جنتامایسین چیست؟

جنتامایسین چیست؟ انواع جنتامایسین

یکی از مشکلاتی که به هر حال هر فرد ممکن است بنا به دلایلی در زندگی خود تجربه کند، ابتلا به عفونت‌های باکتریایی است. راه‌های درمانی مختلفی برای این منظور وجود دارد که من جمله می‌توان به استفاده از پماد‌های آنتی‌بیوتیک اشاره کرد. پماد جنتامایسین از جمله محصولات آنتی‌باکتریایی است که به صورت موضعی برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده شده و شما برای خرید آن می‌توانید به راحتی به فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی دانش مراجعه کنید. همچنین جهت آگاهی از کاربرد‌های این پماد و نحوه استفاده از آن، این مقاله را با دقت مطالعه نموده و از طرف دیگر در صورتی که سؤالی در زمان خرید دارید، با کارشناسان ما به صورت آنلاین مطرح کنید.

جنتامایسین چیست؟

پماد جنتا یک آنتی‌بیوتیک موضعی است که برای درمان بسیاری از عفونت‌های باکتریایی پوست استفاده می‌شود. این پماد می‌تواند عفونت‌هایی که با سایر آنتی‌بیوتیک‌های موضعی درمان نشده است را درمان کند. دقت کنید برای عفونت‌های ویروسی و قارچی از این پماد استفاده نکنید چرا که کارایی ندارد. استفاده غیر ضروری یا بیش از حد از این آنتی‌بیوتیک می‌تواند باعث کاهش اثر آن شود.

عوارض جانبی کرم‌ gentamicin

 1. سوزش پوست
 2. خشکی پوست
 3. ورم و قرمزی پوست
 4. خستگی
 5. تنگی نفس
 6. تورم دهان
 7. تورم صورت، لب، زبان یا گلو
نکات لازم جهت استفاده از پماد جنتامایسین
 1. یکی از نکاتی که حتما باید توجه داشته باشید حساسیت به جنتامایسین می‌باشد. اگر در گذشته به جنتا یا سایر آنتی‌بیوتیک‌ها حساسیت داشته‌اید حتماٌ به پزشک خود اطلاع دهید.
 2. پوست آسیب‌دیده ممکن است مقدار بیشتری از gentamicin را جذب کند و احتمال بروز عوارض جانبی افزایش یابد.
 3. مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.
 4. در صورتی که با مشکلات حاد ریوی رو به رو شدید سریعاٌ به پزشک مراجعه کنید.

معرفی جنتامایسین

 

معرفی پماد جنتامایسین:

پماد جنتا یک آنتی‌بیوتیک موضعی است که برای درمان بسیاری از عفونت‌های باکتریایی پوست استفاده می‌شود. این پماد می‌تواند عفونت‌هایی که با سایر آنتی‌بیوتیک‌های موضعی درمان نشده است را درمان کند. دقت کنید برای عفونت‌های ویروسی و قارچی از این پماد استفاده نکنید چرا که کارایی ندارد. استفاده غیر ضروری یا بیش از حد از این آنتی‌بیوتیک می‌تواند باعث کاهش اثر آن شود.

جنتا یک دارو برای درمان عفونت‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، جوش، سوختگی و یا عفونت‌های پوستی جزئی مانند استمنه، فولیکولیت و… می‌باشد. این پماد از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.

نکات لازم جهت استفاده از پماد gentamicin:

 1. یکی از نکاتی که حتما باید توجه داشته باشید حساسیت به جنتامایسین می‌باشد. اگر در گذشته به جنتا یا سایر آنتی‌بیوتیک‌ها حساسیت داشته‌اید حتماٌ به پزشک خود اطلاع دهید.
 2. پوست آسیب‌دیده ممکن است مقدار بیشتری از gentamicin را جذب کند و احتمال بروز عوارض جانبی افزایش یابد.
 3. مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.
 4. در صورتی که با مشکلات حاد ریوی رو به رو شدید سریعاٌ به پزشک مراجعه کنید.

 

اینفوگرافی جنتامایسین

عوارض پماد gentamicin:

تحریک پوستی و قرمزی به همراه خارش پوستی می‌تواند از علائم حساسیت پوست با جنتا باشد که در صورت تداوم یا بدتر شدن آن می‌بایست سریعاٌ به پزشک مراجعه کنید. عوارض جانبی برای هر دارو وجود دارد اما عملکرد بدن هر فرد متفاوت است و ممکن است هرگز فردی به هیچ یک از عوارض جانبی داروها مبتلا نشود.

