تجهیزات بیمارستانی تجهیزات کلینیک زیبایی

آبسلانگ چیست؟ انواع برندهای آبسلانگ- آپدیت (۱۴۰۲)

آبسلانگ-چوبی

آبسلانگ چیست؟ انواع برندهای آبسلانگ- آپدیت (۱۴۰۲)

شاید شما برای انجام فعالیت‌های آزمایشگاهی خود به یکسری تجهیزات نیاز داشته و یا اینکه در حیطه پزشکی مشغول به کار هستید و می‌خواهید با قیمت مناسب، بهترین برند‌های مربوط به تجهیزات پزشکی را در اختیار داشته باشید. در این صورت ما به شما فروشگاه تجهیزات پزشکی خسروی دانش را پیشنهاد می‌دهیم.

کافیست به سایت ما سر بزنید و تمامی برند‌های ارائه شده در فروشگاهی ما را مورد بررسی قرار دهید. همچنین امکان برقراری ارتباط کاربران با مشاورین فراهم شده است و در صورتی که نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید از متخصصین ما در این زمینه کمک بگیرید.

شما می توانید با مراجعه به ” سایت تجهیزات پزشکی خسروی دانش ” و مشورت با متخصصین مجرب این وبسایت از قیمت انواع آبسلانگ مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۹۲۱۲۹۷۸۴۶۸ تماس بگیرید.

در راستای افزایش اطلاعات کاربران با کارایی تجهیزات پزشکی، سعی بر این داریم که در مقالات آموزشی متعدد به بررسی هر کدام از ابزارآلات و تجهیزات پزشکی بپردازیم. در این مقاله شما را با انواع آبسلانگ و کاربرد‌های آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

تاریخچه آبسلانگ:

آبسلانگ‌ها سالیان زیادی است که برای معاینه دهان و حلق بیمار و حتی شکسته بندهای کوچک مانند انگشت دست یا پا استفاده می‌شوند. اولین نمونه‌های آبسلانگ یا دپرسور، از چوب درختان بالسا، کاج و سکویا ساخته شده‌اند.

از آبسلانگ فلزی برای اولین بار در تاریخ پزشکی در جنگ داخلی آمریکا برای معاینه سربازان استفاده شد. تحقیقات نشان می‌دهد نمونه‌های خاصی از دپرسورهای زبانی یا همان آبسلانگ در تاریخ وجود دارد که قدمت آن به تمدن مصر باستان می‌رسد. این دپرسورها با نمونه‌های امروزی متفاوت بوده و بیشتر شبیه به گیره‌هایی برای پایین نگهداشتن زبان فرد هستند تا پزشک معالج راحت‌تر معاینه کند.

آبسلانگ چیست؟

آبسلانگ چیست؟

آبسلانگ یک ابزار پرکاربرد در تجهیزات پزشکی است که از لحاظ ظاهری شبیه به چوب بستنی می‌باشد. این ابزار معمولاً دارای طولی به اندازه ۱۰ سانتیمتر و عرضی ۲ سانتیمتری دارد. همچنین سطح آن کاملا صاف و یک دست بوده و دو سر آن به صورت گرد می‌باشد.

از این ابزار پزشکی به منظور پایین نگهداشتن سطح زبان بیمار جهت معاینه حلق، پاکسازی گرفت‌ها برای فرآیند کاشت مو و ابرو در کلینیک‌های زیبایی، ترکیب مواد با هم در آزمایشگاه‌ها و…به وفور استفاده می‌شود.

کاربرد آبسلانگ:

همانگونه که گفته شد از آبسلانگ‌ها به صورت گسترده در آزمایشگاه برای ترکیب مواد، در کلینیک‌های زیبایی برای پاکسازی گرفت‌ها، در آرایشگاه‌ها برای انجام اپیلاسیون، در دندانپزشکی‌ها برای پایین نگهداشتن زبان و در مهدکودک‌ها و مدارس برای ساخت کاردستی استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی کاربردهای دیگر آبسلانگ‌ها خواهیم پرداخت:

 1. بی حسی موضعی دهان و حلق

در برخی موارد، پزشک می‌تواند از آبسلانگ برای وارد کردن ماده بی‌حسی به زبان و حلق بیمار استفاده کند. این کار بیشتر در هنگام عمل‌های جراحی مربوط به زبان و حلق انجام می‌شود.

