تجهیزات بیمارستانی تجهیزات کلینیک زیبایی داروخانه

آنژیوکت چیست؟ انواع مدل های آنژیوکت- آپدیت (۱۴۰۲)

آنژیوکت

آنژیوکت چیست؟ انواع مدل های آنژیوکت- آپدیت (۱۴۰۲)

آنژیوکت یک ابزار پزشکی است که با اسم‌هایی همچون کاتتر وریدی، آی وی کانولا، برانول و کاتتر‌عروق شناخته می‌شود. این محصول پزشکی غالباً برای تزریق کاربرد دارد،کاتتر وریدی دسترسی سریع وریدی عروق را فراهم می‌کند و ساختاری تشکیل شده از لوله‌ کوچک انعطاف‌پذیر کاتتر متصل به نیدل دارد.

شما می توانید با مراجعه به ” سایت تجهیزات پزشکی خسروی دانش ” و مشورت با متخصصین مجرب این وبسایت از قیمت انواع آنژیوکت مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۹۲۱۲۹۷۸۴۶۸ تماس بگیرید.

کاربرد آنژیوکت:

از آنژیوکت‌ برای نمونه‌گیری خون، تزریق‌های نسبتاً طولانی‌ مدت وریدی، همودیالیز و تزریقات با شدت نسبتاً بالای دارو استفاده می‌شود. همچنین آنژیوکت دارای چسبندگی مناسب با شکل پروانه‌ای برای استفاده‌ آسان کاربر است. از آنژیوکت‌ها در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، مطب‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی به وفور استفاده می‌شود.

Angioket

روش کار با آنژیوکت:

آنژیوکت از طریق یک سوزن وارد بدن می‌شود و وقتی که کاتتر در رگ و بدن بیمار وارد شد، سوزن یا نیدل از آنژیوکت خارج می‌شود و کاتتر در رگ می‌ماند و با یک چسب آنژیوکت (چسب ضد حساسیت) روی پوست بیمار فیکس می‌شود.

اجزای آنژیوکت:

 1. نیدل: در قسمت فوقانی آنژیوکت، یک سوزن تعبیه‌ شده است که به دلیل ظرافت بالا و تیزی فوق‌العاده و برشی که دارد، باعث دسترسی بهتر و دقیق‌تر به رگ‌ها و آسیب و جراحت کمتر در بافت بدن می‌شود.
 2. مجرای اصلی: کاتتر یا مجرای اصلی در واقع همان لوله‌ پلاستیکی نرم انعطاف‌پذیر است که معمولاً از جنس پلی‌یورتان یا تفلون تیوب ساخته می‌شود تا عملکرد داخلی طولانی مدت داشته باشد و در برابر پیچ‌خوردگی مقاوم باشد.
 3. پورت یا دریچه تزریق: پورت برای تزریق دارو تعبیه شده و از جنس پلی‌اتیلن ساخته شده است. رنگ‌ این قطعه بر اساس استاندارد گیج تعیین می‌شود.
 4. باله‌های آنژیوکت: باله‌های انعطاف‌پذیر و تاشوی آنژیوکت برای سهولت در دست گرفتن آنژیوکت، اتصال و همینطور فیکس یا ثابت ماندن آن به بدن بیمار تعبیه شده است.
 5. نگهدارنده سوزن: همان محفظه پلاستیکی روی سوزن است که مانع از برخورد سوزن با اجسام دیگر می‌شود.
 6. محفظه برگشت خون: محفظه شفاف تعبیه شده در آن با نمایش برگشت خون، باعث اطمینان از رگ‌گیری صحیح می‌شود.

