مشخصات ست سرم

ست سرم چیست؟ انواع ست سرم

آشنایی با انواع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و کاربرد‌های آن‌ها کمک می‌کند که شما برای انجام آزمایشات و راه‌اندازی کلینیک خود بهتر بتوانید تصمیم‌گیری کنید. حتماً برای شما جالب خواهد بود اگر بگوییم برخی از تجهیزات کارایی بسیار متنوعی دارند در صورتی که شما از کاربرد‌های آن‌ها بی‌اطلاع هستید. به همین دلیل فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی خسروی دانش سعی بر این دارد علاوه بر ارائه انواع تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، مقالات آموزشی را نیز در اختیار شما قرار دهد تا شما بتوانید با این وسایل آشنا شوید. برای مثال در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم که شما را با اجزای ست سرم و کاربرد‌های آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل را به دست بیاورید.

اجزای ست سرم
 1. محفظه سرم
 2. گیره غلتکی
 3. درگاه تزریق
 4. سر سوزن
 5. گیره اسلاید
 6. سوراخ کن یا اسپایک
مشخصات setserum
 1. وجود فیلتر هوا روی اسپایک جهت ورود هوا به داخل محفظه سرم، امکان استفاده از سرم با محفظه شیشه‌ای و پلاستیکی را ممکن می‌سازد.
 2. کلمپ جهت تنظیم جریان در نظر گرفته شده است.
 3. وجود فیلتر 15 میکرونی در داخل قطره چکان جهت ممانعت از ورود احتمالی ذرات موجود در مایع تزریقی به بدن بیمار
 4. مجهز به وسیله سوراخ‌کن محکم با طراحی ویژه جهت ورود آسان به ظروف حاوی مایعات تزریقی
 5. حجم 20 قطره خارج شده از ست سرم معادل حجمی برابر با 1ميلي‌ليتر می‌باشد.
 6. مجهز به فلش بک از جنس لاتکس
 7. دارای شیر غلطکی جهت تنظیم جریان مایع تزریقی
 8. کاملاً قابل انعطاف جهت مشاهده حرکت قطرات و تسهیل در آماده‌سازی ست برای استفاده نمودن و مجهز به اتاقک چکه شفاف
ویژگی های ست سرم
 1. یکبار مصرف
 2. ضد تب‌زا
 3. غیر سمی
 4. پس از استفاده آن را دور بریزید
 5. استریل شده با گاز اتیلن اکساید
 6. درصورت آسیب دیدن بسته بندی مورد استفاده قرار نگیرد
نکات مهم قبل از استفاده setserum
 1. با باز کردن وسیله تنظیم جریان (گیره غلتکی) میزان جریان را به دلخواه تنظیم کنید.
 2. قطر سوراخ فیلتر مایع سرم 15 میکرون می‌باشد.
 3. قبل از مصرف، استحکام نقاط اتصال را سنجیده و از عدم جدا شدن کلاهک‌های محافظ مطمئن شوید.
 4. برای خون یا اجزای تشکیل‌دهنده خون استفاده نشود.

اجزای ست سرم

 

اجزای ست سرم:

ست سرم ابزاری برای تزریق درون وریدی است که برای تزریق مایعات به داخل رگ استفاده می‌شود. این ست شامل اجزایی نظیر محفظه سرم (کیسه سرم)، گیره غلطکی، گیره لغزنده(اسلایدی) و پورت(درگاه) تزریق می‌باشد که در ادامه به معرفی هر قسمت خواهیم پرداخت:

 • محفظه سرم

 محفظه سرم درست در زیر کیسه آن قرار دارد. از داخل این محفظه، ورود مایع از کیسه به لوله سرم و تعداد قطرات آن قابل مشاهده است. این همانجایی است که ما سرعت تنظیمات دستی سرم را اندازه‌گیری می‌کنیم. با نگاه کردن به این محفظه، تعداد قطراتی که در هر ثانیه می‌بینیم قابل شمارش است. برای مثال اگر 30 قطره در مدت 60 ثانیه بشماریم، می‌توانیم بگوییم که سرم با سرعت 30 قطره در دقیقه تزریق می‌شود. برای آسان‌تر شدن کار می‌توانیم تعداد قطره‌ها را در یک دقیقه کامل نشماریم. مثلاٌ می‌توانیم تعداد قطره‌هایی که در 15 ثانیه‌ می‌بینیم را شمرده و تعداد را چهار برابر کنیم تا تعداد قطره‌ها در یک دقیقه کامل به دست بیاید.

