دستگاه اکسیژن ساز چیست؟ انواع اکسیژن ساز خانگی

دستگاه اکسیژن ساز یکی از مهمترین دستگاه‌های کمک تنفسی، برای بیماران تنفسی مخصوصاً بیمارانی با مشکل ریوی می‌باشد. برای بیمارانی که مشکل تنفسی دارند توصیه می‌شود به جای کپسول اکسیژن از اکسیژن طبی دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنند. در صورتی که تصمیم دارید این دستگاه را خریداری کنید، به شما پیشنهاد می‌دهیم حتماً به فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی خسروی دانش سری بزنید. در این فروشگاه سعی کرده‌ایم بهترین دستگاه‌ها را از برند‌های معتبر برای شما عزیزان ارائه کنیم تا شما براساس بودجه‌ای که مدنظر دارید و کیفیت مورد نظرتان، بتوانید بهترین دستگاه را در اختیار داشته باشید. برای اینکه با اهمیت استفاده از دستگاه اکسیژن ساز برای بیماران تنفسی بیشتر آشنا شوید توصیه می‌کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

 

نحوه کارکرد اکسیژن ساز

نحوه کارکرد اکسیژن ساز:

اکسیژن ساز به وسیله‌ تجزیه گازهایی که در هوا موجود است اکسیژن غنی شده تولید می‌کند، این اکسیژن سازگار با بافت ریه می‌باشد و آسیب‌رسانی به بافت ریه را به حداقل می‌رساند. افرادی که اکسیژن‌سازی خون آن‌ها از حد نرمال کمتر است، معمولا به یک اکسیژن ساز نیاز دارند. این دستگاه هوای اطراف را در مخزن خود ذخیره می‌کند. بعد هوای موجود را فیلتر می‌نماید، سپس آن را تا چگالی مورد نیاز فشرده‌سازی کرده و اکسیژن خالص را از طریق سیستم انتقال جریان مداوم به بیمار می‌رساند. همچنین این دستگاه با یک رابط کاربری کار می‌کند تا بتوانید سطح اکسیژن را تنظیم کنید. سپس فرد می‌تواند اکسیژن را از طریق ماسک استنشاق کند. میزان خروجی غلظت اکسیژن در این دستگاه‌ها با لیتر در دقیقه اندازه‌گیری می‌شود، پزشک معالج این مقدار را تعیین می‌کند که ممکن است هنگام استراحت، خواب یا ورزش متفاوت باشد.

کاربرد دستگاه اکسیژن ساز خانگی:

دستگاه اکسیژن ساز برای بیمارانی که از انواع بیماری‌های تنفسی مثل آمفیزم، بیماران حاد ریوی، آسمی، پونومونی، قلبی رنج می‌برند و در برخی موارد برای افراد سالم جهت رفع خستگی روزانه مناسب خواهد بود.

دستگاه اکسیژن چگونه کار می ‌کند؟

 1. گرفتن هوای اطراف برای تولید اکسیژن
 2. استفاده از رابط کاربری برای تنظیم شرایط تحویل اکسیژن
 3. حذف نیتروژن از هوا به وسیله تست‌های غربال و فیلتر
 4. رساندن اکسیژن خالص از طریق ماسک
اجزایی تشکیل دهنده اکسیژن ساز چیست؟
 1. فیلتر
 2. کمپرسور هوا
 3. دریچه متحرک
 4. سیلندرهای زﺋولیت
 5. مخزن اکسیژن
 6. فلومتر
 7. لیوان مرطوب کننده
در هنگام خرید دستگاه اکسیژن ساز باید به چه نکاتی دقت کرد؟
 1. صدای کمپرسور کمتر از 40 دسی بل باید باشد.
 2. خلوص اکسیژن در دستگاه اکسیژن ساز باید بین 93 تا 95 درصد باشد. این حد استاندارد است و مانع از ایجاد تنگی نفس در بیماران دچار مشکل ریوی می‌شود.
 3. دستگاه باید مجهز به سیستم هشدار باشد تا در مواقع قطع و یا کاهش خلوص اکسیژن، آلارم دهد.
 4. اکسیژن ساز خانگی باید مجهز به نبولایزر برای مصرف داروهای استنشاقی باشد.

