وسایل پانسمان | خرید گاز استریل، سرم شستشو، بتادین

اگر تعویض پانسمان فردی که از او مراقبت می‌کنید به عهده شما است، بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه این کار را به درستی انجام دهید تا محل زخم عفونت نکند.  از سوی دیگر لازم است که همه ما در خانه خود تجهیزات کمک‌های اولیه من جمله جعبه کمک‌های اولیه و وسایل پانسمان را داشته باشیم که در مواقع لزوم، بتوانیم از این وسایل استفاده کنیم. در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش شما را با وسایل پانسمان و چگونگی انجام بانداژ و مراحل انجام آن آشنا خواهیم کرد.

 

اینفوگرافی پانسمان

پانسمان:

پانسمان به بهبودی زخم کمک می‌کند و از آسیب بیشتر جلوگیری می‌کند. مهمترین شرط پانسمان، استریل بودن پانسمان و زخم است. هدف از پانسمان زخم، تسهیل در بهبود زخم، جلوگیری از خونریزی احتمالی، کمک به بهبود التیام زخم، عایق دما، جلوگیری از عفونت، حفظ رطوبت زخم و حفظ زخم از صدمات احتمالی است.

 

پانسمان زخم چگونه انجام می شود؟

پانسمان زخم چگونه انجام می شود؟

قبل از مواجهه با هر زخمی، اگر امکان دارد باید ابتدا دستان خود را با آب و صابون شستشو دهید تا میکروب جدیدی به داخل زخم وارد نشود. اگر زخم خونریزی زیادی ندارد و عمیق نیست می‌توانید ابتدا با آب آن را بشویید. این کار باعث می‌شود تعداد میکروب‌های کمتری وارد زخم شوند و عفونت آن کمتر شود.

اولین اقدام در مواجهه با زخم‌هایی که خون ریزی دارند بند آوردن خونریزی است، برای بند آوردن خونریزی باید ابتدا زخم با یک گاز یا پارچه تمیز پوشیده شود تا میکروب‌ها درون زخم وارد نشوند. اطراف زخم را می‌توان با آب و صابون تمیز کرد فقط باید مراقب بود صابون داخل زخم نرود مگر اینکه زخم در اثر گاز گرفتگی سگ مشکوک به هاری ایجاد شده باشد، در این صورت باید درون زخم را هم با آب و صابون به مدت ده دقیقه شستشو دهید. در زخم‌های معمولی اگر کمی صابون به درون زخم رفت، مشکل خاصی ایجاد نمی‌شود. ولی اگر زخم عمقی باشد (یعنی چربی زیر پوست آسیب دیده باشد) نباید محل آسیب دیده شسته شود.

اگر اجسام خارجی در درون زخم وجود دارند و می‌شود آن‌ها را به راحتی از درون زخم برداشت این کار را انجام دهید، اما اگر احتمال می‌دهید با برداشتن اجسام خارجی، زخم خونریزی بیشتری می‌کند این کار را انجام ندهید. زخم را دستکاری نکنید چون هم خطر خونریزی وجود دارد و هم احتمال دارد که با دستکاری، میکروب‌های جدیدی به درون زخم وارد شود. نیازی به استفاده از محلول‌های ضدعفونی مانند بتادین یا پماد‌های آنتی‌بیوتیک در داخل زخم وجود ندارد. به اندازه کافی گاز یا پارچه تمیز را بر روی زخم قرار دهید. بیاد داشته باشید هر چه عمق زخم بزرگتر باشد باید برای بند آوردن خونریزی گاز بیشتری روی محل آسیب دیده گذاشته شود.

وسایل مورد نیاز پانسمان
 1. گاز استریل
 2. سرم شستشو
 3. بتادین
 4. دستکش
 5. پنبه
 6. باند
 7. چسب
 8. پماد موضعی
 9. آنتی‌بیوتیک
 10. قیچی
 11. پنس

چه عواملی زمان التیام زخم را زیاد می‌ کنند؟

 

 1. تغذیه
 2. سن
 3. پروتئین
 4. کمبود ویتأمین‌ها و مواد معدنی

وسایل پانسمان

 

وسایل پانسمان:

 1. گاز استریل
 2. سرم شستشو
 3. بتادین
 4. دستکش
 5. پنبه
 6. باند
 7. چسب
 8. پماد موضعی
 9. آنتی‌بیوتیک
 10. قیچی
 11. پنس

گاز غیر استریل:

پارچه‌های نخی با استاندارد‌های خاص که به صورت مشبک می‌باشند را گاز استریل می‌گویند. البته این اصطلاح است در حقیقت این گازها برای عمل‌های باز باید مجدداٌ در دستگاه اتوکلاو استریل شوند، این پارچه‌ها از نخ پنبه‌ای تهیه شده و بافت آن‌ها بسیار شل است به طوری که ساختمان نرم و لطیفی دارند. بافت شل آن‌ها موجب می‌شود تا هم بتوانند ترشحات زخم را به خود جذب کرده و هم اجازه تنفس و تعریق را به پوست بدهند. این پارچه‌ها چند لایه هستند و اندازه‌ای حدود ده در ده سانتیمتر دارند.