انواع آنژیوکت:

مدل‌های مختلفی از آنژیوکت‌ها وجود دارند که هر مدل براساس ویژگی خاصی که در کاربرد خود دارد، با یک رنگ مشخص می‌شود. آنژیوکت‌ها در هفت نوع متفاوت و در سایزهای ۱۴ الی ۲۶ با رنگ‌های آنژیوکت نارنجی، خاکستری، سبز، صورتی، آبی، زرد و بنفش موجود هستند. معمولاً کلاهک رنگی آنژیوکت نشان‌دهنده‌ سایز سوزن آنژیوکت است. اعداد سایز آنژیوکت، مشخص‌کننده میزانی هستند که به وسیله آن هزار میلی‌لیتر آب نمک عبور می‌کند. آنژیوکت سایز ۱۶ هزار میلی‌لیتر، آب نمک را در ۱۶ دقیقه عبور می‌دهد به همین دلیل عدد سایز آنژیوکت با قطر کاتتر رابطه‌ عکس دارد یعنی هر چه عدد سایز کمتر باشد قطر کاتتر آن بیشتر خواهد بود.

Angioket-purple

 • آنژیوکت بنفش:

این آنژیوکت با سایز ۲۶، ظریف‌ترین نوع  آنژیوکت است که برای نوزادان تازه متولد استفاده می‌شود. در واقع بیشترین کاربرد آنژیوکت بنفش، مربوط به بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان است.

 • آنژیوکت زرد:

آنژیوکت سایز ۲۴، از دسته آنژیوکت‌های ظریف به حساب می‌آید که برای کودکان و البته افراد بالغ استفاده می‌شود. آنژیوکت زرد، جریان مایع کمی را از خود عبور می‌دهد و به همین علت بیشتر برای انتقال دارو و مایعات کاربرد دارد تا تزریق مستقیم.

 • آنژیوکت آبی:

آنژیوکت آبی سایز ۲۲ است و با عبور۱۰۰۰ میلی‌لیتر آب نمک در مدت زمان ۲۲ دقیقه و همچنین به خاطر داشتن قطر داخلی ۰٫۶ و قطر خارجی ۰٫۹ میلی‌متر، برای افراد با آستانه تحمل درد کم همچون کودکان، نوجوانان و افراد سالخورده مناسب است. این آنژیوکت در تزریق خون کاربرد ندارد اما تزریق‌های وریدی با جریان متوسط را می‌توان با آنژیوکت آبی انجام داد.

Angiocyte-pink

 • آنژیوکت صورتی:

آنژیوکت صورتی با سایز ،۲۰ بزرگترین سایز آنژیوکت است که برای افراد بالغ و افرادی که رگ‌های نازکی ندارند مناسب است. این سایز آنژیوکت برای تزریق‌های داخل ورید و تزریق خون فوق‌العاده است و برای تزریق دارو و موارد اورژانسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیر. عمده مصرف آن در سرم‌تراپی و تزریق داروهای بیمارستانی است.

 • آنژیوکت سبز:

آنژیوکت سبز با سایز ،۱۸ برای استفاده در اتاق عمل مناسب است. با اینکه قطر آنژیوکت سبز نسبت به آنژیوکت‌های نارنجی و خاکستری، کمتر است اما باز هم مناسب کودکان و خردسالان نیست و مربوط به بزرگسالان می‌شود چرا که باز هم جایگذاری دردناکی دارد.

Gray-angiocyte
آنژیوکت-طوسی
 • آنژیوکت خاکستری:

سایز آنژیوکت خاکستری، ۱۶ است و دومین آنژیوکت قطور به حساب می‌آید. آنژیوکت نارنجی برای ترانسفوزیون خون و مواد پنوموتوراکس استفاده می‌شود. طول سوزن این نوع آنژیوکت، ۵۰ میلی‌متر است و نیازمند جایگذاری عمیق در رگ بیمار است. بنابراین آنژیوکت خاکستری هم تا حد زیادی دردآور محسوب می‌شود و فقط برای بزرگسالان مناسب است.

