خرید امنبرای ثبت سفارشات خود تماس حاصل نمایید

وبلاگ

دسته بندی

البسه یکبارمصرف تجهیزات بیمارستانی تجهیزات کلینیک زیبایی

نیدل چیست؟ انواع سرسوزن | آپدیت (۱۴۰۲)

تصویر شاخص نیدل

نیدل چیست؟ انواع سرسوزن | آپدیت (۱۴۰۲)

به قسمت فلزی روی سرنگ‌ها، سرسوزن یا نیدل می‌گویند. درون سرسوزن خالی می‌باشد. این خالی بودن بدین معناست که دارو یا مواد مُغذی از طریق آن به بدن تزریق شود. نیدل‌ها اندازه‌ یا به اصطلاح گیج‌های مختلفی دارند.

انواع مختلفی از نیدل‌ها را می‌توانید از فروشگاه تجهیزات پزشکی خسروی دانش خریداری کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در محل مورد نظر خود تحویل بگیرید.برای افرادی که ساکن تهران هستند امکان ارسال تجهیزات در یک روز با پیک فراهم شده است.

ما در مقالات مختلف، کاربرد انواع تجهیزات پزشکی را شرح می دهیم تا مخاطبان ما اطلاعات لازم را برای هر محصول داشته باشند. در ادامه به معرفی نیدل و انواع آن‌ها خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

اجزای نیدل‌ها
اجزای سر سوزن ها

اجزای نیدل ها

 1. هاب یا دهانه (قسمت پلاستیکی که به نوک سرنگ متصل می‌شود).
 2. ساقه یا تنه سرسوزن (قسمت فلزی که به هاب متصل می‌شود).
 3. نوک سرسوزن یا bevel (قسمت نوک سرسوزن که مورب بریده شده است).

قطر نیدل ها

قطر سرسوزن با واحدی به نام گیج اندازه‌گیری می‌شود. هر چه گیج بالاتر باشد قطر سوزن نازک‌تر است. مثلاً سوزن با گیج شماره ۲۳ نازک‌تر از سوزن با گیج شماره ۱۶ است. سرسوزن با گیج کوچک‌تر، مقاومتر بوده و احتمال خم شدن یا شکستن آن‌ها کمتر است.

طول نیدل ها

طول سوزن در واقع عمق تزریق را تعیین می‌کند و با واحدی به نام میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود. سرسوزن‌های کوتاه‌تر بیشتر برای تزریقات وریدی و درون ‌جلدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای تزریقات عضلانی و زیر جلدی، از سوزن‌هایی که طول بلندتری دارند استفاده می‌کنند. هر چقدر غلظت موادی که توسط سوزن انتقال می‌یابد بالاتر رود، بهتر است از سرسوزن‌هایی با گیج پایین‌تر یعنی قطر بیشتری استفاده کرد.

لازم است بدانید نیدل‌ها با تکنولوژی تراش سه‏‌گانه بسیار تیز شده‌اند و مورب بودن آن‌ها بدین خاطر است که هنگام تزریق، فرد درد زیادی را متحمل نشود.

پوشش سیلیکونی به کار رفته بر روی این محصول سبب کاهش سوزش و درد هنگام تزریق می‌شود. همچنین این محصولات با گاز اتلین اکساید استریل می‌شوند.

شما می توانید با مراجعه به ” سایت تجهیزات پزشکی خسروی دانش ” و مشورت با متخصصین مجرب این وبسایت از قیمت انواع نیدل ها مطلع شوید. جهت خرید و مشاوره با شماره ۰۹۲۱۲۹۷۸۴۶۸ تماس بگیرید.

انواع نیدل ها
انواع سر سوزن ها

انواع نیدل ها:

نیدل سفید

نوک سرسوزن نیدل سفید گیج ۱۶ است و قطر آن ۶/۱ میلیمتر می باشد، طول این سرسوزن ۳۸ میلیمتر است و هاب آن با رنگ سفید مشخص شده است.

نیدل صورتی

سرسوزن نیدل صورتی گیج ۱۸ می‌باشد و قطر آن ۲/۱ میلیمتر است. طول  این نیدل ۳۸ میلیمتر می‌باشد و رنگ هاب آن با رنگ صورتی مشخص شده است. این سرسوزن بیشتر برای بزرگسالان و تزریق حجم مایعات زیاد با سرعت بالا استفاده می‌شود.

سرسوزن زرد

نیدل زرد گیج ۲۰ است و قطر این نیدل ۹/۰ میلیمتر می‌باشد. طول این سرسوزن ۳۸ میلیمتر است و رنگ هاب آن با رنگ زرد مشخص شده است. این نیدل بیشتر برای بزرگسالان و نوجوانان برای تزریق فرآورده‌های خونی و سایر مایعات تزریقی استفاده می‌شود.

نیدل سبز

نوک سرسوزن سبز گیج ۲۱ می‌باشد و قطر آن ۸/۰ میلیمتر است. طول این نیدل ۳۸ میلیمتر بوده و رنگ هاب آن با رنگ سبز مشخص شده است. نیدل سبز برای تزریق مایعات و دارو به صورت عادی در همه سنین استفاده می‌شود.

