سیفتی باکس (Sift-Box) که به آن شارپ کانتینر (Sharps Containers) نیز گفته می‌شود ظروف پلاستیکی سختی از جنس پلی ‌پروپیلن هستند که برای دفع ایمن سوزن‌های و سایر ابزارهای تیز پزشکی مانند کاتترهای IV و تیغ جراحی یکبار مصرف مورد استفاده قرار می‌گیرند. سفتی باکس‌های موجود در بازار اغلب قابلیت قفل و بسته شدن دارند و همچنین دارای بدنه‌ای سفت و سخت هستند که از نفوذ یا آسیب رساندن زباله به کناره های ظرف جلوگیری می کند. رنگ این ظروف در ایران معمولا زرد یا قرمز است و به جهت سهولت تشخیص، با نماد جهانی خطر زیستی علامت‌دار می‌شوند. زباله‌های موجود در سفتی باکس تا زمانی که به ارتفاع معینی برسند (حدود سه چهارم ظرف) قابلیت استفاده دارند و بعد از آن مرحله ظرف خالی یا دور ریخته می‌شود. فروشگاه بزرگ تجهیزات پزشکی خسروی دانش در این مقاله اطلاعات کاملی را در مورد سیفتی باکس در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد، لطفا با ما همراه باشید.

کاربرد سیفتی باکس:

در مدیریت و دفع ضایعات تیز و برنده باید نهایت دقت را به خرج داد و هدف اصلی طی این مدیریت، ایمن نگهداشتن افراد تا زمان دفع درست ضایعات تیز بیمارستانی و آزمایشگاهی است. به طور کلی در طول مسیر دفع نهایی زباله‌های تیز و خطر آفرین بیمارستانی، باید گام‌هایی برداشته شود تا احتمال خطر آسیب ناشی از این مواد به حداقل برسد. در این زمان است که اهمیت استفاده از Sift-Box جلوه‌گر می‌شود. FDA (سازمان غذا و دارو) مراکز بهداشتی و درمانی را موظف به استفاده از این ابزار برای دفع هرچه سریعتر سوزن های استفاده شده و سایر اشیاء تیز کرده است. به طور کلی کاربرد سیفتی باکس عبارت است از:

 1. کاربرد گسترده در مراکز آزمایشگاه تشخیص طبی، آزمایشگاه‌های پاتوبیولوژی و آزمایشگاه‌های ژنتیک پزشکی
 2. کاربرد در پت شاپ‌ها (دامپزشکی)
 3. مراکز پژوهشی پزشکی
 4. درمانگاه‌ها و مراکز تزریق
 5. آمبولانس‌ها
 6. استفاده در سرویس‌های بهداشتی موجود در فرودگاه‌ها، موسسات بزرگ و… برای دفع ایمن سرنگ و سوزن داروهای تزریقی بیمارانی مانند بیماران دیابتی وابسته به انسولین که در این اماکن رفت و آمد دارند.
 7. کارگاه و آزمایشگاه‌های غیر پزشکی که از ابزارهای تیز و برنده استفاده می‌کنند.
 8. کلینیک‌ها، آرایشگاه‌ها و مراکز مراقبت از زیبایی که خدمات تزریق (مانند تزریق ژل و بوتاکس) ارائه می‌دهند.

چه زباله‌هایی را می‌توان درون سفتی باکس ریخت؟

 1. سوزن (چه به سرنگ متصل باشد یا نباشد یا با محافظ پلاستیکی پوشانده شده باشد)
 2. آنژیوکت و لوله‌های IV سوزن دار
 3. پیپت‌های شیشه ای
 4. وسایل نوک تیز رادیواکتیویته
 5. چاقوی جراحی، تیغ های جراحی و لنست
 6. شیشه شکسته و پلاستیک خرد شده در صورت آلوده شدن به خون یا سایر مواد عفونی
 7. شیشه‌ها و پلاستیک‌های شکسته آزمایشگاهی غیرآلوده و یا آلوده

