کاغذ صافی چیست؟ انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

کاغذهای صافی یک نوع کاغذ نیمه نفوذپذیر است که از الیاف سِلولُزی ساخته می‌شود، این کاغذها برای جدا کردن مواد جامد از مایع کاربرد دارند. در کلینیک‌های زیبایی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی از کاغذ صافی استفاده می‌کنند. برای انجام امور آزمایشگاهی خود به تجهیزات زیادی من جمله کاغذ صافی نیاز دارید به جای اینکه حضوراً به فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی مراجعه کنید، می‌توانید از فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی خسروی دانش محصول مورد نظر را دیدن کرده و در صورت تمایل خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید. برای کاربرانی که اطلاعات دقیقی از محصول ندارند ما پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران ما در واتساپ در ارتباط باشند. در ادامه مطلب شما را با filter paper بیشتر آشنا می‌کنیم، با ما همراه باشید.

 

ویژگی های کاغذ صافی

ویژگی های کاغذ صافی چیست؟

 1. مقاوم در برابر رطوبت
 2. محبوس کردن ذرات
 3. قدرت تر شوندگی
 4. سرعت بسیار بالا
 5. مقاوم در برابر اسید و باز

 

اینفوگرافی کاغذ صافی

نحوه تولید کاغذ صافی:

این کاغذها با خمیر کاغذهایی از جنس چوب نرم درختانی همچون کاج و صنوبر یا الیاف معدنی ساخته می‌شوند. البته برای ساخت کاغذهایی با کیفیت بالاتر، از الیاف تابیده شده و یا تفاله مرکسیزه استفاده می‌شود. کاغذهای مورد نظر به دو شکل دایره‌ای و متری برش نخورده موجود می‌باشند. از کاغذهای دایره‌ای بیشتر در کلینیک‌های زیبایی و آزمایشگاه‌ها استفاده و از کاغذهای صافی متری بیشتر در صاف کردن گرانشی استفاده می‌کنند.

 

نحوه استفاده از کاغذ صافی

نحوه استفاده از کاغذ صافی:

دو روش برای جداسازی این کاغذها استفاده می‌شود. در ساده‌ترین حالت، کاغذ دایره‌ای شکل را به شکل مخروطی تا کرده و داخل قیف ساده می‌گذاریم. قیف را روی ظرف آزمایشگاهی قرار می دهیم و مواد مورد نظر را از آن عبور می‌دهیم. ماده جامد روی کاغذ جمع می‌شود و مایع وارد ظرف زیر قیف می‌شود. در روشی دیگر تحت عنوان فیلتراسیون در خلأ، کاغذ دایره‌ای شکل را داخل قیف بوخنر می‌گذاریم و با روشن کردن پمپ خلأ و ریختن محلول مورد نظر روی کاغذ، جداسازی در خلأ انجام می‌شود. مزیت این روش، سرعت بالای صاف کردن آن است.

کاغذ صافی چگونه مواد جامد را از خود عبور می‌دهد؟

به طور کلی کاغذ صافی با دو روش فیلتراسیون سطحی و فیلتراسیون حجمی، مواد جامد را از خود عبور می‌دهد. در روش اول مواد جامد روی سطح کاغذ جمع می‌شود و در روش دوم روش حجمی، مواد در ساختار و درون کاغذها حبس می‌شوند. قدرت حبس مواد در این کاغذها، با میزان نفوذپذیری و سرعت جریان عبور تعیین می‌شود. باید کاغذ انتخابی، متناسب با نوع و اندازه ماده‌ای باشد که از آن عبور داده می‌شود.

ویژگی‌های کاغذ صافی
 1. مقاوم در برابر رطوبت
 2. محبوس کردن ذرات
 3. قدرت تر شوندگی
 4. مقاوم در برابر اسید و باز
 5. سرعت بسیار بالا
مدل‌های filter paper
 1. کاغذهای دارای باند سیاه: این کاغذها در عرض ۲۰ تا ۳۰ ثانیه می‌توانند ۱۰۰ سی‌سی مایع را از خود عبور دهند. این کاغذها برای صاف کردن محلول‌های ژلاتینی ضخیم استفاده می‌شوند.
 2. کاغذهای با باند سفید: این مدل کاغذها ۱۰۰ سی‌سی محلول را در مدت ۴۰ تا ۶۰ ثانیه از خود عبور می‌دهند و برای محلول‌های شفاف درشت استفاده می‌شوند.
 3. کاغذ صافی‌های با باند آبی: زمان عبور مقدار مایع در این کاغذها حدود ۲۰۰ الی ۴۰۰ ثانیه است که برای محلول‌های شفاف ریز طراحی شده است.

