خرید امنبرای ثبت سفارشات خود تماس حاصل نمایید
تجهیزات بیمارستانی تجهیزات کلینیک زیبایی

کاغذ صافی چیست؟ انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی | آپدیت (۱۴۰۲)

کاغذ صافی

کاغذ صافی چیست؟ انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی | آپدیت (۱۴۰۲)

کاغذ صافی یک نوع کاغذ نیمه نفوذ پذیر است که از الیاف سِلولُزی ساخته می‌شود. این کاغذ برای جدا کردن مواد جامد از مایع کاربرد دارد و در کلینیک‌های زیبایی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی از این نوع کاغذها بسیار استفاده می‌شود.

برای انجام امور مرکز درمانی خود به تجهیزات زیادی من جمله کاغذ صافی نیاز دارید به جای اینکه حضوراً به فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی مراجعه کنید، می‌توانید از فروشگاه تجهیزات پزشکی خسروی دانش محصول مورد نظر خود را به صورت آنلاین خریداری کنید و در محل مورد نظر خود تحویل بگیرید.

مشتریان میتوانند جهت خرید انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی  با شماره تماس ما ۰۹۲۱۲۹۷۸۴۶۸ در ارتباط باشند.کارشناسان فروش ما در خدمت شما هستند تا در صورت نیاز به راهنمایی، به شما کمک کنند.

ویژگی <yoastmark class=

ویژگی های کاغذ صافی واتمن

 1. مقاوم در برابر رطوبت
 2. مقاوم در برابر اسیدو باز
 3. محبوس کردن ذرات
 4. قدرت تر شوندگی
 5. سرعت بسیار بالا

نحوه تولید کاغذ صافی

این کاغذها با خمیر کاغذهایی از جنس چوب نرم درختانی همچون کاج و صنوبر یا الیاف معدنی ساخته می‌شوند. البته برای ساخت کاغذهایی با کیفیت بالاتر، از الیاف تابیده شده و یا تفاله مرکسیزه استفاده می‌شود. کاغذهای مورد نظر به دو شکل دایره‌ای و متری برش خورده به بازار عرضه می‌شوند. از کاغذهای دایره‌ای بیشتر در کلینیک‌های زیبایی و آزمایشگاه‌ها استفاده می شود و از کاغذهای صافی متری بیشتر در صاف کردن گرانشی استفاده می نمایند.

محصول فروشی : خرید انواع چسب سی ام

نحوه استفاده از <yoastmark class=

نحوه استفاده از کاغذ صافی

دو روش برای جداسازی این کاغذها استفاده می‌شود. در ساده‌ترین حالت، کاغذ دایره‌ای شکل را به شکل مخروطی تا کرده و داخل قیف ساده می‌گذاریم. قیف را روی ظرف آزمایشگاهی قرار می دهیم و مواد مورد نظر را از آن عبور می‌دهیم. ماده جامد روی کاغذ جمع می‌شود و مایع وارد ظرف زیر قیف می‌شود.

در روشی دیگر تحت عنوان فیلتراسیون در خلأ، کاغذ دایره‌ای شکل را داخل قیف بوخنر می‌گذاریم و با روشن کردن پمپ خلأ و ریختن محلول مورد نظر روی کاغذ، جداسازی در خلأ انجام می‌شود. مزیت این روش، سرعت بالای صاف کردن آن است. به طور کلی کاغذ صافی با دو روش فیلتراسیون سطحی و فیلتراسیون حجمی، مواد جامد را از خود عبور می‌دهد.

در روش اول مواد جامد روی سطح کاغذ جمع می‌شود و در روش دوم ، مواد در ساختار و درون کاغذها حبس می‌شود. قدرت حبس مواد در این کاغذها، با میزان نفوذپذیری و سرعت جریان عبور تعیین می‌شود. باید کاغذ انتخابی، متناسب با نوع و اندازه ماده‌ای باشد که از آن عبور داده می‌شود.

نحوه تشخیص کاغذ صافی اصلی از تقلبی

 برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن کاغذهای صافی کافی ست آن را بسوزانید. اگر خاکستر بسیار کمی برجا ماند نشانه اصل بودن آن است.