سرم شستشو سدیم کلراید:

سرم شستشو سدیم کلراید یا همان نرمالسالین یک محلول استریل است که برای شستشوی سلولی در نظر گرفته شده است. هر ۱۰۰ میلی لیتر این محلول حاوی سدیم کلرید ۹۰۰ میلی گرمی است. این محلول استریل برای شستشو و رقیق سازی از جمله شستشوی سلول های خونی استفاده می‌شود.  ضد میکروب و ضد باکتری می‌باشد.

بتادین:

این ماده‌ گندزدا است و برای ضدعفونی پوست استفاده می‌شود، همچنین قبل و بعد از جراحی کاربرد دارد. از بتادین برای ضدعفونی کردن پوست بیمار و دست جراح استفادهمی‌کنند. بتادین برای شستشوی انواع زخم‌های کوچک کاربرد دارد.

مراحل بانداژ یک زخم:

برای بانداژ می‌توانید از باند نخی یا باندکشی استفاده کنید. بانداژ باید به اندازه‌ای سفت بسته شود که فشار ملایمی را بر روی گاز‌ها وارد کند. در صورتی که بانداژ سفت باشد، بعد از چند دقیقه قسمتی از اندام که پایین‌تر از آن است متورم، کبود یا رنگ پریده می‌شود در این صورت بانداژ را باز کنید و مجدداً شل‌تر ببندید، پس از اتمام بانداژ، باید بیمار را به بیمارستان رساند تا درمان نهایی توسط پزشک انجام شود.

چه عواملی زمان التیام زخم را زیاد می‌ کنند؟

 1. تغذیه
 2. سن
 3. پروتئین
 4. کمبود ویتأمین‌ها و مواد معدنی

 

تعویض پانسمان قدیمی

تعویض پانسمان قدیمی:

زمانی که می‌خواهید پانسمان را عوض کنید، ابتدا باید دست‌ها را با آب گرم و صابون کاملاً شستشو دهید و صبر کنید تا دست‌های خشک شوند برای پیشگیری از عفونت احتمالی، بهتر است دست‌های خود را با محلول ضدعفونی‌کننده دست، ضدعفونی کنید. برای پانسمان جراحت‌های عمیق، باید بافت‌های مرده را از روی پوست بردارید. سپس زخم و اطراف آن را با گاز تمیز کنید.

با بتادین از داخل زخم به سمت خارج بکشید تا زخم هم تمیز و هم ضدعفونی شود، پس از نظافت کامل و ضد عفونی محل آسیب‌دیده، پد نچسب و گاز تمیز را روی زخم قرار دهید به طوری که زخم و اطراف آن را کامل بپوشاند. سپس به وسیله باند یا چسب، آن را ببندید. اگر تغییر غیرطبیعی مانند چرک، بوی بد، ورم یا خونریزی بیش از حد در قسمت آسیب‌دیده مشاهده کردید، حتماً به پزشک اطلاع دهید. تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.

پانسمان زخم جراحی:

به دلیل اینکه امکان عفونت در این زخم‌ها بالا می‌باشد، لازم است این نوع زخم کاملاً ضدعفونی و سپس پانسمان شود.

پانسمان زخم دیابت:

روند بهبود زخم‌های دیابتی بسیار کند بوده و به همین دلیل باید بسیار بادقت و تخصصی پانسمان شوند به طوری که امکان عفونت یا گسترش زخم وجود نداشته باشد.

پانسمان زخم بستر:

مراقبت و پانسمان نادرست از زخم بستر، باعث بدتر شدن وضعیت بیمار و کاهش سرعت روند درمان او خواهد شد.

 

هزینه خرید پانسمان

هزینه خرید پانسمان:

پانسمان ساده‌ترین تجهیزاتی است که در تمامی محیط‌های کاری، اداری و همچنین زندگی باید وجود داشته باشد. زمانی که دست خود را با چاقو می‌برید و دچار خونریزی شدید می‌شوید، تا زمان رسیدن به اولین کلینیک باید دست خود را پانسمان کنید تا از خونریزی بیشتر جلوگیری شود. با مراجعه به سایت تجهیزات پزشکی دانش می‌توانید کلیه تجهیزات اولیه همانند پانسمان را به صورت آنلاین خریداری کرده و درب منزل تحویل بگیرید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی موفق و موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.