نیدل چیست؟

نیدل چیست؟ انواع سرسوزن

به قسمت فلزی روی سرنگ ها، سرسوزن یا نیدل می‌گویند. درون سرسوزن خالی می‌باشد. این خالی بودن بدین معناست که دارو یا مواد مُغذی از طریق آن به بدن تزریق می‌شوند. Needle اندازه‌ یا به اصطلاح گیج‌های مختلفی دارند. انواع مختلفی از نیدل‌ها را می‌توانید از فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی خسروی دانش خریداری کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرید. برای افرادی که ساکن تهران هستند امکان ارسال تجهیزات در یک روز با پیک فراهم شده است. ما در مقالات مختلف، کاربرد انواع تجهیزات پزشکی را شرح داده و در ادامه به معرفی Needle و انواع آن خواهیم پرداخت.

اجزای تشکیل دهنده سرسوزن
 1. هاب یا دهانه (قسمت پلاستیکی که به نوک سرنگ متصل می‌شود)
 2. ساقه یا تنه سرسوزن (قسمت فلزی که به هاب متصل می‌شود)
 3. نوک سرسوزن یا bevel قسمت نوک سرسوزن که مورب بریده شده است
انواع مختلف نیدل
 1. سفید
 2. صورتی
 3. زرد
 4. سبز
 5. مشکی
 6. آبی
 7. نارنجی
 8. خاکستری یا طوسی
 9. قرمز
 10. زرد
 11. بنفش
 12. نارنجی
معیار انتخاب Needle
 1. ضخامت پوست بیمار
 2. نوع بافت مورد نظر فرد
 3. نوع مایعی که قرار است تزریق شود
 4. وزن، اندازه و حجم عضلات بیمار

اجزای نیدل‌ها:

 1. هاب یا دهانه (قسمت پلاستیکی که به نوک سرنگ متصل می‌شود را هاب می‌گویند)
 2. ساقه یا تنه سرسوزن (قسمت فلزی سوزن که به هاب متصل می‌شود را ساقه قلم داد می‌کنند)
 3. نوک سرسوزن یا bevel (قسمت نوک سرسوزن که اریب وار بریده شده را bevel می‌گویند)

قطر سرسوزن ها:

قطر سرسوزن با واحدی به نام گیج اندازه‌گیری می‌شود. هر چه گیج بالاتر باشد قطر سوزن نازک‌تر است. مثلاً سوزن با گیج شماره 23 نازک‌تر از سوزن با گیج شماره 16 است. سرسوزن با گیج کوچک‌تر، مقاومتر بوده و احتمال خم شدن یا شکستن آن‌ها کمتر است.

طول Needle:

طول سوزن در واقع عمق تزریق را تعیین می‌کند و با واحدی به نام میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود. سرسوزن‌های کوتاه‌تر بیشتر برای تزریقات وریدی و درون ‌جلدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای تزریقات عضلانی و زیر جلدی، از سوزن‌هایی که طول بلندتری دارند استفاده می‌کنند. هر چقدر غلظت موادی که توسط سوزن انتقال می‌یابد بالاتر رود، بهتر است از سرسوزن‌هایی با گیج پایین‌تر یعنی قطر بیشتر استفاده کرد.

لازم است بدانید نیدل‌ها با تکنولوژی تراش سه‏‌گانه بسیار تیز شده‌اند و مورب بودن آن‌ها بدین خاطر است که هنگام تزریق، فرد درد زیادی را متحمل نشود. پوشش سیلیکونی به کار رفته بر روی این محصول سبب کاهش سوزش و درد هنگام تزریق می‌شود. همچنین این محصولات با گاز اتلین اکساید استریل می‌شوند.

انواع نیدل ها:

 • سفید:

نوک سرسوزن سفید گیج 16 است و قطر آن 6/1 میلیمتر می باشد، طول این سرسوزن 38 میلیمتر است و هاب آن با رنگ سفید مشخص شده است.

 • صورتی:

سرسوزن Needle صورتی گیج 18 می‌باشد و قطر آن 2/1 میلیمتر است. طول این نیدل 38 میلیمتر است و رنگ هاب آن با رنگ صورتی مشخص شده، این سوزن بیشتر برای بزرگسالان و تزریق حجم مایعات زیاد با سرعت بالا استفاده می‌شود.

 • زرد:

سرسوزن زرد، گیج 20 است و قطر آن 9/0 میلیمتر می‌باشد. طول این نیدل 38 میلیمتر است و رنگ هاب آن با رنگ زرد مشخص شده، این Needle بیشتر برای بزرگسالان و نوجوانان می‌باشد و برای تزریق فرآورده‌های خونی کاربرد دارد.

