محلول تزریقی لیدوکائین

لیدوکائین چیست؟ انواع ویال لیدوکائین | قیمت لیدوکائین

لیدوکائین یک ماده بی‌حس کننده است که از آن برای بی‌حسی در موارد متعددی استفاده می‌شود. ویال Lidocaine در جراحی‌های کوچک و دندانپزشکی به عنوان بی‌حسی موضعی مورد مصرف قرار می‌گیرد. در دندانپزشکی از پرمصرف‌ترین داروها به شمار می‌رود. از جمله محصولاتی که در سایت تجهیزات پزشکی خسروی دانش ارائه می‌گردد انواع ماده بی‌حس‌ کننده شامل لیدوکائین است. کیفیت ماده بی‌حس‌کننده نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی بیمار دارد. برای همین در زمان خرید شما نباید به هر مرکز فروشی اعتماد کنید زریا در صورت بی‌کیفیت بودن ممکن است عوارض جدی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

 

محلول تزریقی لیدوکائین

محلول تزریقی لیدوکائین:

هیدروکلراید2% یک محلول تزریقی می‌باشد که با ویال 50 میلی لیتر و غلظت 2% به بازار تجهیزات پزشکی عرضه می‌شود. این محصول از دسته بی‌حسی‌های موضعی است که بیشتر برای جراحی های کوچک و دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول فقط از راه‌های تزریق زیر جلدی، زیر پوستی و زیر مخاطی استفاده می‌شود.

عوارض جانبی محلول تزریقی Lidocaine:

این دارو معمولاٌ به دلیل افزایش غلظت سرمی دارو ناشی از تزریق غیر عمدی داخل وریدی، دوز بالا، سرعت زیاد تزریق، دفع کند دارو از بدن و یا تزریق در نواحی پر عروق می‌باشد. این افزایش غلظت سرمی باعث عوارض مغزی و قلبی عروقی می‌شود.

عوارض مغزی شامل تحریک cns می‌باشد که در حالت شدید به اشکال مختلف مانند تشویش، منگی، اختلال شعور، بی قراری، عدم تعادل، گیجی، لرزش، تاری دید و تشنج بروز می‌کند که در صورت عدم درمان به کاهش فعالیت مغز و اعصاب منجر می‌گردد و باعث بی هوشی و توقف تنفس می‌شود.

دوز بالای این دارو در خون باعث مهار سیستم قلبی و عروقی می‌گردد و علائم آن شامل کاهش سرعت و قدرت ضربان قلب، کاهش فشار خون و در نهایت ایست قلبی می‌باشد. عوارض خفیف دیگر شامل سوزش در محل تزریق، ندرتاٌ درد و تورم و التهاب در محل تزریق می‌باشد. واکنش‌های افزایش حساسیت بسیار نادر هستند و دارای علائمی مانند واکنش‌های پوستی، آدم و در حالت شدید آسم و شوک آنافیلاکتیک می‌باشند.

فارماکوکینتیک: به سرعت از محل تزریق جذب شده و شروع اثر آن بسیار سریع بین2 الی 4 دقیقه می‌باشد. متابولیسم آن عمدتاٌ کبدی است ومتایولیت آن از طریق ادرار دفع می‌گردد.

انواع مختلف لیدوکائین‌ها

 1. محلول تزریقی لیدوکائین
 2. اسپری Lidocaine
 3. پماد لیدوکائین
 4. شیاف
 5. ژل Lidocaine

شرایط نگهداری لیدوکائین

 

 1. این دارو را باید دور از نور آفتاب و رطوبت در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد نگهداری کرد و از یخ‌زدگی آن باید جلوگیری نمود.
 2. دارو را دور از دسترس کودکان نگهدارید.
 3. از مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری نمایید.
 4. قبل و بعد از هر بار مصرف، نازل اسپری را با آب گرم بشویید و درپوش ظرف را محکم ببندید.
 5. اگر قرار است از اسپری لیدوکائین استفاده کنید، باید قبل از مصرف، ظرف حاوی Lidocaine را تکان دهید و بعد مورد استفاده قرار دهید.
 6. اسپری لیدوکائین را باید حداقل با فاصله 8 تا 13 سانتیمتری از ناحیه آسیب‌دیده و پوست نگه دارید و بعد اسپری کنید.
 7. دقت داشته باشید که اسپری Lidocaine را نزدیکی چشم، بینی و دهان اسپری نکنید و اگر چنانچه این اتفاق رخ داد، سریع محل مورد نظر را با آب بشویید.

