کانولا لوله‌هایی نازک و بلند با قطر کم هستند که معمولاً از پلی اورتان (Polyurethane) ساخته می شوند و اغلب با سیم تقویت می شوند تا از پیچ خوردن یا شکستنشان جلوگیری شود. تجهیزات پزشکی خسروی دانش در این مقاله به شما عزیزان توضیح می‌دهد که کانولا‌ها چه هستند و کاربردهای آن‌ها چیست؛ لطفا تا پایان ما را همراهی کنید.

What-is-a-cannula-needle
کانولا چیست؟

کانولا چیست؟

کانولا (Cannula) لوله‌ای نازک و ظریفی است که می‌توان آن را برای تزریق دارو، استخراج چربی و یا جمع آوری نمونه به داخل بدن فرستاد. اندام‌هایی که ممکن است میزبان ورود کانولا باشند عبارت هستند از حفره‌های بدنی مانند بینی یا حفره شکمی (حین تزریق چربی یا بیوپسی) و داخل وریدها (تزریق دارو  با سرم) کانولاها اندازه‌های مختلفی دارند که برای شناسایی و تشخیص راحت‌ترشان، رنگ‌های متفاوتی دارند. کانولا غالباً ابزاری به نام تروکار (Trocar) را احاطه می کند که یک ابزار تیز فلزی یا پلاستیکی است که می‌تواند بافت را سوراخ کند و اجازه خارج کردن یا وارد کردن مایع از حفره یا اندام بدن را بدهد.

کانولا تزریق چربی

تزریق چربی یکی از متدهای جدید در حوزه علوم پزشکی و مراقبت از زیبایی است که امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. برای انجام این فرآیند، پس از اعمال بی‌حسی موضعی اقدام به ورود کانولا به داخل بدن جهت استخراج چربی می‌شود. در مرحله بعدی، چربی تخلیص شده و مجددا توسط کانولا یا سرنگ‌های مخصوص به اندام‌های مورد نظر تزریق می‌گردد. کانولا‌های Single Port Finesse با ماندگاری طولانی و بسیار بادوام و از جنس فولاد ضد زنگ هستند که برای فرآیندهای استخراج و پیوند یا تزریق چربی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کانولا در دو گیج (Gauge) موجود است: گیج 18 با طول حدود 7 سانتی متر (2.75 اینچ) یا گیج 16 با طول حدود 9.5 سانتی متر (3.75 اینچ). این کانولاها در انتهای خود دارای قفل‌های استانداردی هستند که پس از هر بار استفاده برای بیمار می توانند مجدداً استریل و استفاده شوند.

Various-sizes-of-cannula-needles
انواع سایزهای کانولا

انواع گیج کانولا

در مورد سایز این ابزار باید بگوییم که اندازه‌های مختلفی از کانولاهای مصرفی وجود دارد که هرکدام رنگ مختص به خود دارند. به عنوان مثال رایج‌ترین اندازه کانولاهای وریدی بین 14 تا 22 است. خوب است بدانید که هر چه عدد گیج بیشتر باشد، کانولا کوچکتر می‌باشد. کانولاهای با اندازه‌های مختلف، نمونه مورد نظر را با سرعت‌های متفاوتی که به عنوان نرخ جریان شناخته می‌شوند، استخراج یا وارد بدن می‌کنند. برای مثال، یک کانولای گیج 14 می‌تواند تقریباً 270 میلی لیتر (سی سی) محلول سالین را در 1 دقیقه وارد بدن کند در حالیکه یک کانولای گیج 22 می‌تواند 31 میلی لیتر را در 21 دقیقه وارد ورید نماید.

کاربرد کانولاها

همانطور که پیش‌تر نیز برایتان توضیح دادیم، سایز و کاربردهای کانولاها متفاوت است و نمی‌توان از یک سایز برای انجام هر روشی استفاده نمود. در ادامه رایج‌ترین کاربردهای کانولاها را خواهید خواند:

  1. کانولا‌های IV: کانولا‌های وریدی یا IV لوله‌های کوتاه و انعطاف پذیری هستند که پزشکان و پرستاران آن را در داخل ورید بیمار برای تزریق دارو قرار می‌دهند. کاربردهای رایج کانول های IV عبارتند از:
  1. کانولاهای بینی: کانولاهای بینی اکسیژن را برای فرد فراهم می‌کنند؛ یعنی اگر فردی مشکل تنفسی داشته باشد می‌توانند مفید باشند.
  2. کانولای تزریق ژل: تزریق ژل نیز یکی از روش‌های محبوب برای حجم‌دهی عضوهای مختلف صورت است که نیاز به استفاده از کانولاهای باریک و کوچک (گیج بین 21 تا 27) دارد.

cannula-needle
سرنگ کانولا

سرنگ کانولا

سرنگ‌های کانولا به دو حالت مختلف سر ثابت و متحرک در دسترس هستند که بسته به نیاز کاربر، مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت بین سرنگ‌های معمولی با سرنگ کانولا این است که نوک سوزن تیز است در حالی که نوک سرنگ کانولا صاف است.

Canola-needle
سوزن کانولا

خرید سوزن کانولا

قبل از خرید سوزن کانولا نیاز است که هدفتان از کاربرد آن را به درستی تعیین نمایید تا بتوانید سایز و تعداد آن را به درستی انتخاب نمایید. توصیه می‌شود از یک پرستار و یا فرد مطلع اطلاعات مورد نظرتان کسب نمایید. سوزن‌های کانولا در مراکز معتبر تجهیزات پزشکی قابل تهیه هستند. شما کاربران گرامی در صورت نیاز به کسب اطلاعات می‌توانید با مشاورین ما در تجهیزات پزشکی خسروی دانش تماس بگیرید و سپس اقدام به خرید کانولای مورد نظرتان با نازل‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت نمایید.

The-price-of-all-types-of-cannula-syringes
قیمت انواع سرنگ کانولا

قیمت انواع کانولا

کانولاها دو نوع خارجی و ساخت داخل دارند که طبیعتا جنس خارجی هزینه‌ای بالاتر از کالاهای ساخت داخل دارند. با این حال از لحاظ کیفیت تقریبا باهم برابری کرده و تولید داخل نیز انتظارات شما را به نحو احسن برآورده می‌کند. در حالت کلی با توجه به نوسان دائمی قیمت‌ها در بازار، توصیه می‌کنیم جهت آگاهی از قیمت روز انواع کانولا همین حالا با شماره  09052733424 تماس بگیرید.