انواع مدل کاغذ صافی و کاربرد آن

 • کاغذ صافی دارای باند سیاه

این مدل کاغذ در عرض ۲۰ تا ۳۰ ثانیه می‌تواند ۱۰۰ سی‌سی مایع را از خود عبور دهد. این کاغذها برای صاف کردن محلول‌های ژلاتینی ضخیم استفاده می‌شوند.

 • کاغذ صافی با باند سفید

کاغذهای سفید، ۱۰۰ سی‌سی محلول را در مدت ۴۰ تا ۶۰ ثانیه از خود عبور می‌دهند و برای محلول‌های شفاف درشت استفاده می‌شوند.

 • کاغذهای صافی با باند آبی

زمان عبور مقدار مایع در این مدل کاغذها، حدود ۲۰۰ الی ۴۰۰ ثانیه است و برای محلول‌های شفاف ریز طراحی شده است.

محصولات فروشی : خرید انواع سرنگ ساده و لوئرلاک

<yoastmark class=

انواع کاغذ صافی براساس سرعت نفوذ مایع

 1. کاغذ صافی با بافت ریز

این کاغذها دارای بافت ریزی هستند که برای جداسازی ذرات در محلول‌هایی که ذرات آن‌ها دارای سایز بسیار کوچکی هستند، استفاده می‌شود. میزان مش این کاغذها ۲ تا ۳ میکرون است و عبور محلول از این کاغذها کند انجام می‌شود. واتمن ۴۲ و ۴۴ با باند آبی از این نوع مدل کاغذ صافی می‌باشد.

 1. کاغذ صافی بافت متوسط

محلول‌هایی که از این کاغذها برای جداسازی مواد جامد استفاده می‌شود، حاوی ذراتی در اندازه متوسط هستند. میزان تخلخل بافت این نوع کاغذها ۸ تا ۱۰ میکرون است و سرعت عبور محلول در آن‌ها کمی بیشتر از کاغذهای بافت ریز است. واتمن ۴۰ با باند سفید از این نوع می‌باشد.

 1. کاغذ صافی با بافت درشت

 با این کاغذ ذرات درشت و ژلاتینی از محلول‌ها جدا می‌شوند. مش این کاغذها ۲۰ تا ۲۵ میکرون است. سرعت انتقال محلول‌ها در کاغذ صافی با بافت درشت سریع‌ می باشد ولی محلول بعد صافی حاوی ذرات با سایز کوچک است. واتمن ۴۱ با باند مشکی از این نوع مدل کاغذ صافی می‌باشد.

انواع جنس کاغذ صافی

 • کاغذ فیلتر سلولزی

 این کاغذها از سلولز ساخته شده‌اند و عبور ذرات تا ۲.۵ میکرومتر از آن امکان‌پذیر نیست. این کاغذها برای صاف کردن گرانشی با استفاده از یک قیف ساده مورد استفاده قرار میگیرند. کاغذهای فیلتر سلولزی، بدون خاکستر هستند، در آنالیزهای گرانش سنجی و در آزمایشگاه‌های شناسایی مواد کاربرد دارند.

محصولات فروشی فروشگاه : خرید ست سرم

<yoastmark class=

 • کاغذ فیلتر شیشه ای ریز رشته‌ای

 این کاغذها از ریز رشته‌های شیشه‌ای یا کوارتز تشکیل شده‌اند که مقاومت گرمایی تا دمای ۵۵۰ درجه سانتیگراد دارند. به همین جهت از آن‌ها در تجزیه گرانش سنجی استفاده می‌شود. همچنین از این نوع کاغذ در کنترل آب، کشت باکتری و جلبک و کنترل آلودگی آب‌های هرز استفاده می‌شود. نمی‌توان این کاغذها را تا زد پس باید در قیف بوخنر به کار گرفته شوند. توانایی آن‌ها در جمع کردن ذرات روی خودشان تا حد زیر میکرون است.

 • کاغذ فیلتر کمی

 از کاغذ صافی فیلتر کمی برای تجزیه و تحلیل کمی و وزنی استفاده می‌شود. در طول تولید این نوع کاغذ، تولیدکنندگان از اسید برای دستیابی به خلوص بالا استفاده می‌کنند.