اسپری لیدوکائین

 

اسپری لیدوکائین چیست؟

این ماده نوعی بی‌حس کننده موضعی است که با مسدود کردن سیگنال کانال های عصبی، باعث بی‌حسی موقت می‌شود. این دارو برای انسداد سیستم عصبی مرکزی، انسداد عصب، بی‌حسی نخاعی در اطراف سخت شامه و یا زیر نخاع و انسداد سمپاتیک هم بسیار استفاده می‌شود. متابولیسم این دارو در کبد و تا حد کمی نیز در کلیه انجام می‌گیرد. شروع اثر لیدوکائین ۲ تا ۵ دقیقه و طول مدت اثر آن نیز متوسط می‌باشد و دفع آن عمدتا از کلیه و به صورت متابولیت می‌باشد.

از این اسپری برای کاهش درد ناشی از آفتاب سوختگی، نیش حشرات، نیش مار و عقرب، کاهش درد بواسیر و هموروئید، کاهش درد سوراخ کردن گوش، کاهش درد مقعد و … استفاده می‌شود. از Lidocaine در برخی از موارد برای بی‌حس کردن آلت و جلوگیری از انزال زودرس استفاده می‌شود و برخی از کاندوم‌های تاخیری نیز حاوی لیدوکائین هستند.

شرایط نگهداری لیدوکائین:

 1. این دارو را باید دور از نور آفتاب و رطوبت در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد نگهداری کرد و از یخ‌زدگی آن باید جلوگیری نمود.
 2. دارو را دور از دسترس کودکان نگهدارید.
 3. از مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری نمایید.
 4. قبل و بعد از هر بار مصرف، نازل اسپری را با آب گرم بشویید و درپوش ظرف را محکم ببندید.
 5. اگر قرار است از اسپری لیدوکائین استفاده کنید، باید قبل از مصرف، ظرف حاوی Lidocaine را تکان دهید و بعد مورد استفاده قرار دهید.
 6. اسپری Lidocaine را باید حداقل با فاصله 8 تا 13 سانتیمتری از ناحیه آسیب‌دیده و پوست نگه دارید و بعد اسپری کنید.
 7. دقت داشته باشید که اسپری لیدوکائین را نزدیکی چشم، بینی و دهان اسپری نکنید و اگر چنانچه این اتفاق رخ داد، سریع محل مورد نظر را با آب بشویید.

 

اینفوگرافی لیدوکائین

ژل لیدوکائین چیست؟

ژل Lidocaine به عنوان یک داروی موضعی با خاصیت بی‌حس‌کننده موقتی برای استفاده بر روی پوست، تولید شده است. در واقع ژل لیدوکائین با ایجاد بی حسی موقت در پوست، باعث می‌شود درد و ناراحتی که در اثر مشکلات پوستی ایجاد می‌شود، برای مدت زمان کوتاهی برطرف شده و این قبیل دردها را کمتر حس کنید.

این ژل برای کاهش درد و ناراحتی‌های پوستی مانند بریدگی‌های جزئی، سوزش ناشی از برخورد پوست با گیاهان سمی، خراش و سوختگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از این ژل‌های بی‌حسی برای درمان ناراحتی و خارش جزئی ناشی از بواسیر و برخی دیگر از مشکلات مربوط به ناحیه تناسلی مثل خارش اطراف واژن و مقعد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قبل از اینکه پماد لیدوکائین را بر روی پوست استفاده کنید لازم است که پوست را اول به طور کامل تمیز و خشک کنید و مقدار کمی از این ژل را بر روی محل آسیب دیده بمالید.

معمولا توصیه می‌شود که 2 تا 3 بار در روز از ژل Lidocaine استفاده شود. بعد از گذشت 5 تا 10 دقیقه، اثرگذاری این ژل بر روی پوست شروع می‌شود و محلی که ژل لیدوکائین روی آن قرار گرفته، بی‌حس خواهد شد.