 • سبز:

نوک سرسوزن سبز گیج 21 می‌باشد و قطر آن 8/0 میلیمتر است. طول این نیدل 38 میلیمتر بوده و رنگ هاب آن با رنگ سبز مشخص شده است. نیدل سبز برای تزریق مایعات و دارو به صورت عادی در همه سنین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • مشکی:

نوک Needle مشکی گیج 22 است و قطر آن 7/0 میلیمتر می‌باشد. طول این سرسوزن 40 میلیمتر بوده و رنگ هاب آن با رنگ مشکی مشخص شده است.

 • آبی:

نوک نیدل آبی گیج 23 است و قطر آن 6/0 میلیمتر می‌باشد، طول سرسوزن آبی 38 میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ آبی تیره مشخص شده است. این Needle برای تزریق مایعات و دارو به صورت عادی در همه سنین استفاده می‌شود. برای افراد مسن و نوزادان از این سرسوزن استفاده می‌کنند.

 • نارنجی:

اندازه گیج Needle نارنجی 25 میلیمتر است و قطر آن 5/0 میلیمتر می‌باشد، طول این سرسوزن 25 میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ نارنجی مشخص شده است. این سرسوزن برای تزریق آهسته و متوسط است و جهت استفاده همه سنین کاربرد دارد.

 • خاکستری یا طوسی:

Needle خاکستری گیج 27 است و قطر آن 4/0 میلیمتر می‌باشد. طول این سرسوزن 12 میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ خاکستری مشخص شده است. این سرسوزن برای تزریق مایعات به افرادی که رگ‌های بسیار کوچک و شکننده دارند کاربرد دارد.

 • قرمز:

سرسوزن قرمز گیج 29 می‌باشد و قطر این نیدل 3/0 میلیمتر است، طول این سرسوزن 13 میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ قرمز مشخص شده است. از این Needle برای خونگیری و نمونه‌برداری در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای تزریق موادی که داری ویسکوزیته یا گرانروی بالا می‌باشد استفاده می‌شوند.

 • زرد:

نیدل زرد گیج 30 می‌باشد و قطر این سرسوزن 3/0 میلیمتر است، طول سرسوزن 12 میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ زرد مشخص شده است.

 • بنفش:

سرسوزن بنفش گیج 31 می‌باشد و قطر آن 2/0 میلیمتر است، طول Needle بنفش 13 میلیمتر و رنگ هاب آن با رنگ بنفش مشخص شده است. این نیدل بسیار ریز است به همین خاطر برای مزوتراپی از آن استفاده می‌کنند.

 • نارنجی:

نوک نیدل نارنجی گیج 32 است و قطر آن 2/0 میلیمتر می‌باشد، طول این سرسوزن 13 میلیمتر است و با هاب نارنجی مشخص شده. از این Needle برای تزریقات زیر پوستی استفاده می‌کنند. همچنین این سرسوزن با تمام قلم‌های انسولین سازگار است.

معیار انتخاب سرسوزن:

 1. ضخامت پوست بیمار
 2. نوع بافت مورد نظر فرد
 3. نوع مایعی که قرار است تزریق شود
 4. وزن، اندازه و حجم عضلات بیمار

به یاد داشته باشید گیج سر سوزن‌ها براساس نوع تزریق انتخاب می‌شوند، از گیج 19 تا 27 برای تزریق زیر پوستی استفاده می‌کنند و از گیج 26 تا 28 برای تزریق داخل پوست بیرونی و از گیج 26 تا 30 برای تزریق عضلانی استفاده می‌کنند.

چند نکته برای استفاده از سرنگ و نیدل:

 1. گاهی اوقات برای اطمینان از اتصال درست سرسوزن به سرنگ، ممکن است مجبور شویم به هاب دست بزنیم. به یاد داشته باشید در هر صورت، قسمت تنه و نوک سرسوزن باید در همه حال استریل باقی بماند.
 2. در استفاده از Needle باید بسیار حساس و مراقب بود، سرسوزن استفاده شده بعد از مصرف باید داخل سفتی باکس قرار بگیرد.

قیمت نیدل:

همانگونه که متوجه شدید تنوع زیادی در Needle وجود دارد که از نظر ضخامت، جنس و در نتیجه کارایی با یکدیگر متفاوت هستند. با توجه به اینکه نیدل‌ها در امور آزمایشگاهی و انجام پروژه‌های زیستی نیز کاربرد دارند بنابراین در زمان خرید نیدل از سایت فروشگاهی تجهیزات پزشکی خسروی دانش حتماً این موضوع را در نظر داشته باشید تا براساس هدف کاری خود مدل مناسب خریداری شود.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم. با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی. موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.