انواع جنس Quality filter paper

 

 1. کاغذ فیلتر سلولزی
 2. فیلتر شیشه ای ریز رشته‌ای
 3. کاغذ فیلتر کمی
 4. فیلتر کیفی
 5. کاغذ غشایی
 6. کاغذ کروماتوگرافی
 7. کاغذهای کارتوش
 8. فیلترهای روغن
 9. فیلتر الیاف کوارتز

نحوه تشخیص کاغذ صافی اصل:

برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن کاغذهای صافی کافی ست آن را بسوزانید. اگر خاکستر بسیار کمی برجا ماند نشانه اصل بودن آن است.

مدل های filter paper و کاربردهای آن:

 • کاغذهای دارای باند سیاه

این کاغذها در عرض ۲۰ تا ۳۰ ثانیه می‌توانند ۱۰۰ سی‌سی مایع را از خود عبور دهند. این کاغذها برای صاف کردن محلول‌های ژلاتینی ضخیم استفاده می‌شوند.

 • کاغذهای با باند سفید

این مدل کاغذها ۱۰۰ سی‌سی محلول را در مدت ۴۰ تا ۶۰ ثانیه از خود عبور می‌دهند و برای محلول‌های شفاف درشت استفاده می‌شوند.

 • کاغذ صافی‌های با باند آبی

زمان عبور مقدار مایع در این کاغذها حدود ۲۰۰ الی ۴۰۰ ثانیه است که برای محلول‌های شفاف ریز طراحی شده است.

 

انواع کاغذ صافی براساس سرعت نفوذ مایع

انواع کاغذ صافی براساس سرعت نفوذ مایع:

 1. کاغذ صافی بافت ریز

این کاغذها دارای بافت ریزی هستند که برای جداسازی ذرات در محلول‌هایی که ذرات آن‌ها دارای سایز بسیار کوچکی هستند، استفاده می‌شود. میزان مش این کاغذها ۲ تا ۳ میکرون است و عبور محلول از این کاغذها کند انجام می‌شود. واتمن ۴۲ و ۴۴ با باند آبی از این نوع می‌باشد.

 1. filter paper بافت متوسط

محلول‌هایی که از این کاغذها برای جداسازی مواد جامد استفاده می‌شود، حاوی ذراتی در اندازه متوسط هستند. میزان تخلخل بافت این نوع کاغذها ۸ تا ۱۰ میکرون است و سرعت عبور محلول در آن‌ها کمی بیشتر از کاغذهای بافت ریز است. واتمن ۴۰ با باند سفید از این نوع می‌باشد.

 1. کاغذ بافت درشت

 با این کاغذها، ذرات درشت و ژلاتینی از محلول‌ها جدا می‌شود. مش این کاغذها ۲۰ تا ۲۵ میکرون است. سرعت انتقال محلول‌ها در کاغذ صافی با بافت درشت سریع‌تر است ولی محلول زیر صافی حاوی ذرات با سایز کوچک است. واتمن ۴۱ با باند مشکی از این نوع می‌باشد.

انواع جنس کاغذ صافی

 • کاغذ فیلتر سلولزی

 این کاغذها از سلولز ساخته شده‌اند و عبور ذرات تا ۲.۵ میکرومتر از آن امکان‌پذیر نیست. این کاغذ برای صاف کردن گرانشی با استفاده از یک قیف ساده استفاده می‌شود. کاغذهای فیلتر سلولزی، بدون خاکستر می‌باشند؛ در آنالیزهای گرانش سنجی و در آزمایشگاه‌های شناسایی مواد کاربرد دارند.