محفظۀ سرم همیشه باید تا نیمه پر باشد، اگر محفظه بیش از حد پر باشد نمی‌توانیم قطره‌ها را برای شمارش ببینیم تا سرعت تزریق آن  را تعیین کنیم. از سوی دیگر اگر محفظه به اندازه کافی پر نباشد، هوا به داخل لوله راه پیدا می‌کند و ورود هوا به سیستم گردش خون بیمار می‌تواند بسیار خطرناک باشد و باعث انسداد رگ‌های خونی یا ایست قلبی شود.

اینفوگرافی ست سرم

 

 • گیره غلتکی

گیره غلتکی وسیله‌ای است که برای کنترل میزان مایع تزریقی از آن استفاده می‌کنیم. باید آن را به یک طرف بچرخانیم، لوله  سرم را محکم‌تر فشار داده‌ایم و آن را باریک‌تر می‌کنیم. در نهایت جریان مایع از طریق لوله را آهسته‌تر می‌شود. اگر گیره را به سمت دیگر بچرخانیم، لوله را شل کرده و تنگی لوله را کاهش داده‌ایم و مایع با سرعت بیشتری جریان پیدا می‌کند. چنانچه با شمردن قطره‌ متوجه شدید سرم با سرعت بالا تزریق می‌شود، می‌توانید گیره غلتکی را برای کاهش سرعت تنگ‌تر کنید.

سرعت تزریق سرم یعنی چه؟

هر دارو برای تزریق، به یک میزان مشخص تجویز می‌شود  و یکی از وظایف پرستاران تنظیم میزان تزریق است. در صورتی که سرعت تغییر کند، باید سرم را به صورت دوره‌ای تنظیم کنند تا میزان آن طبق دستور باقی بماند. سرعت مایع در هر تزریق، سرعت تزریق سرم یا سرعت جریان نامیده می‌شود.

 • درگاه تزریق

درگاه تزریق در قسمت‌های کیسه حاوی مایع و قسمتی از ست سرم قرار دارد و کاربرد آن زمانی است که یک سری داروها باید با محتوای کیسه مخلوط شوند. در این صورت تزریق از درگاه کیسه انجام می‌شود.

 • سر سوزن

 سر سوزن به انتهای ست سرم جهت تزریق وصل می‌شود. سرسوزن‌ها براساس نوع کاربردی که دارند، دارای اندازه یا گیج‌های گوناگونی می‌باشند.

 • گیره اسلاید

 گیره اسلاید یا همان گیره لغزنده، از دیگر اجزای setserum است. اما شایان به ذکر است که از این وسیله در تمامی ست‌های سرم استفاده نشده و تنها در برخی از آن‌ها این گیره تعبیه شده است.

 • سوراخ کن یا اسپایک

 این بخش داخل کیسه سرمی که از قبل با داروی بین وریدی پر شده  قرار می‌گیرد تا آن دارو به محفظه وارد شود.

 

مشخصات ست سرم

مشخصات ست سرم:

 1. وجود فیلتر هوا روی اسپایک جهت ورود هوا به داخل محفظه سرم، امکان استفاده از سرم با محفظه شیشه‌ای و پلاستیکی را ممکن می‌سازد
 2. کلمپ جهت تنظیم جریان در نظر گرفته شده است
 3. وجود فیلتر 15 میکرونی در داخل قطره چکان جهت ممانعت از ورود احتمالی ذرات موجود در مایع تزریقی به بدن بیمار
 4. مجهز به وسیله سوراخ‌کن محکم با طراحی ویژه جهت ورود آسان به ظروف حاوی مایعات تزریقی
 5. حجم 20 قطره خارج شده از ست سرم معادل حجمی برابر با 1ميلي‌ليتر می‌باشد
 6. مجهز به فلش بک از جنس لاتکس
 7. دارای شیر غلطکی جهت تنظیم جریان مایع تزریقی
 8. کاملاً قابل انعطاف جهت مشاهده حرکت قطرات و تسهیل در آماده‌سازی ست برای استفاده نمودن و مجهز به اتاقک چکه شفاف

ویژگی های setserum :

 1. یکبار مصرف
 2. ضد تب‌زا
 3. غیر سمی
 4. پک استریل

این وسیله دارای فلش بکی از جنس لاتکس و فیلتر 15 میکرونی برای جلوگیری از ورود میکروارگانیسم  یا ذرات آلودگی به داخل محلول موجود در ست سرم می‌باشد.

