وسیله‌ای، بحث قیمت است. این موضوع در مورد تجهیزات دندانپزشکی نیز صدق می‌کند. شما زمانی که به سایت تجهیزات پزشکی خسروی دانش وارد می‌شوید تنوعی از قیمت‌ها را مشاهده خواهید کرد. در صورتی که با کارشناسان فروش ما صحبت کنید شما را راهنمایی می‌کنند تا خرید باکیفیت و البته ‌ایده‌آلی داشته باشید.

امیدوارم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم. با آرزوی توفیق روز افزون برای شما همراهان گرامی. موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.