دماسنج طبی یا تب سنج یک ابزار پزشکی است که برای اندازه گیری دمای بدن کاربرد دارد.  با توجه به اینکه کوچکترین افزایش دمای بدن می‌تواند عواقب جدی و خطرناکی را به همراه داشته باشد به همین دلیل داشتن تب سنج در خانه، اهمیت بسیار زیادی دارد. قطعاً همه ما نمی‌دانیم که کدام یک از انواع تب سنج‌ها برای کاربرد‌های خانگی مناسب‌تر هستند. فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی خسروی دانش در این مقاله سعی دارد شما را با انواع تب سنج‌ها آشنا کرده و دامنه کارایی آن‌ها را برای شما توضیح دهد. از طرف دیگر زمانی که به این نتیجه رسیدید کدام دماسنج طبی برای شما مناسب‌تر است، می‌توانید به قسمت فروش تجهیزات پزشکی این سایت مراجعه کرده و خرید خود را انجام دهید. البته کارشناسان فروش ما نیز در خدمت شما هستند تا در صورت نیاز به راهنمایی، به شما کمک کنند.

Types-of-thermometers
انواع تب سنج

انواع تب سنج:

تب سنج جیوه ای ابزاری برای اندازه‌گیری دمای بدن است که به دلیل داشتن جیوه و سمی بودن ماده داخلی آن چند سالی است که استفاده از آن در کشورهای اروپایی ممنوع شده است. این محصول آشناترین وسیله جهت اندازه‌گیری میزان تب بوده که زیر بغل یا زیر زبان قرار گرفته و دمای بدن فرد را نشان می‌دهد. قرار دادن آن زیر زبان، دقیق‌ترین حالت اندازه‌گیری است.

انواع مختلف دماسنج
 1. دماسنج جیوه‌ای
 2. تب سنج دیجیتالی
 3. دماسنج دهانی
 4. تب سنج نواری یا پلاستیکی
 5. دماسنج مادون قرمز پزشکی
 6. تب سنج لمسی
معرفی انواع تب سنج ‌های لمسی
 1. دماسنج پیشانی
 2. دماسنج نوار پلاستیکی یا (کریستال)
 3. تب سنج ‌های مقعدی
 4. دماسنج لیزری درون گوش

از دیگر انواع تب سنج‌ها، دماسنج دیجیتالی می‌باشد که بدون تماس با بدن فرد می‌تواند تشخیص دهد دمای بدن فرد چه میزان است.

عملکرد تب سنج دیجیتالی:

این تب سنج‌ها از یک صفحه نمایشگر تشکیل می‌شوند که بعد از قرار گرفتن در مقابل پیشانی اطلاعات دمای بدن فرد را بر روی نمایشگر نشان می‌دهد. تب سنج ‌های دیجیتالی برای تشخیص تب از پرتو مادون قرمز استفاده می‌کنند به همین دلیل نیازی به تماس مستقیم با بدن فرد ندارند.‌ این دماسنج‌ها سرعت بالایی در اعلام دمای بدن دارند و دقت آن‌ها بسیار بالا است.

Thermometer-infographic
اینفوگرافی تب سنج

این مدل را شاید خیلی از افراد هنوز ندیده باشند. این دماسنج یک نوار کوچک به اندازه انگشت سبابه دارد و باریک می‌باشد. با جنس مخصوصی که این تب سنج دارد، روی پیشانی قرار می‌گیرد. سپس با تغییر رنگ می‌توان مقدار تب را از روی آن خواند. این محصول بیشتر کاربرد خانگی دارد.

Oral-thermometer
تب سنج دهانی

این ابزار را باید زیر زبان قرار دهید و مطمئن شوید دهان کاملا بسته شده است. باید بدانید که خود زبان یک نماینده مطمئن برای دمای بدن محسوب می‌شود. جهت استفاده از ان چند نکته را به خاطر داشته باشید:

 1. برای استفاده از این نوع دماسنج دقت داشته باشید که اگر پوشش یکبار مصرف ندارد، حتما انتهای تب سنج را تمیز با آب بشویید.
 2. دقت کنید نیم ساعت باید از زمان کشیدن سیگار، خوردن یا نوشیدن مایعات گرم و سرد گذشته باشد تا دماسنج درست و دقیق عمل کند.
 3. دقت داشته باشید که نوک فلزی دماسنج را از درون پوشش پلاستیکی یکبار مصرف بیرون بکشید و دهان خود را به آرامی ببندید تا دستگاه بوق بزند. چند دقیقه صبر کنید بعد می‌توانید دماسنج را بیرون کشیده و دمای آن را بخوانید.

هنگام استفاده از دماسنج مادون قرمز کافی است دماسنج پزشکی را از فاصله 5 سانتیمتری مقابل پیشانی فرد دهید. نسبت به سایر دماسنج‌های موجود در بازار بسیار ایمن‌تر می‌باشد. این دماسنج‌ها ضریب دقت 0.1 داشته و قابلیت اندازه گیری دما از 34 تا 42.9 را دارند.

Touch-thermometer
تب سنج لمسی

برای استفاده از این وسیله باید خیلی حساس باشید. حتماً قبل از استفاده، آن را به خوبی ضدعفونی کنید. برای اندازه‌گیری کافی است آن را زیر بغل، روی پیشانی، داخل مقعد، زیر زبان و یا داخل گوش قرار دهید.