ست سرم دارای نقطه اتصالی با شیب 6 درصد جهت متصل نمودن ابزارهای دیگری مانند نیدل، آنژیوکت و … بوده که این خود یکی از ویژگی‌های مثبت و دلایل پرکاربرد بودن این وسیله می‌باشد. همچنین با استفاده از این وسیله می‌توان از تزریق بیش از اندازه به بیمار جلوگیری کرد. انعطاف‌پذیری تیوب‌ها و به کارگیری قطعات درجه یک، از خصوصیات اصلی این محصول به شمار می‌رود.

نحوه استفاده از ست سرم:

 1. ابتدا قسمت نیزه مانند setserum را وارد سرم کنید.
 2. دقت کنید سرم روی یک پایه بالاتر از سطح ورید قرار گیرد.
 3. مسیر عبور سرم را هواگیری کنید و بعد، گیرهغلطک را محکم ببندید.
 4. قسمت انتهای ست سرم را به آنژیوکت یا اسکالپ متصل کنید و گیره غلتکی را برای تنظیم جریان سرم و سرعت آن باز کنید تا سرم تزریق شود.

 

ست سرم چگونه کار می کند

ست سرم چگونه کار می‌کند؟

setserum به طور کلی توسط نیروی جاذبه قابل استفاده است. روش استفاده به این شکل است که نیزه وارد سرم می‌شود و مایع داخل محفظه، قطره،قطره می‌افتد. در همین حین باید تعداد قطره‌ها را در دقیقه شمرد و مشخص نمود که در واحد زمان، چه حجمی از مایع در حال تزریق است. برای تغییر میزان انتقال مایع باید تنظیم‌کننده جریان را به حرکت درآورد تا میزان فشار مایع کم یا زیاد شود.

در چه زمان از ست سرم رنگی استفاده می‌شود؟

زمانی که داروهای حساس به نور تجویز شود، از ست‌های رنگی استفاده می‌شود. ولی اگر این ست‌ها در دسترس نبودند، می‌توان به دور ست‌های معمولی فویل‌های آلومینیومی پیچید.

نکته: در بیماران با سابقه حساسیت به ترکیبات لاتکس، باید از ست سرم فاقد ترکیبات لاتکس استفاده کرد.

نکات مهم قبل از استفاده ست سرم:

 1. با باز کردن وسیله تنظیم جریان (گیره غلتکی) میزان جریان را به دلخواه تنظیم کنید.
 2. قطر سوراخ فیلتر مایع سرم 15 میکرون می‌باشد.
 3. قبل از مصرف، استحکام نقاط اتصال را سنجیده و از عدم جدا شدن کلاهک‌های محافظ مطمئن شوید.
 4. برای خون یا اجزای تشکیل‌دهنده خون استفاده نشود.

اتصال لوئر در ست سرم چیست؟

قسمتی که سوزن به لوله setserum متصل می‌شود را اتصال لوئر می‌گویند که یک نوع اتصال لاورلوک (پیچی) است.

 

فاکتور قطره چیست؟

فاکتور قطره چیست؟

درمورد قطره‌هایی که داخل محفظه قطره می‌افتند، مولفه‌ای به نام فاکتور قطره  تعریف می‌شود که مشخص‌کننده آن است که چند قطره از مایع معادل ۱ سی‌سی است. این مولفه برای ست‌های معمولی معادل ۲۰ است یعنی هر ۲۰ قطره‌، معادل ۱ سی‌سی می‌باشد.

نکته‌: در استفاده از سرم  وقتی تزریق شروع می‌شود، بعد از مدتی سرم جمع می‌شود و وکیوم ایجاد شده مانع از خروج مایع خواهد شد. برای رفع این مشکل در بالای سرم یک سوزن می‌زنند تا هوا وارد سرم شود و مایع به راحتی خارج شود که این کار صددرصد اشتباه است. این کار باعث ورود باکتری‌های موجود در هوا به داخل محلول را از حالت استریل خارج می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل روی ست‌سرم دریچه هوا قرار دارد اگر درپوش آن باز شود هوا به داخل سرم می‌رود و مشکل رفع می‌شود.

هزینه خرید ست سرم:

قطعاً موضوعی که لازم است به آن اشاره کنیم، تفاوت قیمت setserum در بین فروشگاه‌های مختلف است. البته در سایت اینترنتی تجهیزات پزشکی خسروی دانش، برند‌های متنوعی وجود دارد به همین خاطر قیمت یک کالا متفاوت است. بنابراین بهتر است عجولانه تصمیم نگرفته و برند‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید تا انتخاب خوبی داشته باشید. درمورد اینکه آیا شرکت بیمه در پرداخت هزینه‌ها از شما حمایت می‌کند یا نه باید قبل از اقدام به خرید، از بیمه‌گذار خود سؤال بپرسید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم، با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی. موفق و موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.