 1. ساخت دارو و پمادها

آبسلانگ‌ها در آزمایشگاه‌ها کاربرد بسیار زیادی دارند. از این ابزار پزشکی در شرکت‌های داروسازی برای مخلوط کردن مواد با هم، جهت ساخت دارو استفاده می‌شود. دقت کنید برای استفاده آبسلانگ در ساخت دارو یا عمل‌های باز، آبسلانگ مورد استفاده باید حتماً استریل شود.

 1. آزمایش شکستگی فک

برای انجام این آزمایش باید از فرد آسیب‌دیده بخواهید یک آبسلانگ را بین دندان‌های خود نگه دارد. بعد از آن فرد معاینه‌کننده باید ادامه آبسلانگ را بشکند. در صورت وجود شکستگی فک، فرد نمی‌تواند به اندازه کافی آبسلانگ را محکم بین دندان‌های خود نگه دارد.

 1. جلوگیری از خفگی

از جمله کاربردهای دیگر آبسلانگ چوبی، ایجاد راه هوا در گلو است. با استفاده از آبسلانگ به راحتی می‌توانید زبان بیمار را کنار زده و لوله هوایی را وارد گلو کرده و مانع از خفگی فرد شوید.

 1. آتل بندی انگشت‌ها یا دست

در صورتی که انگشتان دچار آسیب‌دیدگی خفیف شوند و مرکز درمانی نزدیکی در دسترس نباشد، می‌توانید از آبسلانگ‌های چوبی برای آتل‌بندی و جلوگیری از حرکت و آسیب بیشتر انگشت‌ها استفاده کنید. علاوه بر این اگر کودکان نیز در حین بازی دچار این دسته از مشکلات مانند برگشتن انگشت یا ضرب‌دیدگی شدند، تا رسیدن کمک‌های پزشکی می‌توانید از آبسلانگ و بانداژ برای ثابت نگهداشتن محل آسیب‌دیده و جلوگیری از حرکت بیشتر استفاده کنید.

 1. استفاده در لارنگوسکوپی

لارنگوسکوپی یا حنجره بینی وسیله‌ای است که با آن می‌توان چین‌های مربوط به تارهای صوتی را مشاهده کرد. از آبسلانگ برای پایین نگهداشتن زبان در حین لارنگوسکوپی استفاده می‌شود.

 1. جلوگیری از خون دماغ یا شکستگی بینی

اگر دچار شکستگی یا خونریزی شدید در ناحیه بینی شده‌اید، به کمک دو آبسلانگ چوبی و تکه‌ای چسب می‌توانید تا رسیدن آمبولانس، موقتاً خونریزی را کنترل کنید. برای این کار دو آبسلانگ را به صورت مثلثی روی ناحیه‌ای که آسیب‌دیده قرار دهید و بعد با چسب محکم محل آسیب دیده را ثابت کنید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید از ۴ آبسلانگ استفاده کنید.

همچنین شما می‌توانید از این وسیله که شبیه چوب بستنی است برای ساخت کاردستی، عروسک یا وسایل کاربردی مانند قطب‌نما استفاده کنید.

انواع آبسلانگ

انواع آبسلانگ:

آبسلانگ چوبی

این آبسلانگ شبیه چوب بستنی است و جنس چوب آن معمولاً از درخت بالسا یا توس ساخته می‌شود. آبسلانگ چوبی بسیار سبک و نازک بوده و به سختی تمیز و استریل می‌شود.

این آبسلانگ‌ها یکبار مصرف هستند و از هر آبسلانگ چوبی باید برای یک نفر استفاده شود و بعد از معاینه دور انداخته شود. قیمت مقرون به صرفه این محصول باعث افزایش استفاده از این نوع آبسلانگ شده است.