 • کاغذ فیلتر کیفی

 از کاغذ فیلتر کیفی در تکنیک‌های تحلیلی کیفی برای تعیین مواد استفاده می‌شود. کاغذ فیلتر کیفی با توجه به اندازه منافذ مختلف، درجه‌های مختلفی دارد. در کل ۱۳ درجه مختلف کاغذ فیلتر کیفی وجود دارد. بزرگترین اندازه منافذ، درجه ۴ است. کوچکترین اندازه منافذ درجه ۶۰۲ است. رایج‌ترین نمرات درجه ۱ تا درجه ۴ می باشد..

مطالب بیشتر : سرم چیست؟ انواع سرم تزریقی
 • کاغذ فیلتر غشایی

در این کاغذها، ذرات تا اندازه ۰.۲ میکرون روی سطح آن‌ها نگه داشته می‌شوند. از این نوع کاغذ در میکروبیولوژیکی و آلودگی هوا استفاده می‌گردد.

 • کاغذ کروماتوگرافی

 کروماتوگرافی روشی است که شیمیدان‌ها برای جداسازی ترکیبات از آن استفاده می‌کنند. این نوع کاغذ دارای سرعت جریان آب خاص و سرعت جذب برای به حداکثر رساندن نتیجه کروماتوگرافی کاغذ است. سرعت جذب این نوع کاغذ صافی از ۶ سانتیمتر تا ۱۸ سانتیمتر و ضخامت آن از ۰.۱۷ میلیمتر الی ۰.۹۳ میلیمتر می باشد.

 • کاغذهای کارتوش

این مدل کاغذ در جداسازی و شستشوی مواد جامد مورد استفاده قرار می‌گیرد و جنس آن از کوارتز، سلولز و یا پشم شیشه است. در جدا کردن گرد و غبار از هوا نیز از این نوع کاغذ استفاده می‌شود.

 • فیلترهای روغن

روغن موتور برای از بین بردن ناخالصی‌ها فیلتر می‌شود. فیلتراسیون روغن به طور معمول با فیلتراسیون حجمی انجام می‌شود. کاغذهای فیلتر روغن‌های روان‌کاری، برای مقاومت در برابر دمای بالا آغشته می‌شوند.

 • فیلتر الیاف کوارتز

کاغذ صافی فیلتر الیاف کوارتز مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد، تحت تأثیر رطوبت قرار نمی گیرد و به راحتی استریل می شود و بیشتر از آن برای تجزیه و تحلیل آلودگی هوا استفاده می‌شود.

موارد بسیار زیادی از انواع کاغذهای صافی وجود دارد که در مصارف متفاوتی استفاده می‌شوند. از نمونه‌های آن می‌توان به کاغذهای نایلونی برای جداسازی باکتری‌ها و ذرات مثل اندازه‌گیری قند خون، پلی اتر سولفون در تصفیه‌های عمومی، پلی کربنات در سلول‌های بیولوژیکی انگل شناسی، استات سلولز برای حلال‌های آلی و تصفیه مایعات بیولوژیکی اشاره کرد.

محصولات پر فروش : انواع نخ جراحی

قیمت <yoastmark class=

قیمت کاغذ صافی:

قیمت این کاغذها مانند دیگر اقلام مصرفی پزشکی مدام در حال تغییر است اگر چنانچه شما برای پروژه‌های تحقیقاتی یا مراکز درمانی نیاز به کاغذ صافی داشتید می توانید از کارشناسان فروشگاه تجهیزات پزشکی خسروی دانش کمک بگیرید تا براساس هدف کاری خود، خرید مقرون به صرفه و البته باکیفیتی داشته باشید.

فروشگاه تجهیزات پزشکی خسروی دانش در این راستا آماده همکاری با کلینیک‌ها و مراکز درمانی می‌باشد شما می توانید برای سفارشات خود از طریق شماره تماس و واتساپ ۰۹۲۱۲۹۷۸۴۶۸ با ما در ارتباط باشید.

با خرید مرقوم به صرفه و پرداخت در محل با خیالی آسوده کالاهای خود را سفارش دهید.

