سرنگ چیست

سرنگ چیست؟ انواع سرنگ لوئرلاک

سرنگ‌ ساده‌ترین و مهمترین ابزار‌های پزشکی هستند که کاربرد‌های مختلفی دارند. کیفیت سرنگ لوئرلاک اهمیت بسیار زیادی دارد، چنانچه قصد خرید سرنگ‌های با کیفیت را دارید، باید به سراغ فروشگاه‌های معتبر بروید تا مطمئن شوید جنس‌های باکیفیت و اصل را در اختیار شما قرار خواهند داد. فروشگاه تجهیزات پزشکی خسروی دانش در این زمینه نیز آماده خدمات‌رسانی به شما کاربران گرامی می‌باشد.

کاربرد سرنگ:

سرنگ ابزاری پزشکی است که برای تزریق دارو یا گرفتن نمونه خون استفاده می‌شود. حرکت رو به پایین پیستون در Syringe باعث تزریق مایع می‌شود و حرکت رو به بالا باعث کشیدن مایع به داخل Syringe می‌گردد. سرنگ‌های پزشکی زمانی از فلز یا شیشه ساخته می‌شدند و قبل از استفاده مجدد نیاز به تمیز کردن و استریل کردن داشتند. اما در حال حاضر بیشتر سرنگ‌های مورد استفاده در پزشکی، پلاستیکی و یکبار مصرف هستند. لازم است بدانید سرنگ یک کلمه یونانی است و ابزاری پرکاربرد در تجهیزات پزشکی محسوب می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده سرنگ‌ لوئرلاک

 1. سیلندر
 2. گسکت
 3. محفظه پیستون
 4. پیستون
 5. ادابتور سوزن
 6. میله سوزن
 7. لبه سوزن

انواع مختلف Syringe

 1. سرنگ ساده
 2. سرنگ‌های لوئرلاک
 3. گاواژه
 4. هیپودرمیک
 5. انسولین
 6. توبرکولین
 7. دوسرسوزن

انواع مدلهای سر سرنگ‌

 1. سرپیچ‌دار
 2. اسلیپ با شیب ۶ درصد
 3. کاتتری
 4. خارج از مرکز

 ویژگی‌های سرسوزن‌

 

 1. نوک سوزن تیز
 2. طول تنه‌ی سوزن
 3. شماره‌ی سوزن یا قطر آن

اجزای سرنگ‌های لوئرلاک:

 1. سیلندر
 2. گسکت
 3. محفظه پیستون
 4. پیستون
 5. ادابتور سوزن
 6. میله سوزن
 7. لبه سوزن

اینفوگرافی سرنگ لاورلوک

انواع سرنگ‌ها:

 • سرنگ ساده

سرنگ‌ ساده جهت تزریق مواد دارویی به بدن و گرفتن نمونه خون استفاده می‌شود. این syringe در بازه دمایی ۱۵ الی ۳۵ درجه سانتی‌گراد نگه‌داری می‌شوند و پس از تزریق باید داخل سفتی باکس انداخته شوند.

 • لوئرلاک

تفاوت سرنگ ساده و لوئرلاک  در این است که سوزن تزریق در درون شیارهای مارپیچی قفل می‌شود. بدنه سرنگ‌های لوئرلاک، از پلی پروپیلن ساخته شده و سوزن آن دارای پوشش سیلیکونی جهت کاهش سوزش و درد در هنگام تزریق می‌باشد.

سرنگ‌های لوئرلاک با گاز اتلین اکساید، سترون می‌شوند و دارای درجه‌بندی واضحی هستند. این syringe در فرآیند تزریق از سرسوزن جدا نمی‌شوند و همچنین از نشت دارو جلوگیری می‌کنند و امکان تعویض سرسوزن در این سرنگ‌ها به راحتی قابل انجام است.

سرنگ گاواژه

 • گاواژه

بیشترین کاربرد سرنگ گاواژ، برای وارد کردن مایع خوراکی به داخل معده از طریق پیوند معده  یا خارج کردن ترشحات از معده است. معمولا برای افرادی که احتیاج به شستشوی مثانه دارند هم می‌‌توان از این syringe استفاده کرد. شکل مخروطی انتهای syringe باعث انتقال راحت مایعات به داخل پیوند معده می‌گردد. سرنگ تزریق 60 میلی‌لیتر حاوی سرسوزن جهت تزریق است.

 • هیپودرمیک

این مدل از سرنگ‌ها زیرپوستی هستند که به یک سوزن توخالی وصل می‌شوند. توسط این syringe پوست سوراخ شده و مواد دارویی وارد بدن می‌شوند. همچنین از این نوع سرنگ‌ها برای خارج کردن خون از بدن استفاده می‌کنند. این نوع سرنگ ‌ها در طول خود دارای دو نوع مقیاس اندازه‌گیری هستند که این مقیاس‌ها برحسب مینی‌مس و میلی‌متر می‌باشند و هر میلی‌متر نیز به ده قسمت دیگر تقسیم می‌شود. حجم این syringe معمولاً 2.5 تا 3 میلی‌متر است وسوزن به آن متصل می‌باشد.

