آبسلانگ چیست؟

آبسلانگ چیست ؟ انواع آبسلانگ

شاید شما برای انجام فعالیت‌های آزمایشگاهی خود به آبسلانگ نیاز داشته و یا اینکه در حیطه پزشکی مشغول به کار هستید و می‌خواهید با قیمت مناسب، بهترین برند‌های مربوط به تجهیزات پزشکی را در اختیار داشته باشید. در این صورت ما به شما فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی خسروی دانش را پیشنهاد می‌دهیم. کافیست به سایت ما سر بزنید و تمامی برند‌های ارائه شده در فروشگاهی ما را مورد بررسی قرار دهید.

همچنین امکان برقراری ارتباط کاربران با مشاورین فراهم شده است و در صورتی که نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید از متخصصین ما در این زمینه کمک بگیرید. در راستای افزایش اطلاعات کاربران با کارایی تجهیزات پزشکی، سعی بر این داریم که در مقالات متعدد به بررسی هر کدام از وسایل و تجهیزات پزشکی بپردازیم، در این مقاله شما را با انواع آبسلانگ و کاربرد‌های آن آشنا خواهیم کرد.

اینفوگرافی آبسلانگ

 

تاریخچه آبسلانگ:

آبسلانگ‌ها سالیان زیادی است که به عنوان وسیله‌ای برای معاینه دهان و حلق بیمار و حتی شکسته بندهای کوچک مانند انگشت دست یا پا استفاده می‌شوند. اولین نمونه‌های Abslang یا دپرسور، از چوب درختان بالسا، کاج و سکویا ساخته شده‌اند. از دپرسور فلزی برای اولین بار در تاریخ پزشکی در جنگ داخلی آمریکا برای معاینه سربازان استفاده شد.

تحقیقات نشان می‌دهد نمونه‌های خاصی از دپرسورهای زبانی یا همان Abslang در تاریخ وجود دارد که قدمت آن به تمدن مصر باستان می‌رسد. این دپرسورها با نمونه‌های امروزی متفاوت بوده و بیشتر شبیه به گیره‌هایی برای پایین نگهداشتن زبان فرد هستند تا پزشک معالج راحت‌تر معاینه کند.

 

آبسلانگ چیست؟

آبسلانگ چیست؟

آبسلانگ یک ابزار پرکاربرد در تجهیزات پزشکی است که از لحاظ ظاهری شبیه به چوب بستنی می‌باشد. این ابزار معمولا دارای طولی به اندازه 10 سانتیمتر و عرضی 2 سانتیمتری است. همچنین سطح آن کاملا صاف و یک دست بوده و دو سر آن به صورت گرد می‌باشد. از این ابزار پزشکی به منظور پایین نگهداشتن سطح زبان بیمار جهت معاینه حلق، پاکسازی گرفت‌ها برای فرآیند کاشت مو و ابرو در کلینیک‌های زیبایی، ترکیب مواد با هم در آزمایشگاه‌ها و…به وفور استفاده می‌شود.

کاربرد آبسلانگ‌ها
 1. بی حسی موضعی دهان و حلق
 2. ساخت دارو و پمادها
 3. آزمایش شکستگی فک
 4. جلوگیری از خفگی
 5. آتل بندی انگشت‌ها یا دست
 6. استفاده در لارنگوسکوپی
 7. جلوگیری از خون دماغ یا شکستگی بینی
انواع مدل‌های Abslang
 1.  چوبی
 2.  پلاستیکی
 3. فلزی
 4. کودک
 5.  استیل
 6.  نوری
 1. بی حسی موضعی دهان و حلق

در برخی موارد، پزشک می‌تواند از Abslang برای وارد کردن ماده بی‌حسی به زبان و حلق بیمار استفاده کند. این کار بیشتر در هنگام عمل‌های جراحی مربوط به زبان و حلق انجام می‌شود.

 1. ساخت دارو و پمادها

آبسلانگ‌ها در آزمایشگاه‌ها کاربرد بسیار زیادی دارند. از این ابزار پزشکی در شرکت‌های داروسازی برای مخلوط کردن مواد با هم جهت ساخت دارو استفاده می‌شود. دقت کنید برای استفاده Abslang در ساخت دارو یا عمل‌های باز، دپرسور مورد استفاده باید حتماٌ استریل باشد.

 1. آزمایش شکستگی فک

برای انجام این آزمایش باید از فرد آسیب‌دیده بخواهید یک دپرسور را بین دندان‌های خود نگه دارد. بعد از آن فرد معاینه‌کننده باید ادامه آبسلانگ را بشکند. در صورت وجود شکستگی فک، فرد نمی‌تواند به اندازه کافی Abslang را محکم بین دندان‌های خود نگه دارد.

 1. جلوگیری از خفگی

از جمله کاربردهای دیگر دپرسور چوبی، ایجاد راه هوا در گلو است. با استفاده از Abslang به راحتی می‌توانید زبان بیمار را کنار زده و لوله هوایی را وارد گلو کرده و مانع از خفگی فرد شوید.