دلایل استفاده از دستگاه‌ اکسیژن ساز چیست؟

دلایل زیادی برای استفاده از این دستگاه  وجود دارد و پزشکان هم در موارد مختلفی از اکسیژن‌تراپی برای بیماران خود استفاده می‌کنند. به طور معمول ریه‌های شما اکسیژن هوا را جذب کرده و آن را به جریان خون منتقل می‌کنند. اگر چنانچه آزمایش خون داده‌اید و مشخص شد سطح اکسیژن خون شما کم است، ممکن است پزشک معالج شما اکسیژن درمانی کوتاه مدت را به شما توصیه کند. در شرایط حاد معمولاٌ نیاز به اکسیژن درمانی کوتاه مدت است. این روش درمانی معمولا اثر خود را در مدت زمان کوتاهی نشان می‌دهد. با این حال، برخی بیماری‌های تنفسی یا مزمن به مکمل‌های اکسیژنی طولانی مدت نیاز دارند.

 

دستگاه اکسیژن چگونه کار می کند؟

دستگاه اکسیژن چگونه کار می ‌کند؟

اکسیژن ساز هوا را می‌گیرد و آن را برای استفاده افرادی که کمبود اکسیژن خون دارند، تصفیه می‌کند. برای این منظور، مراحل زیر طی خواهند شد:

 1. گرفتن هوای اطراف برای تولید اکسیژن
 2. استفاده از رابط کاربری برای تنظیم شرایط تحویل اکسیژن
 3. حذف نیتروژن از هوا به وسیله تست‌های غربال و فیلتر
 4. رساندن اکسیژن خالص از طریق ماسک

فشرده‌‌سازی هوا به عنوان مکانیزم خنک‌کننده، مانع از گرم شدن بیش از حد اکسیژن ساز می‌شود. در گذشته، بیمارانی که به اکسیژن درمانی نیاز داشتند عمدتاً از مخزن اکسیژن استفاده می‌کردند. این مخازن، کارآمد بودند ولی به دلیل اینکه تامین‌کنندگان مجبور بودند مرتباً به منزل فرد مراجعه کنند و مخزن اکسیژن آن‌ها را پر کنند، کم بازده شد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و آمدن دستگاه‌های جدید شرایط برای بیماران با مشکل تنفسی کمی بهتر شد.

 

اجزایی تشکیل دهنده اکسیژن ساز

اجزایی تشکیل دهنده اکسیژن ساز:

فیلتر:

فیلترهای ورودی دستگاه ۲ نوع می‌باشند، فیلتر اول از جنس ابر صنعتی می‌باشد که وظیفه جذب گرد و غبار موجود در هوای ورودی را بر عهده دارد و قابل شستشو است. فیلتر دوم یا همان فیلتر هپا، از جنس کاغذی می‌باشد که اندازه و شکل‌های متفاوتی داشته و بسته به مارک دستگاه اکسیژن ساز زمان تعویض متفاوتی دارد. فیلتر خروجی از یک فیلتر آنتی‌باکتریال بوده که وظیفه حذف باکتری‌ها و ذرات میکرونی را دارد تا اکسیژن خروجی دستگاه سالم و مدیکال جهت تنفس بیمار باشد.

دریچه متحرک:

این دریچه یک دریچه چهار مسیره است که از یک طرف رابط بین کمپرسور و سیلندرهای زﺋولیت بوده و از طرف دیگر خروجی اکسیژن می‌باشد. هوای ورودی را به سیلندرهای زﺋولیت رسانده و از طرف دیگر کار خارج کردن نیتروژن از سیلندرها و خارج نمودن آن از دستگاه را انجام می‌دهد. این قطعه به دلیل اینکه مرتب بین دو سیلندر زﺋولیت در حال سوئیچ کردن است، به آن دریچه متحرک می‌گویند.

 

اینفوگرافی اکسیژن ساز

کمپرسور هوا:

وظیفه کمپرسور، مکش هوای محیط اطراف به درون دستگاه و کمپکت یا فشرده‌سازی آن می‌باشد. کمپرسور اکسیژن سازها اغلب پیستونی از نوع خشک می‌باشند. بیشترین میزان صدا و ارتعاشات دستگاه به دلیل کارکرد کمپرسور می‌باشد به همین دلیل در ساخت دستگاه‌ها اغلب سعی می‌شود صدای کمپرسور کنترل شود و این کار با روش‌هایی مثل درون باکس قرار دادن کمپرسور و یا سوار کردن آن بر روی فنر انجام خواهد شد.