سرنگ انسولین

 • سرنگ انسولین

این نوع syringe برای تزریق انسولین به کار گرفته می‌شوند و سرسوزن در آن‌ها جدا می‌شود و براساس دو مدل 50 واحدی و 100 واحدی هستند. در سوزن‌های عادی هنگامی که سرسوزن از بدنه آن جدا می‌شود، باعث ایجاد یک فضای مرده می‌‌گردد و مقداری انسولین در این فضا باقی می‌ماند. در این مواقع محاسبه دوز انسولین تزریق‌شده مشکل است و بهترین راه‌حل، استفاده از سرنگ انسولین است چرا که این مشکل را به کمترین حد می‌رساند. این syringe امکان تزریق دوز را به صورت تک واحدی در سرنگ‌های نیم‌میلی‌لیتری به فرد می‌دهند.

در سرنگ‌های انسولین، قطر و طول سرسوزن با نیاز بیمار متناسب است و باقی‌مانده دارو در syringe خیلی کم می‌باشد. این مدل از سرنگ‌ها دارای لنز بزرگنمایی هستند و با تکنولوژی تراش سه‌گانه ساخته می‌شوند.

 • توبرکولین

این syringe دارای سوزنی کوچک و استوانه‌ای باریک هستند و برحسب میلی‌متر، درجه‌بندی می‌شوند که ظرفیت آن‌ها یک سی‌سی است. سرنگ‌های توبرکولین، بیشتر برای شستشوی زخم‌ها، درناژ لوله‌ها، برای کودکان و نوجوانان جهت تزریق محلول‌ها، مقادیر کم داروهای غلیظ و تست‌های داخل جلدی استفاده می‌شود.

 • دوسرسوزن

این نوع سرنگ‌ها دارای دو سوزن هستند که یکی از آن‌ها برای ترکیب دارو و دیگری برای تزریق استفاده می‌کنند. syringe دو سرسوزن از انتقال عفونت‌های محیطی و بروز آبسه جلوگیری می‌کنند.

انواع سر سرنگ

انواع سر سرنگ‌‌ها:

سرنگ‌ها براساس نوع سری‌شان به ۴ دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 1. سرپیچ‌دار
 2. اسلیپ با شیب ۶ درصد
 3. کاتتری
 4. خارج از مرکز

از این ۴ دسته، دو نوع سرپیچ‌دار و اسلیپ پرکاربرد‌ترین نوع آن هستند.

انواع قسمت‌های سوزن:

 1. قسمتی که سرنگ به سوزن متصل می‌شود hub نام دارد.
 2. تنه‌ی سوزن shaft نام دام دارد.
 3. به نوک سوزن bevel می‌گویند.

 ویژگی‌های سرسوزن:

 1. نوک سوزن تیز
 2. طول تنه‌ی سوزن
 3. شماره‌ی سوزن یا قطر آن

سرسوزن‌ها:

به سرسوزن‌ها در زبان انگلیسی (نیدل) گفته می‌گویند. نیدل‌ها یک لوله توخالی هستند که ﺑﻪ وسیله هاب روی سرسرنگ‌ها متصل می‌شوند که ﺑا کمک آنها می‌توان تزریق ﺑﻪ بافت‌های ﺑﺪن را اﻧﺠﺎم داد.ﻗﺴﻤﺖ فلزی سرسوزن از ﺟﻨﺲ استیل ضد زﻧﮓ است که نوک سوزن را اﺻﻄﻼﺣﺎٌ (bevel) می‌گویند.

طول نیدل‌ها براساس قطر داخلی آن‌ها کوتاه و بلند ساخته می‌شود. برای انتخاب نوع سرسوزن، قطر سرسوزن بسیار حائز اهمیت است. متداول‌ترین سایز، شماره 23 است که برای تزریقات دارو بسیار استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرسوزن‌ها از مقاله نیدل‌ها بازدید کنید.

هزینه خرید سرنگ:

جنس syringe، کاربرد‌های آن، اندازه سرنگ و حتی شکل سری syringe، از جمله مهمترین عوامل هستند که بر روی قیمت این ابزار پزشکی تأثیر می‌گذارد. البته نباید فراموش کرد که برند‌های مختلف نیز قیمت‌های متفاوتی دارند. با مشاوران ما در تجهیزات پزشکی خسروی دانش در ارتباط باشید تا بهتر بتوانید در این زمینه اطلاعاتی  به دست بیاورید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم، با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی، موفق و موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.