آبسلانگ پلاستیکی

آبسلانگ پلاستیکی

آبسلانگ پلاستیکی یکبار مصرف از جنس پلی‌استایرن بوده و دارای سطحی صاف، بدون زائده و فاقد هرگونه بو و طعم ناخوشایند است. وجود انحنا روی دسته آبسلانگ باعث می‌شود که دست معاینه‌کننده پایین‌تر از سطح دهان بیمار قرار بگیرد.

در نتیجه معاینه بهتر و کامل‌تر انجام خواهد شد. استحکام بیشتر نسبت به نمونه چوبی، انعطاف بیشتر و عدم وجود تراشه‌های آسیب‌رسان به مخاط دهان از جمله مزایای آبسلانگ پلاستیکی هستند.

آبسلانگ فلزی

آبسلانگ‎‌های فلزی بیشتر در دندانپزشکی و جراحی کاربرد دارند. این نوع آبسلانگ‌ها باید مطابق با شیوه تولید استاندارد GMP ساخته شوند.

این دسته آبسلانگ‌ها چند بار مصرف هستند و بعد از هربار استفاده، باید تمیز و استریل شوند. در هنگام خرید این محصول حتماً به تاییدیه FDA روی بسته‌بندی دقت داشته باشید.

آبسلانگ نوری

آبسلانگ نوری

چینی‌ها یک ابزار پزشکی به نام  E-Spatula را اختراع کردند. این ابزار یک نوع آبسلانگ پیشرفته است که دارای یک چراغ قوه برای روشن نمودن حلق و گلوی بیمار و یک بخش یکبار مصرف جهت تعویض آبسلانگ می‌باشد.

این دستگاه همچنین می‌تواند دمای بدن فرد را اندازه‌گیری کند. این وسیله به صورت مخصوص برای معاینه دهان و دندان طراحی شده و با انداختن نور روی محل مورد نظر به راحتی این امکان را برای پزشک فراهم می‌کند که حلق، گلو و دندان‌ها را به خوبی معاینه کند.

دپرسورهای نوری، چندبار مصرف هستند اما بعد از هر بار استفاده باید به صورت ویژه استریل و ضدعفونی شوند تا مانع از انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر گردند.

آبسلانگ کودک

آبسلانگ مخصوص کودکان و نوزادان، اندازه کوچک‌تری نسبت به آبسلانگ‌های معمولی دارند و معمولاً دارای طعم و مزه دوست داشتنی یا طراحی‌های زیبا و کارتونی هستند.

اضافه کردن طعم به آبسلانگ باعث می‌شود کودکان کمتر در مقابل معاینه واکنش نشان دهند و راحت‌تر اجازه کار به پزشک برای معاینه بدهند.

آبسلانگ استیل

از این آبسلانگ‌ها برای معاینه نقاط حساس بدن که نیاز به استریل داشته و احتمال پخش عفونت یا بیماری زیاد است، استفاده می‌شود. آبسلانگ‌‌ استیل در بسته‌بندی مجزا و به صورت تکی وجود دارند و فاقد لاتکس هستند.

 

هزینه خرید آبسلانگ

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید، انواع مختلفی از آبسلانگ‌ها در بازار وجود دارند و هر کدام از آن‌ها کارایی خاص خود را خواهند داشت.

بنابراین برای خرید این قبیل وسایل شما در ابتدا باید هدف خود را از خرید مشخص کرده و سپس به سراغ انواع مناسب بروید.

قطعاً براساس برند‌های تولیدکننده و جنس آبسلانگ‌ها، قیمت آن‌ها کاملاً متفاوت خواهد بود. شما عزیزان می‌توانید برای آگهی از قیمت آبسلانگ با مشاوران ما با شماره واتساپ ۰۹۲۱۲۹۷۸۴۶۸ در ارتباط یاشید، با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی، موفق و موید باشید.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • ویژگی های سفارشی
Click outside to hide the compare bar
مقایسه