مقدار مصرف این دارو بستگی به شرایط تجویز پزشک شما دارد. اگر عفونت یا زخمی در پوست وجود دارد باید قبل از استفاده از این ژل بی حس کننده، درمان شود.

استفاده بیش از حد ژل لیدوکائین چه عوارضی دارد؟

در صورتی که به اشتباه، مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده‌اید با اورژانس تماس بگیرید. اوردوز و مسمومیت با این دارو می‌تواند عوارض جانبی شدید و حتی مرگ در پی داشته باشد. دوز بیش از حد این دارو از طریق پوست جذب شده و در صورتی که وارد خون شود می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی مانند کاهش ضربان قلب، تشنج و تنگی نفس شود.

 

عوارض پماد لیدوکائین

عوارض پماد لیدوکائین:

ممکن است بعد از استفاده از ژل لیدوکائین قرمزی موقت پوست، سوزش و کمی تورم در محلی که این ژل را استفاده کردید، احساس شود. در صورتی که این اثرات ادامه‌دار بود سریعاٌ به پزشک مراجعه کنید. البته در بسیاری از موارد که این پماد توسط پزشک تجویز می‌شود مطمئناٌ فواید این پماد بیشتر از عوارض آن است و معمولا عوارض جانبی جدی هم به دنبال ندارد.

در موارد نادر ممکن است استفاده از پماد Lidocaine با مواردی همچون تنفس آهسته و کم عمق، تشنج، رنگ پریدگی پوست، خستگی غیر معمول، تنگی نفس، افزایش یا کاهش یا نامنظم شدن ضربان قلب را به همراه داشته باشد.

ایجاد واکنش آلرژیک به پماد لیدوکائین بسیار کم اتفاق رخ می‌دهد اما اگه بعد از استفاده از این محصول دچار واکنش های آلرژیک شدید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

ایجاد بثورات در پوست، بدتر شدن شرایط پوستی، خارش، ورم شدید، سرگیجه و مشکل در تنفس از جمله واکنش‌های آلرژیک به پماد لیدوکائین است. از دیگر عوارض Lidocaine عبارتند از:

 1. احساس سبکی، خواب آلودگی، تاری دید و گیجی
 2. تغییر در بینایی
 3. احساس عصبی و تحریک‌آمیز
 4. زنگ زدن گوش
 5. ناراحتی معده و استفراغ
 6. احساس گرما یا سرمای غیر معمولی
 7. احساس لرزش
 8. درد قفسه سینه

موارد مصرف پماد لیدوکائین:

 1. برای درمان علائم هموروئید یا بواسیر خارش و سوزش مقعد و تحریک رکتوم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. درمان مناسبی برای کاهش تحریکات پوستی است.
 3. برای ایجاد بی حسی موضعی در پوست بسیار موثر است.
 4. برای جراحی‌هایی که به بی‌ حسی موضعی نیاز دارند استفاده می‌شود.
 5. به عنوان داروی بی حسی برای جراحی‌های سرپایی و ساده هم کاربرد دارد.

نحوه استفاده پماد لیدوکائین در دوران بارداری:

Lidocaine جزء محصولات دارویی بی حس کننده هست که استفاده از آن در دوران بارداری و شیردهی ایمن بوده و خطری را برای مادر و جنین به همراه ندارد. به خاطر داشته باشید اگر چنانچه قرار است بنا به دلایلی از پماد لیدوکائین بر روی سینه استفاده نمایید، باید دقت کنید که این پماد را بر روی قسمتی از سینه که با دهان و دست نوزاد در ارتباط نیست مورد استفاده قرار دهید.

کرم بی حسی موضعی الاندینا:

کرم بی حسی الاندینا با قدرت اثر ۳ برابر زایلاپی قوی‌تر از محصولات مشابه می‌باشد.