انواع مدل های سفتی باکس:

ظروف سفتی باکس در اندازه های مختلف در دسترس هستند. باتوجه به نیاز شما مشتریان گرامی این باکس ها ممکن است شرایط زیر را داشته باشند:
الف) از نظر سایز و ابعاد:

 1. سایز کوچک ( به عنوان مثال با حجم 80 سی سی که کوچکترین سایز موجود و قابل حمل می‌باشد) که برای پرستاران بخش تزریقات و یا افراد انسولینی جهت قرار دادن درون جیب یا کیف دستی مناسب می‌باشد.
 2. سایزهای متوسط که در آزمایشگاه‌های کوچک و یا کلینیک‌های زیبایی کاربرد دارند.
 3. سایز بزرگ ( به عنوان مثال با حجم 30 لیتر که بزرگترین سایز موجود و غیر قابل حمل می‌باشد) که برای استفاده در بخش تزریقات و یا اتاق عمل بیمارستان‌های بزرگ قابلیت استفاده دارد.

ب) از نظر طراحی

 1.  Sift-Box تک مخزنه
 2. سفتی باکس چند مخزنه که فضای آن توسط یک دیواره پلاستیکی به دو یا چند قسمت تقسیم می‌شود (کاربرد گسترده برای جداسازی سرنگ از سوزن دارد)

پ) از نظر قطر دهانه
قطر دهانه سفتی باکس با توجه به کاربرد آن به دو دسته عریض و کوچک تقسیم می‌شود که بسته به نیاز شما عزیزان انتخاب و خریداری می‌گردد.

زمان تعویض سفتی باکس چه زمانی می‌باشد؟

FDA ایمنی و اثربخشی ظروف موجود در بازار را ارزیابی نموده و آن‌ها را برای استفاده توسط کارکنان بخش بهداشت و درمان و مردم روانه بازار کرده است تا به کاهش خطر آسیب و عفونت ناشی از وسایل تیز کمک کند. اما آیا می‌دانید که چه زمانی باید سفتی باکس را تعویض کنید یا دور بیاندازید؟  خوب توجه داشته باشید که ظروف دفع مواد تیز از پلاستیک سفت و سخت ساخته شده‌اند و خط و یا علاماتی روی بدنه خود دارند که نشان می دهند چه زمانی ظرف باید پر در نظر گرفته شود! زمانی که ارتفاع ضایعات به علامت یا خط مورد نظر برسد به این معنی خواهد بود که زمان دور انداختن ظرف فرا رسیده است. اگر سیفتی باکس شما فاقد این خطوط و علائم است، نشانه غیر استاندارد بودن آن می‌باشد و باید در نهایت احتیاط آن را دور بیاندازید یا تا زمان پر شدن سه چهارم ظرفیتش با در نظر گرفتن نکات ایمنی از آن استفاده کرده و بعد از پر شدن دور بیاندازید. همچنین در صورتی که Sift-Box شما دچار فرورفتگی، شکستگی و هرگونه آسیب جدی دیگر شده باشد باید هرچه زودتر نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. شما خریداران عزیز می‌توانید سفتی باکس‌های استاندارد را از وب سایت تجهیزات پزشکی خسروی دانش با نازل‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت به صورت اینترنتی خریداری نمایید.

قیمت سفتی باکس:

عوامل مختلفی همچون جنس، ابعاد و کشور سازنده در تعیین قیمت Sift-Box موثر هستند. با توجه به این که نرخ ابزارهای پزشکی با نوسانات ارز به طور روزانه تغییر می‌کنند از شما دعوت می‌کنیم تا با شماره 09052733424 در تماس باشید تا از هزینه سفتی باکس و دیگر تجهیزات پزشکی در صورت نیاز مطلع شوید.
در آخر امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم به ابهامات شما عزیزان در مورد سفتی باکس پاسخ داده باشیم و از این طریق یاری‌گر شما در امر خرید باشیم، یا آرزوی توفیق روز افزون برای شما همراهان گرامی.