 • کاغذ فیلتر شیشه ای ریز رشته‌ای

 این کاغذها از ریز رشته‌های شیشه‌ای یا کوارتز تشکیل شده‌اند که مقاومت گرمایی تا دمای ۵۵۰ درجه سانتیگراد دارند. به همین جهت از آن‌ها در تجزیه گرانش سنجی استفاده می‌شود. همچنین از این نوع کاغذ در کنترل آب، کشت باکتری و جلبک و کنترل آلودگی آب‌های هرز استفاده می‌شود. نمی‌توان این کاغذها را تا زد پس باید در قیف بوخنر به کار گرفته شوند. توانایی آن‌ها در جمع کردن ذرات روی خودشان تا حد زیر میکرون است.

 • کاغذ فیلتر کمی

 از filter paper فیلتر کمی برای تجزیه و تحلیل کمی و وزنی استفاده می‌شود. در طول تولید، تولیدکنندگان از اسید برای دستیابی به خلوص بالا استفاده می‌کنند.

 • کاغذ فیلتر کیفی

از کاغذ صافی فیلتر کیفی در تکنیک‌های تحلیلی کیفی برای تعیین مواد استفاده می‌شود. کاغذ فیلتر کیفی با توجه به اندازه منافذ مختلف، درجه‌های مختلفی دارد. در کل 13 درجه مختلف Quality filter paper وجود دارد. بزرگترین اندازه منافذ، درجه 4 است. کوچکترین اندازه منافذ درجه 602 است. رایج‌ترین نمرات درجه 1 تا درجه 4 هستند.

 • کاغذ فیلتر غشایی

در این کاغذها، ذرات تا اندازه ۰.۲ میکرون روی سطح آن‌ها نگه داشته می‌شوند. از این نوع کاغذ در میکروبیولوژیکی و آلودگی هوا استفاده می‌گردد.

 • کاغذ کروماتوگرافی

 کروماتوگرافی روشی است که شیمیدان‌ها برای جداسازی ترکیبات از آن استفاده می‌کنند. این نوع کاغذ صافی دارای سرعت جریان آب خاص و سرعت جذب برای به حداکثر رساندن نتیجه کروماتوگرافی کاغذ است. سرعت جذب این نوع کاغذ فیلتر از 6 سانتیمتر تا 18 سانتیمتر و ضخامت آن از 0.17 میلیمتر از 0.93 میلیمتر است.

 • کاغذهای کارتوش

 از این کاغذها در جداسازی و شستشوی مواد جامد استفاده می‌شود و جنس آن‌ها از کوارتز، سلولز و یا پشم شیشه است. در جدا کردن گرد و غبار از هوا نیز از این کاغذها استفاده می‌شود.

 • فیلترهای روغن

روغن موتور برای از بین بردن ناخالصی‌ها فیلتر می‌شود، فیلتراسیون روغن به طور معمول با فیلتراسیون حجمی انجام می‌شود. کاغذهای فیلتر روغنی برای روان‌کاری در مقاومت دمای بالا آغشته می‌شوند.

 • فیلتر الیاف کوارتز

کاغذ فیلتر الیاف کوارتز مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد، تحت تأثیر رطوبت قرار نمی گیرد و به راحتی استریل می شود و بیشتر از آن برای تجزیه و تحلیل آلودگی هوا استفاده می‌شود.

موارد بسیار زیادی از انواع کاغذهای صافی وجود دارد که در مصارف متفاوتی استفاده می‌شوند. از نمونه‌های آن می‌توان به کاغذهای نایلونی برای جداسازی باکتری‌ها و ذرات مثل اندازه‌گیری قند خون، پلی اتر سولفون در تصفیه‌های عمومی، پلی کربنات در سلول‌های بیولوژیکی انگل شناسی، استات سلولز برای حلال‌های آلی و تصفیه مایعات بیولوژیکی اشاره کرد.

 

قیمت کاغذ صافی

قیمت کاغذ صافی:

قیمت کاغذ صافی زیاد نیست اما آنچه که مهم است این است که اگر شما برای پروژه‌های تحقیقاتی نیاز به filter paper دارید قطعاً هزینه باید برای شما مقرون به صرفه باشد. کارشناسان فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی خسروی دانش به شما در این زمینه کمک می‌کنند تا براساس هدف کاری خود، خرید مقرون به صرفه و البته باکیفیتی داشته باشید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم. با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی. موفق و موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.