اتوکلاوها وسایلی هستند که در اماکنی مانند آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی برای استریل کردن وسایل پزشکی استفاده می‌شوند. اقلامی که قرار است استریل شوند در داخل یک مخزن تحت فشار قرار می گیرند که معمولاً به آن اتاقک (Chamber) می گویند. حال باتوجه به اینکه ما از وقایع داخل این دستگاه حین فعالیت هیچ اطلاعاتی نداریم، ملزم به استفاده از وسیله‌ای هستیم که به ما نشان دهد آیا ابزارمان استریل شده‌ است یا خیر! در این شرایط چسب نواری اتوکلاو (Autoclave tape adhesive) به ما کمک می‌کند تا ما اطلاعات لازم در مورد دمای استریل و وقوع یا عدم وقوع آن داشته باشیم. فروشگاه تجهیزات پزشکی خسروی دانش در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد چسب‌های اتوکلاو در اختیارتان خواهد گذاشت، با ما همراه باشید.

What-is-autoclave-glue
چسب اتوکلاو چیست؟

چسب اتوکلاو چیست؟

چسب اتوکلاو یک چسب نواری شکل و کاغذی است که کابرد گسترده‌ای در روند استریل کردن ابزار به ویژه تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی دارد. در واقع از این چسب برای تعیین اینکه آیا فرآیند استریل شدن ابزار به درستی پشت سر گذاشته است یا خیر استفاده می‌کنند. این چسب قابلیت این را دارد که به افراد نشان دهد ابزار مورد نیازشان در اتوکلاو به دمای استریل رسیده‌ یا خیر! این محصول ساده اما پرکابرد 2 مدل مختلف دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد:

مشخصات چسب اتوکلاو خطدار:

این چسب دارای یک نشانگر شیمیایی است که به صورت خطوط مورب (معمولا آبی رنگ) می‌باشد. این خطوط مورب پس از قرار گرفتن در دمایی که معمولاً در فرآیندهای استریل‌سازی استفاده می‌شود، تغییر رنگ می‌دهد و به رنگ (مشکی) تغییر رنگ می‌دهد. این خطوط مورب سیاه پس از 10 دقیقه در دمای 121 درجه سانتیگراد یا 2 دقیقه در دمای 134 درجه سانتیگراد در دستگاه اتوکلاو تغییر رنگ می‌دهد. شما می‌توانید نوار چسب اتوکلاو خطدار را از ما خرید کنید.

Simple-autoclave-glue-feature
ویژگی چسب اتوکلاو ساده

ویژگی چسب اتوکلاو ساده:

چسب‌های ساده که با نام چسب آبریل یا چسب کاغذی نیز شناخته می‌شوند برخلاف مدل قبلی، خطی بر روی خود ندارند. این دست از چسب‌ها نمی‌توانند نشان دهند که آیا ابزارهای مورد نظر در دمای 121 درجه سانتی گراد استریل شده‌اند یا خیر. کاربرد چسب‌های اتوکلاو ساده تایید یا عدم تایید ورود آن‌ها به محفظه استریلیزاسیون می‌باشد و کاربرد آن جهت فیکس کردن ابزار پزشکی داخل شان است.

Application-of-autoclave-adhesives
کاربرد چسب‌های اتوکلاو

کاربرد چسب‌های اتوکلاو:

چسب اتوکلاو برای استفاده بر روی ابزارهای مصرفی در مراکز پزشکی، تحقیقاتی و آزمایشگاهی به منظور آلودگی زدایی دقیق استفاده می‌شوند. به طور کلی آن‌ها نشان می‌دهند که دمای دستگاه اتوکلاو به 121 درجه سانتیگراد یعنی دما استریل رسیده است یا نه. کاربرد این محصول به شرح زیر است:

  1. استریل کردن تجهیزات مصرفی در دندان پزشکی‌ها
  2. آلودگی زدایی از ابزارهای آزمایشگاهی
  3. کاربرد گسترده برای استریل کردن وسایل مورد استفاده در پژوهشگاه‌هایی که تحقیقات حساس مانند استخراج DNA و RNA و کشت سلول انجام می‌دهند.
  4. پر مصرف در اتاق‌های csr

روش استفاده از چسب اتوکلاو:

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، چسب اتوکلاو به عنوان یک نشانگر در دستگاه‌های استریل کننده بخار استفاده می‌شود و برای استفاده در محیط‌های بالینی و تحقیقاتی بسیار مناسب است. تکه‌های کوچکی از نوار قبل از قرار دادن وسایل در اتوکلاو (محفظه‌ای که با با فشار و دماهای قوی گرم می‌گردد و واکنش‌های شیمیایی و … را باعث می‌شود) روی اقلام اعمال می شود. اگرچه نوار ممکن است ساده به نظر برسد، اما برخلاف تصورتان آنقدر قوی است که در شرایط گرم و مرطوب داخل دستگاه خاصیت چسبندگی‌اش از دست ندهد. استفاده از این نوار چسب بسیار آسان است و به 2 مرحله تقسیم می‌شود:

  1. تکه کوچکی از نوار چسب را که حداقل یک خط مورب داشته باشد را جدا نمایید (با دست یا قیچی یا هر ابزار دیگری)
  2. چسب را در جایی بچسبانید که چسب دیگری از اتوکلاوهای قبلی به جا نمانده باشد.

پس از پایان فرآیند اتوکلاو در صورتی که خط‌های مورب تغییر رنگ داده باشند خواهید فهمید که روند استریل شدن با موفقیت کامل به پایان رسیده است.

The-price-of-autoclave-glue
قیمت چسب اتوکلاو

قیمت چسب اتوکلاو:

چسب‌های اتوکلاو در عین ساده بودن بسیار کاربردی هستند و هزینه کمی دارند. قیمت چسب اتوکلاو معمولاً به کیفیت آن، مدل آن و کشور ساختش بستگی دارد. از آنجایی که نرخ‌ها به طور روزانه تغییر می‌کند توصیه می‌کنیم با شماره 09052733424 تماس بگیرید تا از هزینه چسب‌های اتوکلاوخطدار و ساده مطلع شوید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم، با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی، موفق و موید باشید.