سیلندرهای زﺋولیت:

در دستگاه اکسیژن ساز دو سیلندر که از گرانول‌های زﺋولیت پر شده‌اند، وظیفه‌ تخلیص گاز اکسیژن را براساس روش نوسانات جذب سطحی برعهده دارند و عملکرد آن‌ها بدین گونه است که گاز نیتروژن را جذب کرده و گاز اکسیژن را از بین تخلخل‌های خود عبور می‌دهند. بعد از اینکه گرانول‌ها از گاز نیتروژن اشباع شدند، تخلیص اکسیژن در این ستون متوقف و در ستون دیگر آغاز می‌شود و دستگاه شروع به خارج نمودن گاز نیتروژن از ستون می‌کند و مجدداً فرآیند تخلیص از نو آغاز می‌شود.

مخزن اکسیژن:

بعد از تخلیص گاز اکسیژن و خارج شدن آن از سیلندرها، گاز اکسیژن در یک مخزنی به نام مخزن اکسیژن ذخیره می‌شود و در اینجا میزان فشار اکسیژن توسط یک رگلاتور تنظیم و به سمت خروجی دستگاه هدایت می‌شود.

فلومتر:

فلومتر در قسمت خارجی دستگاه قرار دارد و فرد می‌تواند با چرخاندن یک شیر آن را به راحتی تنظیم کند. نکته مهم اینکه در موقع کار با دستگاه اکسیژن ساز، شیر چرخان فلومتر را نباید آنقدر باز کرد که توپک داخل آن از خط قرمز بالای درجه‌بندی عبور کند.

لیوان مرطوب کننده:

در قسمت خروجی دستگاه اکسیژن ساز لیوان مرطوب کننده وجود دارد که اکسیژن خروجی از داخل آن عبور می‌کند و مرطوب می‌گردد. آب مورد استفاده داخل لیوان مرطوب ساز باید آب مقطر یا آب دستگاه تصفیه خانگی باشد. هر هفته یکبار سوراخ‌های نازل شلنگ داخل لیوان جرم‌زدایی شود. برای تمیز کردن آن می‌توانید از سرکه سفید و یا سوزن برای باز کردن سوراخ‌های استفاده کنید. نکته لازم به ذکر اینکه برای استفاده بهینه از لیوان مرطوب‌کننده اکسیژن ساز و حفظ بهداشت، باید آب لیوان هر روز و یا دو روز در میان به صورت کامل تعویض شود.

هنگام خرید اکسیژن ساز باید به چه نکاتی دقت کرد؟

 1. حداکثر مجاز اکسیژن، ۵ لیتر در دقیقه است.
 2. صدای کمپرسور کمتر از 40 دسی بل باید باشد.
 3. خلوص اکسیژن در دستگاه اکسیژن ساز باید بین 93 تا 95 درصد باشد. این حد استاندارد است و مانع از ایجاد تنگی نفس در بیماران دچار مشکل ریوی می‌شود.
 4. اکسیژن ساز باید مجهز به سیستم هشدار باشد تا در مواقع قطع و یا کاهش خلوص اکسیژن، آلارم دهد.
 5. اکسیژن ساز خانگی باید مجهز به نبولایزر برای مصرف داروهای استنشاقی باشد.

 

هزینه خرید دستگاه اکسیژن ساز

هزینه خرید دستگاه اکسیژن ساز:

قطعاً یکی از فاکتور‌های بسیار مهم برای خرید دستگاه اکسیژن ساز، مسأله قیمت این وسیله است. اگر انواع دستگاه اکسیژن ساز در سایت تجهیزات پزشکی خسروی دانش را با دقت مورد بررسی قرار دهید، متوجه تنوع قیمت در بین برند‌های مختلف خواهید شد. این قبیل تجهیزات به دلیل اینکه با سلامت بیمار در ارتباط هستند عمدتاً تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. البته قبل از هر چیز لازم است از بیمه‌گذار خود در این زمینه سؤال بپرسید و با اطمینان خاطر بیشتری برای خرید اقدام کنید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم. با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی. موفق و موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.