بسیاری از افراد که از این پماد استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی ندارند در موارد نادر استفاده دوره‌های طولانی مدت از پماد جنتامایسین ممکن است منجر به انواع دیگر از عفونت‌های پوستی مانند عفونت قارچی یا سایر عفونت های باکتریایی شود.

نحوه استفاده پماد جنتامایسین:

ابتدا دستان خود را به خوبی بشویید و سپس ناحیه آسیب‌دیده را تمیز و خشک کنید. مقدار کمی از پماد را روی محل آسیب‌دیده بمالید و سعی کنید ناحیه هدف را تمیز نگه دارید.

از پماد gentamicin معمولا 3 تا 4 بار در روز روی محل آسیب‌دیده استفاده می‌شود. این پماد برای عفونت‌های پوستی تجویز شده و اگر به هر دلیلی به بینی یا دهان شما برخورد کرد، دارو را پاک کنید و آن محل را به خوبی با آب بشویید.

سعی کنید مرتب و به موقع از این دارو استفاده کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را از آن به دست بیاورید. استفاده زیاد از این پماد باعث بهبود سریع‌تر شما نخواهد شد بلکه عوارض جانبی این دارو را افزایش می‌دهد. استفاده از این دارو را تا کل دوره درمان ادامه دهید حتی اگر علائم پس از چند روز از بین برود. متوقف کردن زودهنگام این دارو ممکن است به رشد مجدد باکتری‌ها بیانجامد که منجر به بازگشت عفونت می‌شود.

روش مصرف داروی فراموش شده جنتامایسین:

دارو را مطابق دستور پزشک و در زمان‌های تعیین شده مصرف کنید و در صورتی که مصرف آن را فراموش کردید به محض اینکه متوجه شدید دارو را مصرف کنید. اگر به زمان مصرف مقدار بعدی نزدیک هستید، به هیچ عنوان برای جبران مقدار فراموش شده مقدار مصرف بعدی خود را افزایش ندهید. استفاده بیشتر از مقدار توصیه شده این دارو، دوره درمان شما را نه تنها کوتاه‌تر نخواهد کرد بلکه ممکن است دوره درمان را طولانی‌تر کند.

تداخل دارویی پماد gentamicin:

اثرات برخی از داروها با هم ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد یا ممکن است باعث شود دارو به درستی عمل نکند. البته تداخل دارویی ممکن است همیشه اتفاق نیفتد به همین خاطر اگر دارویی قبل از تجویز جنتا استفاده می‌کنید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا پزشک بتواند نظارت دقیق‌تری بر روی داروها داشته باشد. داروهایی که ممکن است با پماد gentamicin تداخل دارویی داشته باشد شامل آنتی‌بیوتیک های تزریقی مانند آمیکاسین می‌باشد.

 

آمپول جنتامایسین

آمپول جنتامایسین:

 متعلق به خانواده آمینوگلیکوزیدها است که برای درمان عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت گوش و دستگاه ادراری استفاده می‌شود. آمپول جنتا برای درمان عفونت‌های باکتریایی جدی در بسیاری از نقاط مختلف بدن استفاده می‌شود. معمولاٌ این آمپول زمانی استفاده می‌شود که سایر داروها برای درمان عفونت باکتریایی موثر نباشند.

عوارض جانبی آمپول gentamicin:

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند اما بسیاری از مصرف‌کنندگان هیچ نوع عارضه‌ای نداشته باشند. یکسری از عوارض‌ بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در صورت مشاهده عوارض های زیر به پزشک اطلاع دهید:

 1. درد، قرمزی و تورم در محل تزریق
 2. تهوع، استفراغ، ناراحتی معده یا از دست دادن اشتها
 3. اسهال، شکم یا معده درد، گرفتگی عضلانی، مدفوع همراه با خون

 

کاربرد قطره گوش جنتامایسین

کاربرد قطره گوش gentamicin:

برای درمان عفونت‌های گوشی قطره‌ گوش جنتا به کار می‌رود. این قطره سبب کشتن باکتری‌های ایجادکننده عفونت می‌شود. در صورت متورم شدن و عفونی شدن گوش، پزشک ممکن است قطره‌هایی را تجویز نماید که حاوی هیدروکورتیزون باشد. این قطره‌ها سبب کاهش التهاب و درمان عفونت می‌شوند. جنتامایسین برای پیشگیری از ابتلا به عفونت پس از عمل گوش و یا آسیب‌دیدگی گوش به کار می‌رود.