ویژگی های پماد الاندینا:

 1. قوی‌ترین کرم بی حسی موجود در ایران
 2. شروع اثر بخشی ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بعد از استفاده
 3. قدرت دارویی سه برابر بیشتر از نمونه‌های مشابه داخلی
 4. مدت اثر طولانی تا ۳ ساعت بعد از استفاده
 5. حجم مورد استفاده کمتر در ناحیه بدلیل قدرت بالای بی حسی
 6. بدون نیاز به استفاده از نایلون برای پوشش ناحیه بی‌حسی( کرم بی حسی بعد از ۲۰ دقیقه، ماسک شونده است و به راحتی از پوست جدا می‌شود)

موارد مصرف کرم بی حسی الاندینا

 • بی حسی موضعی برای تزریقات زیبایی

بدلیل قدرت بی‌حسی بالاتر، با ۲۰ دقیقه پوشش دارو بر روی ناحیه مورد تزریق، بی حسی بهتری برای مراجعین به همراه خواهد داشت. با انگشتان خود به کرم دست نزنید زیرا باعث بی‌حسی انگشتان می‌شود.

 • بی‌حسی موضعی برای انجام تتو

۲۰ دقیقه بعد از استعمال دارو، به صورت ماسک آنرا جدا کنید و سپس با یک دستمال کاغذی ناحیه را خشک کنید. به این ترتیب ناحیه کاملا خشک شده و هیچگونه محدودیتی در استفاده از جوهر تتو و پخش شدن آن در ناحیه مورد استفاده وجود ندارد.

 • بی حسی موضعی برای انجام لیزر

داروی الاندینا بهترین گزینه برای انجام لیزر‌های ناحیه‌ای (مانند زیر بغل، بیکینی،اندام‌ها و …) می‌باشد.
حداکثر مساحت پوست مورد درمان،  400 سانتیمتر مربع (حدودا معادل مصرف ۴ تیوب ۱۵ گرمی) است.
درصورت استفاده از مقادیر بیشتر حتماٌ به پزشک خود اطلاع دهید.

 

شیاف لیدوکائین

شیاف لیدوکائین چیست؟

شیاف لیدوکائین مسکنی از خانواده دیکلوفناک‌ها است. این محصول پزشکی، خوراکی نیست و برای استفاده در داخل مقعد است و در داروخانه های کشور به فروش می‌رسد.

یبوست چیست؟

در واقع ترک و زخمی است که در اثر تغییرات اجابت مزاج و کاهش خونرسانی به مقعد ایجاد می‌شود و معمولاٌ درد و ناراحتی خیلی زیادی را برای افراد به همراه دارد. اگر چه این دارو تاثیری در درمان این مشکل ندارد اما می‌تواند درد و خارش ناشی از این مشکل را تا حد زیادی کاهش دهد. از لیدوکائین برای زخم مقعد به شکل‌های مختلفی از جمله کرم، پماد، اسپری و شیاف دیکلوفناک استفاده می‌شود.

برخی از کرم های Lidocaine که برای شقاق (زخم مقعد) تجویز می‌شوند، فقط باید بر روی پوست و نزدیکی مقعد مورد استفاده قرار بگیرند. این محصولات معمولا به شکل پماد یا اسپری برای شقاق خارجی طراحی شده‌اند.

برخی دیگر از محصولات لیدوکائین مخصوص شقاق با یک اپلایکاتور همراه است و لازم است این کرم یا ژل را با اپلیکاتور به درون مقعد وارد کنید. به این نوع از محصولات، شیاف هم گفته می‌شود. این محصولات برای شقاق داخلی طراحی شده‌اند و باید توسط پزشک تجویز شوند. این ژل‌ها برای تسکین موقت خارش موضعی، درد، سوزش و ناراحتی‌هایی همراه با بواسیر و شقاق تجویز می‌شوند.

 

قیمت انواع لیدوکائین ها

قیمت انواع لیدوکائین‌ها:

اگر برخی از فروشگاه‌های لیدوکائین را با قیمت بسیار پایین عرضه می‌کنند به هیچ عنوان نباید فریب این ارزانی را بخورید زیرا این نشان می‌دهد که Lidocaine تقلبی بوده و این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا قیمت این محصول را در سایت تجهیزات پزشکی خسروی دانش بررسی کنید و بعد از کارشناسان ما سؤال بپرسید تا در دام فروشگاه‌های تقلبی گرفتار نشوید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم. با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی. موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.