ما میکوشیم تا هزینه برای شما مقرون به صرفه باشد، گدشته از آن کالای مصرفی باید اصل باشد تا کارایی آن درست عمل کند. امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم. با آرزوی توفیق روز افزون برای شما هم میهنان گرامی. شاد، سلامت و تندرست باشید.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات پر فروش

خرید گاز استریل و غیر استریل
البسه یکبارمصرف, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی, داروخانه
گاز استریل و غیر استریل طبی ( گاز استریل پزشکی)
فشارسنج
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی, تجهیزات کلینیک زیبایی
دستگاه فشارسنج چیست؟ انواع فشارسنج پزشکی | آپدیت (۱۴۰۲)
رطوبت ساز
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی
دستگاه اکسیژن ساز چیست؟ انواع اکسیژن ساز خانگی | آپدیت (۱۴۰۲)
صندلی-تابوره-پزشکی
تجهیزات آزمایشگاهی, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی
صندلی تابوره چیست؟ انواع صندلی تابوره | آپدیت (۱۴۰۲)
تشک مواج
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی
تشک مواج چیست؟ انواع تشک زخم بستر | آپدیت (۱۴۰۲)
اتوکلاوها
تجهیزات آزمایشگاهی, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی
دستگاه اتوکلاو  چیست؟ انواع دستگاه اتوکلاو آزمایشگاهی | آپدیت (۱۴۰۲)
یونیت دندانپزشکی
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات کلینیک زیبایی
یونیت دندانپزشکی چیست؟ انواع یونیت دندانپزشکی (آپدیت ۱۴۰۲)
تب-سنج-دیجیتالی
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی, تجهیزات کلینیک زیبایی
دماسنج طبی چیست؟ انواع تب سنج پزشکی | آپدیت (۱۴۰۲)
سرجی فیکس سر
البسه یکبارمصرف, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات کلینیک زیبایی
سرجی فیکس چیست؟ انواع سرجی فیکس | آپدیت (۱۴۰۲)
ست سرم پزشکی
البسه یکبارمصرف, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات کلینیک زیبایی
ست سرم چیست؟ خرید ست سرم | آپدیت (۱۴۰۲)
دستکش معاینه و جراحی
ابزار جراحی, البسه یکبارمصرف, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی, تجهیزات کلینیک زیبایی
دستکش جراحی / انواع دستکش استریل و غیر استریل | آپدیت(۱۴۰۲)
نخ جراحی نایلونی
ابزار جراحی, البسه یکبارمصرف, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات کلینیک زیبایی
 نخ جراحی چیست؟ انواع نخ جراحی | آپدیت (۱۴۰۲)
سرنگ ساده
البسه یکبارمصرف, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات کلینیک زیبایی
سرنگ چیست؟ انواع سرنگ لوئرلاک | آپدیت (۱۴۰۲)
کاغذ صافی
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات کلینیک زیبایی
کاغذ صافی چیست؟ انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی | آپدیت (۱۴۰۲)
کانولا
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات کلینیک زیبایی
کانولا چیست؟ انواع گیج کانولا | آپدیت (۱۴۰۲)
ویال لیدوکائین
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات کلینیک زیبایی, داروخانه
لیدوکائین چیست؟ انواع ویال لیدوکائین | آپدیت (۱۴۰۲)
سیفتی-باکس
البسه یکبارمصرف, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات کلینیک زیبایی
سیفتی باکس چیست؟ کاربردهای سیفتی باکس | آپدیت (۱۴۰۲)
انواع نیدل پزشکی
البسه یکبارمصرف, تجهیزات آزمایشگاهی, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات کلینیک زیبایی
انواع نیدل و سرسوزن در تجهیزات پزشکی خسروی دانش | آپدیت (۱۴۰۲)
دروشیت-طبی
البسه یکبارمصرف, تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی, تجهیزات کلینیک زیبایی
دروشیت چیست؟ انواع زیرانداز یکبار مصرف | آپدیت(۱۴۰۲)
چسب سی ام
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات پزشکی خانگی, تجهیزات کلینیک زیبایی
چسب cm چیست؟ انواع چسب سی ام – (آپدیت ۱۴۰۲)
چسب-اتوکلاو
تجهیزات بیمارستانی, تجهیزات کلینیک زیبایی
انواع چسب اتوکلاو | قیمت چسب اتوکلاو – آپدیت(۱۴۰۲)
فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • ویژگی های سفارشی
Click outside to hide the compare bar
مقایسه