 • آنژیوکت نارنجی:

آنژیوکت نارنجی با سایز ۱۴ ، قطورترین نوع آنژیوکت است. آنژیوکت نارنجی به خاطر قطر زیادی که دارد درد زیادی را ایجاد می‌کند به همین خاطر فقط مناسب بزرگسالان است. از آنژیوکت سایز ۱۴ معمولاً برای تزریق مقدار زیادی از محلول‌های چسب‌سان، مایعات یا کلوئیدهای با غلظت بالا استفاده می‌شود. آنژیوکت نارنجی برای انتقال خون به بزرگسالان گزینه‌ بسیار مناسبی است. طول سوزن آنژیوکت نارنجی نیازمند جایگذاری عمیق در رگ بیمار است و در نتیجه درد بیشتری دارد.

Angioket-orange

نکته: پیدا کردن رگ در افراد مسن سخت‌تر است و رگ ممکن است پاره شود. برای جلوگیری از این مشکل معمولاً از آنژیوکت با سوزن های کوچک استفاده می‌کنند.

تفاوتی نمی‌کند که شما برای آزمایشگاه نیاز به تجهیزات پزشکی داشته باشید و یا اینکه می‌خواهید وسایل کمک‌های اولیه را در منزل و محل کار خود در اختیار داشته باشید. در هر صورت باید به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید که به جای هزینه پرداختی، بتوانید تجهیزات باکیفیت را دریافت نمایید. برای این منظور ما شما را با فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی دانش آشنا می‌کنیم. این فروشگاه علاوه بر ارائه تجهیزات و وسایل باکیفیت از برند‌های معتبر، مطالب آموزشی جهت آشنایی با هر کدام از این وسایل را در سایت خود منتشر می‌کند. در این مقاله شما را با آنژیوکت آشنا خواهیم کرد.

نحوه استفاده از آنژیوکت:

 1. ابتدا محل تزریق انتخاب شود و با پد الکلی به خوبی استریل شود.
 2. آنژیوکت از بسته‌بندی خارج شود و درپوش محافظ سوزن از روی آن برداشته شود.
 3. برای پیدا کردن رگ مناسب، از تورنیک یا رگ گیر استفاده کنید. تورنیک باید در ۱۵ الی ۲۰ سانتی‌متری محل مورد نظر محکم بسته شود به ‌طوری‌ که جریان خون وریدی را کاهش دهد اما جریان خون شریانی متوقف نشود.
 4. نوک سوزن آنژیوکت به صورت اوریب و به آرامی در رگ فرو شود.
 5. به محض مشاهده شدن خون در محفظه نمایش خون آنژیوکت، تورنیک باز شود.
 6. حالا باید سوزن کشیده شود و کاتتر تا قسمت باله‌های آن وارد رگ شود.
 7. در مرحله بعد برای فیکس شدن کاتتر در رگ، از چسب کاغذی بر روی باله‌ها کمک گرفته شود.

نکته: برای اطمینان از نصب درست آن می‌توان از یک سرم نمکی استفاده کرد. باید توجه داشت، هرگونه بروز درد، تورم، و یا قرمزی، نشان‌دهنده صحیح قرار نگرفتن آن خواهد بود و باید دوباره مراحل ذکر شده تکرار شوند.

باید دقت داشت آن یک وسیله‌ یکبار مصرف است و بیش از ۴۸ ساعت نباید استفاده شود و اگر به زمان بیشتری نیاز بود باید تعویض گردد مگر در مواردی که پزشک اجازه نگه داشتن آن را تا ۷۲ ساعت بدهد.

آنژیوکت در چه قسمت‌هایی از بدن قابل استفاده می‌باشد؟

آنژیوکت در دست‌ها یا بازوها و گاهی هم در پا و ساق پا قرار می‌گیرد. گاهی مسیر وریدی بزرگتری باید برای تزریق فراهم شود که در این صورت در وریدهای بزرگتر و مرکزی مانند سینه و گردن و کشاله‌ ران تعبیه می‌شود.