عوارض قطره گوش جنتامایسین چیست؟

تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتی که دارند، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن باشند. اگر چه این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید اما با گذر زمان بدن، خود را با داروی جدید وفق می‌دهد و این علائم نیز برطرف می‌شوند. اگر علائم ادامه پیدا کرد و یا رنج‌آور شد با پزشک خود مشورت نمایید.

کرم gentamicin چیست و چه کاربردی دارد؟

کرم جنتا برای درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از رشد باکتری عامل عفونت جلوگیری می‌کند و عفونت پوستی را از بین می‌برد.

به تاریخ انقضاء کرم جنتامایسین توجه کنید. اگر کرمی که استفاده می‌کنید تاریخ انقضاء آن تمام شده است، از آن مصرف نکنید.

هرگز کرم جنتا را به فرد دیگری  که علائم مشابه  شما را دارد تجویز نکنید.

تداخلات دارویی کرم جنتامایسین:

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد. gentamicin ممکن است با آنتی‌بیوتیک‌های آمینوگلیکوزید تزریقی مانند آمیکاسین، آمپول جنتا و توبرامایسین تداخل دارویی داشته باشد.

عوارض جانبی کرم‌های gentamicin:
 1. سوزش پوست
 2. خشکی پوست
 3. ورم و قرمزی پوست
 4. خستگی
 5. تنگی نفس
 6. تورم دهان
 7. تورم صورت، لب، زبان یا گلو

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از کرم جنتامایسین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

 

قطره چشم جنتامایسین

قطره چشم جنتامایسین:

قطره چشم gentamicin برای عفونت‌های باکتریایی چشم یا پلک‌ها تجویز می‌شود. این قطره چشمی با کشتن باکتری‌های عامل عفونت، وضعیت چشم را بهبود می‌دهد. ورم ملتحمه عفونی در عرض چند روز و بدون درمان از بین می‌رود. برای درمان عفونت‌های شدیدتر، یک داروی آنتی‌بیوتیکی مانند قطره چشم جنتامایسین می‌تواند مفید باشد. جنتا برای آسیب‌های جزئی چشم، مانند خراش و سایش قرنیه نیز تجویز می‌شود. در چنین مواردی قطره چشم برای جلوگیری از عفونت و بهبود سریع‌تر چشم تجویز می‌شود.

روش مصرف قطره چشم جنتامایسین:

قبل از شروع درمان با قطره چشم جنتا، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید. قطره چشم جنتامایسین را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص استفاده نمایید تا بیشترین اثربخشی را برای شما و درمان عفونت چشم داشته باشد. این دارو را مانند تمام آنتی‌بیوتیک‌های دیگر باید یک دوره درمانی کامل استفاده نمایید.

موارد منع مصرف قطره چشم gentamicin:

 1. به تاریخ انقضای قطره چشم جنتا توجه کنید و اگر قطره‌ای که در اختیار دارید تاریخ انقضای آن تمام شده است، از آن استفاده نکنید.
 2. هرگز قطره چشم جنتا را برای فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 3. تداخل دارویی قطره چشم gentamicin را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود درمیان بگذارید.

عوارض جانبی قطره چشم جنتامایسین:

 1. سوزش، قرمزی یا ناراحتی چشم مانند خشکی یا خارش و آبریزش چشم که علائم بعد از مصرف این قطره چشمی می‌باشند.
 2. تاری دید اگر برای شما اتفاق افتاد، تا بازگشت دید کامل، از رانندگی بپرهیزید.
 3. اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از قطره چشم gentamicin می‌باشد، به پزشک خود اطلاع دهید.

هزینه خرید جنتامایسین:

در صورتی که در مورد هزینه خرید جنتامایسین سؤالی در ذهن خود دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا به سایت تجهیزات پزشکی خسروی دانش مراجعه کرده و بعد از بررسی مشخصات این پماد، قیمت آن را نیز مورد بررسی قرار دهید. البته برخی از وسایل پزشکی و همچنین دارو‌ها و پماد‌ها توسط شرکت‌های بیمه پرداخت خواهند شد. درمورد هزینه پماد جنتامایسین نیز بهتر است با شرکت بیمه طرف قرارداد خود در این زمینه سؤال صحبت کنید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم، با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی، موفق و موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.