 1. آتل بندی انگشت‌ها یا دست

در صورتی که انگشتان دچار آسیب‌دیدگی خفیف شوند و مرکز درمانی نزدیکی در دسترس نیست، می‌توانید از آبسلانگ‌های چوبی برای آتل‌بندی و جلوگیری از حرکت و آسیب بیشتر انگشت‌ها استفاده کنید. علاوه بر این اگر کودکان در حین بازی دچار این دسته از مشکلات مانند برگشتن انگشت یا ضرب‌دیدگی شدند، تا رسیدن کمک‌های پزشکی می‌توانید از Abslang و بانداژ برای ثابت نگهداشتن محل آسیب‌دیده و جلوگیری از حرکت بیشتر استفاده کنید.

 1. استفاده در لارنگوسکوپی

لارنگوسکوپی یا حنجره بینی وسیله‌ای است که با آن می‌توان چین‌های مربوط به تارهای صوتی را مشاهده کرد. از دپرسور برای پایین نگهداشتن زبان در حین لارنگوسکوپی استفاده می‌شود.

 1. جلوگیری از خون دماغ یا شکستگی بینی

اگر شخصی دچار شکستگی بینی شد به کمک دو Abslang و تکه‌ای چسب می‌توانید تا رسیدن آمبولانس، موقتاٌ از خونریزی دماغ او جلوگیری کنید، برای این کار دو آبسلانگ را به صورت مثلثی روی ناحیه‌ای که آسیب‌دیده قرار دهید و بعد با چسب فیکس کنید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید از ۴ Abslang استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید از این وسیله که شبیه چوب بستنی است برای ساخت کاردستی، عروسک یا وسایل کاربردی مانند قطب‌نما استفاده کنید.

انواع آبسلانگ:

 • آبسلانگ چوبی:

این ابزار شبیه چوب بستنی است که معمولاٌ جنس آن از چوب درخت بالسا یا توس است. Abslang چوبی بسیار سبک و نازک بوده و به سختی تمیز و استریل می‌شود. این محصولات یکبار مصرف هستند و از هر آبسلانگ چوبی باید برای یک نفر استفاده شود و بعد از معاینه دور انداخته شود.

آبسلانگ پلاستیکی

 

 • Abslang پلاستیکی:

آبسلانگ پلاستیکی یکبار مصرف از جنس پلی‌استایرن بوده و دارای سطحی صاف، بدون زائده و فاقد هرگونه بو و طعم ناخوشایند است. وجود انحنا روی دسته دپرسور باعث می‌شود که دست معاینه‌کننده پایین‌تر از سطح دهان بیمار قرار بگیرد. در نتیجه معاینه بهتر و کامل‌تر انجام خواهد شد. استحکام بیشتر نسبت به نمونه چوبی، انعطاف بیشتر و عدم وجود تراشه‌های آسیب‌رسان به مخاط دهان از جمله مزایای آبسلانگ پلاستیکی هستند.

 • آبسلانگ فلزی:

آبسلانگ‎‌های فلزی بیشتر در دندانپزشکی و جراحی ها کاربرد دارند. این دسته آبسلانگ‌ها چند بار مصرف هستند و بعد از هربار استفاده، باید تمیز و استریل شوند. در هنگام خرید این محصول حتماٌ به تاییدیه FDA روی بسته‌بندی دقت داشته باشید.

 • Abslang کودک:

آبسلانگ مخصوص کودکان و نوزادان، اندازه کوچک‌تری نسبت به آبسلانگ‌های معمولی دارد و معمولاٌ دارای طعم و مزه دوست داشتنی یا طراحی‌های زیبا و کارتونی هستند. اضافه کردن طعم به Abslang باعث می‌شود کودکان کمتر در مقابل معاینه واکنش نشان دهند و راحت‌تر اجازه کار به پزشک برای معاینه بدهند.

 • آبسلانگ استیل:

از این Abslang برای معاینه نقاط حساس بدن که نیاز به استریل داشته و احتمال پخش عفونت یا بیماری زیاد است، استفاده می‌شود. Abslang استیل در بسته‌بندی مجزا و به صورت تکی وجود دارند و فاقد لاتکس هستند.

 

آبسلانگ نوری

 • Abslang نوری:

چینی‌ها یک ابزار پزشکی به نام  E-Spatula را اختراع کردند، این ابزار یک نوع Abslang پیشرفته است که دارای یک چراغ قوه برای روشن نمودن حلق و گلوی بیمار و یک بخش یکبار مصرف جهت تعویض دپرسور می‌باشد. این دستگاه همچنین می‌تواند دمای بدن فرد را اندازه‌گیری کند. دپرسورهای نوری، چندبار مصرف هستند اما بعد از هر بار استفاده باید به صورت ویژه استریل و ضدعفونی شوند تا مانع از انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر گردند.

هزینه خرید آبسلانگ:

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید، انواع مختلفی از دپرسور در بازار وجود دارند و هر کدام از آن‌ها کارایی خاص خود را خواهند داشت. بنابراین برای خرید این قبیل وسایل شما در ابتدا باید هدف خود را از خرید مشخص کرده و سپس به سراغ انواع مناسب بروید. قطعاً براساس برند‌های تولیدکننده و جنس آبسلانگ‌ها، قیمت آن‌ها کاملاً متفاوت خواهد بود.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم، با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی، موفق و موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.