سرسوزن مشکی

نوک نیدل مشکی گیج ۲۲ است و قطر آن ۷/۰ میلیمتر می‌باشد. طول این سرسوزن ۴۰ میلیمتر بوده و رنگ هاب آن با رنگ مشکی مشخص شده است.

نیدل آبی

نوک سرسوزن آبی گیج ۲۳ است و قطر این نیدل ۶/۰ میلیمتر می‌باشد. طول نیدل آبی ۳۸ میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ آبی تیره مشخص شده است. این نیدل برای تزریق مایعات و دارو به صورت عادی در همه سنین استفاده می‌شود و به خصوص برای افراد مسن و نوزادان کاربرد دارد.

نیدل نارنجی
سرسوزن نارنجی

نیدل نارنجی

اندازه گیج نیدل نارنجی ۲۵ میلیمتر است و قطر آن ۵/۰ میلیمتر می‌باشد. طول این نیدل ۲۵ میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ نارنجی مشخص شده است. این سرسوزن برای تزریق آهسته و متوسط است و جهت استفاده همه سنین به خصوص نوزادان،کودکان نوپا و سالخوردگان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرسوزن خاکستری یا طوسی:

نیدل خاکستری گیج ۲۷ است و قطر آن ۴/۰ میلیمتر می‌باشد. طول این سرسوزن ۱۲ میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ خاکستری مشخص شده است. این سرسوزن برای تزریق مایعات به افرادی که رگ‌های بسیار کوچک و شکننده ای دارند استفاده می‌شود.

نیدل قرمز:

سرسوزن قرمز گیج ۲۹ می‌باشد و قطر این نیدل ۳/۰ میلیمتر است. طول سرسوزن آن ۱۳ میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ قرمز مشخص شده است. از این نیدل  برای خونگیری و نمونه‌برداری در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای تزریق موادی که داری ویسکوزیته یا گرانروی بالا می‌باشد استفاده می‌شود.

سرسوزن زرد:

نیدل زرد گیج ۳۰ می‌باشد و قطر این سرسوزن ۳/۰ میلیمتر است. طول سر سوزن نیدل زرد ۱۲ میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ زرد مشخص شده است.

نیدل بنفش:

سرسوزن بنفش گیج ۳۱ می‌باشد و قطر آن ۲/۰ میلیمتر است. طول نیدل بنفش ۱۳ میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ بنفش مشخص شده است. این نیدل بسیار ریز است به همین خاطر برای مزوتراپی از آن استفاده می‌کنند.

سرسوزن نارنجی:

نوک نیدل نارنجی گیج ۳۲ است و قطر آن ۲/۰ میلیمتر می‌باشد. طول نیدل نارنجی ۱۳ میلیمتر و با هاب نارنجی رنگ مشخص شده است. از این نیدل برای تزریقات زیر پوستی استفاده می‌کنند. این سر سوزن برای تمام قلم های انسولین سازگار است.

معیار انتخاب سرسوزن
معیار انتخاب نیدل

معیار انتخاب سرسوزن

 1. ضخامت پوست بیمار
 2. نوع بافت مورد نظر فرد
 3. نوع مایعی که قرار است تزریق شود
 4. وزن، اندازه و حجم عضلات بیمار

به یاد داشته باشید گیج سر سوزن‌ها براساس نوع تزریق انتخاب می‌شوند. از گیج ۱۹ تا ۲۷ برای تزریق زیر پوستی استفاده می‌کنند و از گیج ۲۶ تا ۲۸ برای تزریق داخل پوست بیرونی و از گیج ۲۶ تا ۳۰ برای تزریق عضلانی استفاده می‌کنند.

چند نکته برای استفاده از سرنگ و نیدل:

 1. گاهی اوقات برای اطمینان از اتصال درست سرسوزن به سرنگ، ممکن است مجبور شویم به هاب دست بزنیم. به یاد داشته باشید در هر صورت، قسمت تنه و نوک سرسوزن باید در همه حال استریل باقی بماند.
 2. به منظور حفظ سلامت خود و دیگران در استفاده از سوزن باید بسیار حساس و مراقب بود تا بعد از استفاده سرنگ، نوک سوزن استفاده شده و آلوده، با پوست و بدن افراد دیگر برخورد نداشته باشد.
 3. بعد از اتمام کار برای پیشگیری از انتقال آلودگی، سوزن استفاده شده را داخل سفتی باکس قرار دهید.
قیمت انواع نیدل
خرید انواع نیدل

قیمت نیدل:

همانگونه که متوجه شدید تنوع زیادی در نیدل‌ها وجود دارد که از نظر ضخامت، جنس و در نتیجه کارایی با یکدیگر متفاوت هستند. با توجه به اینکه نیدل‌ها در امور آزمایشگاهی و انجام پروژه‌های زیستی نیز کاربرد دارند بنابراین در زمان خرید حتماً این موضوع را در نظر داشته باشید تا براساس هدف کاری خود مدل مناسب را خریداری نمایید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم. با آرزوی توفیق روز افزون برای شما هم میهنان گرامی. شاد، سلامت و تندرست باشید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • ویژگی های سفارشی
Click outside to hide the compare bar
مقایسه