هزینه خرید آنژیوکت؟

قطعاً مشتریان در زمان خرید تجهیزات پزشکی به قیمت آن‌ها توجه می‌کنند. در صورتی که شما کالا‌های ارائه شده در سایت تجهیزات پزشکی خسروی دانش را مورد بررسی قرار دهید، متوجه می‌شوید که حتی یک وسیله از برند‌های مختلف، قیمت‌های متنوعی را دارد زیرا شرکت سازنده، کارایی وسیله و همچنین امکانات موجود در آن، بر قیمت نهایی آن تأثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این ها نرخ اجناس مدام تغییر می‌کند، برای دریافت قیمت روز با ما تماس حاصل نمایید.

What-is-Butterfly-Scallop
اسکالپ پروانه ای

اسکالپ پروانه‌ای چیست؟

وسیله‌ای پزشکی است که برای تزریق‌های وریدی یا نمونه‌گیری خون استفاده می‌شود. سوزن پروانه‌ای، دو بال کوچک شبیه به بال‌های پروانه دارد.

انواع مدل‌های اسکالپ پروانه‌ای:

 1. گیج ۲۱ با رنگ سبز
 2. گیج ۲۲ با رنگ مشکی
 3. گیج ۲۳ با رنگ آبی
 4. گیج ۲۴ با رنگ نارنجی

سوزن پروانه‌ای اسکالپ، از لحاظ موارد کاربرد شباهت زیادی به آنژیوکت دارد اما تفاوت‌هایی هم وجود دارد. علاوه بر اینکه شکل ظاهری و اجزای تشکیل‌دهنده و سایزها و مدل‌های آن با سوزن پروانه‌ای متفاوت است. باید توجه داشت که آنژیوکت برای تزریقات طولانی مدت مناسب است اما از اسکالپ پروانه‌ای برای افراد در تمامی سنین و مصارف کوتاه مدت بیشتر استفاده می‌شود.

صفربند آنژیوکت چیست؟

صفربند آنژیوکت، یک ابزار پزشکی کمکی است که به عنوان مسیر و پورت تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرد. از صفربند در آنژیوکت یا کاتتر درون وریدی استفاده می‌شود.

Safarband-Angioket

مزیت های صفربند:

ایمنی، بهداشتی، قابلیت چند بار سوراخ شدن، حجم کم، استفاده آسان، قیمت کم همچنین از بین بردن درد و یا زخم بیمار در هنگام تزریق، مهمترین مزایای صفربند است.

Glue-angiect

چسب آنژیوکت چیست؟

یک چسب بهداشتی و یکبار مصرف است که در زمان تزریق آنژیوکت یا اسکالپ به رگ، برای ثابت نگه داشتن آنژیوکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب استریل بوده و دارای قابلیت نفوذ هوا به محل تزریق می‌باشد که از هر گونه ایجاد ترشحات خونی، ورود خاک، گرد و غبار و هر گونه آلودگی به محل تزریق جلوگیری می‌کند.

مزایای چسب آنژیوکت

 1. چسبندگی بسیار بالا جهت ثابت نگه داشتن آنژیوکت
 2. پد جاذب استریل برای جذب خون با ترشحات جای تزریق
 3. امکان نفوذ هوا و جلوگیری از تورم پوست
 4. ضد آب و دوام بالا
 5. مناسب برای تمامی پوست‌ها
 6. ساخته شده از مواد پلی اتیلن
 7. استریل و ضد حساسیت
 8. دارای پد جاذب استریل جهت جذب خون و ترشحات محل تزریق
 9. از آنجایی که آنژیوکت مستقیماٌ وارد رگ می‌شود، برای تثبیت هر چه سریع‌تر آن پس از باز کردن بسته‌بندی استریل، سریعاٌ از چسب استفاده کنید تا به میکروب‌های محیطی آلوده نشود.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم، با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی، موفق و سربلند باشید.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • ویژگی های سفارشی
Click outside to hide the compare bar
مقایسه