معرفی انواع تب سنج لمسی:

دماسنج پیشانی:

وسیله‌ای که با سه ثانیه قرار گرفتن روی پیشانی دمای بدن را اندازه‌گیری می‌کند. این ابزار پزشکی یکی از بروزترین و گران‌ترین وسیله‌های اندازه‌گیری دمای بدن انسان است که بیشتر کاربرد بیمارستانی و کلینیکی دارد.

دماسنج نوار پلاستیکی یا (کریستال):

دماسنج نوار پلاستیکی که به نام های دیگری مانند دماسنج کریستال مایع و نوار دما نیز شناخته می شود، نوعی دماسنج است که از بلور‌های مایع حساس به حرارت در یک نوار پلاستیکی ساخته شده است. روش اندازه‌گیری این دماسنج نواری به این صورت است که دماسنج به مدت 1 دقیقه بر روی پیشانی فرد نگه داشته می‌شود. تغییر رنگ ایجاد شده در هر یک از خط‌های دماسنج نوار پلاستیکی نشانه دمای بدن فرد است. کار با این دماسنج بسیار آسان است اما به دلیل ضریب خطای زیاد، امروزه استفاده زیادی از آن نمی شود.

تب سنج ‌های مقعدی:

برای سهولت در استفاده از این نوع دماسنج بهتر است از راون‌ کننده‌هایی مانند وازلین یا شیاف استفاده کنید. قبل و بعد از استفاده از تب سنج آن را با آب سرد خوب بشویید و با الکل تمیز کنید. نوک تب سنج را داخل مقعد قرار دهید.

In-ear-laser-thermometer
دماسنج لیزری درون گوش

دماسنج لیزری درون گوش:

این ابزار کاربرد بسیار راحتی دارد، کافیست آن را درون گوش قرار دهید تا دستگاه میزان تب را نشان دهد. اکثر پزشکان از این دماسنج جهت تشخیص بیماری و سنجش دقیق دمای بدن در مطب‌ها و کلینیک‌ها استفاده می‌کنند زیرا دقت تب سنج گوشی نسبت به بقیه مدل‌ها بسیار زیاد بوده و در عرض یک ثانیه دمای بدن را نشان می‌دهد.

نحوه استفاده از دماسنج گوشی دیجیتالی به این صورت است که ابتدا سر دماسنج را با الکل ضد عفونی می‌کنیم. بعد آن را در لاله گوش فرد قرار می‌دهیم. در عرض چند ثانیه درجه بدن فرد مشخص خواهد شد. این مدل بهترین و دقیق‌ترین مدل تب سنج برای سنجش دمای بدن کودکان بوده و متخصص کودکان معمولاً از این نوع تب سنج استفاده می‌کنند.

چند نکته برای استفاده از تب سنج‌های گوش:

 1. دقت داشته باشید که پروب گوش به صورت ثابتدر کانال گوش و به سمت گیجگاهی قرار بگیرد.
 2. دکمه اندازه‌گیری را فشار دهید تا اندازه گیری انجام شود.
 3. قبل از انجام مراحل فوق، حتما از تمیز بودن گوش خود مطمئن شوید تا نتایج دقیقی به دست بیاورید.

یک دماسنج باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

 1. زمان پاسخ‌دهی بسیار سریعی داشته باشد. نمونه‌های دیجیتالی موجود در بازار در مدت حدود 3 ثانیه می‌توانند تب بدن فرد را اندازه‌گیری کنند.
 2. همچنین استفاده آن هم راحت باشد. هرچند که بیشتر دستگاه‌های امروزی کاربردی بسیار ساده دارند.
 3. دماسنج باید دقت بسیار بالایی داشته باشد. دقت نمونه‌های دیجیتالی روی پیشانی و جیوه‌ای که در دهان قرار می‌گیرند، بیشتر از همه است. البته دقت نوعی که داخل مقعد هم قرار می‌گیرد بالا است.
 4. برای خرید تب سنج دنبال برند‌های خوب باشید. در بازار برندهای مختلف وجود دارد که بعضی از آن‌ها فقط ظاهر زیبایی دارند در حالی که کیفیت و دقت اندازه‌گیری آن‌ها بسیار پایین است.
 5. اگر برای خانه دماسنج خریداری می‌کنید. بهتر است نوعی باشد که بتوان آن را در چند قسمت مختلف بدن قرار داد. مثال تب سنج های جیوه‌ای زیر بغل خیلی خوب دمای بدن را نشان نمی‌دهد برای همین می‌توان آن را زیر زبان در دهان قرار داد.
 6. تب سنج باید طیف دمایی مختلف و ریزی داشته باشد البته این مورد بیشتر در نمونه‌های جیوه‌ای یا نواری اهمیت دارد.

هزینه خرید دماسنج طبی:

قطعاً برای همه افراد، مسأله هزینه دماسنج طبی اهمیت بسیار زیادی دارد. اما ما نمی‌توانیم در این زمینه قیمت واحدی را معرفی کنیم چرا که بر اساس برند سازنده و نوع دماسنج طبی  قیمت‌ها با یکدیگر متفاوت است. پیشنهاد می‌کنیم محصولات ارائه شده در فروشگاه تجهیزات پزشکی خسروی دانش را مورد بررسی قرار دهید تا با قیمت‌های محصولات بیشتر آشنا شده و کالای مناسب خود را با قیمتی مناسب تهیه کنید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم، با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی، موفق و موید باشید.