آنژیوکت چیست؟

آنژیوکت چیست؟ انواع آنژیوکت

تفاوتی نمی‌کند که شما برای آزمایشگاه نیاز به تجهیزات پزشکی دارید و یا اینکه می‌خواهید وسایل کمک‌های اولیه را در منزل و محل کار خود در اختیار داشته باشید. در هر صورت باید به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید که به جای هزینه پرداختی، بتوانید تجهیزات باکیفیت را دریافت نمایید. برای این منظور ما شما را با فروشگاه تجهیزات پزشکی خسروی دانش آشنا می‌کنیم. این فروشگاه علاوه بر ارائه تجهیزات و وسایل باکیفیت از برند‌های معتبر، مطالب آموزشی جهت آشنایی با هر کدام از این وسایل را در سایت خود منتشر می‌کند. در این مقاله شما را با آنژیوکت آشنا خواهیم کرد.

معرفی آنژیوکت:

آنژیوکت یک ابزار پزشکی است که با اسم‌هایی همچون کاتتر وریدی، آی وی کانولا، برانول، کاتتر‌عروق شناخته می‌شود. این محصول پزشکی غالباً برای تزریق و به اصلاح رگ‌گیری کاربرد دارد؛ دسترسی سریع وریدی عروق را فراهم می‌کند و ساختاری تشکیل شده از لوله‌ کوچک انعطاف‌پذیر کاتتر متصل به نیدل دارد.

 

آنژیوکت چیست؟

کاربرد آنژیوکت:

از آنژیو برای نمونه‌گیری خون، تزریق‌های نسبتاٌ طولانی‌ مدت وریدی، همودیالیز و تزریقات با شدت نسبتاٌ بالای دارو استفاده می‌شود. همچنین Angiocat دارای چسبندگی مناسب با شکل پروانه‌ای برای استفاده‌ آسان کاربر است. از آنژیوکت‌ها در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، مطب‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی استفاده می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده آنژیوکت
 1. نیدل در آنژیوکت چه کارایی دارد؟ در قسمت فوقانی آنژیو، یک سوزن تعبیه‌ شده است که باعث دسترسی بهتر و دقیق‌تر رگ‌ها به بافت بدن می‌شود.
 2. مجرای اصلی چیست؟ کاتتر یا مجرای اصلی در واقع همان لوله‌ پلاستیکی نرم انعطاف‌پذیر هستند که معمولاً از جنس پلی‌یورتان یا تفلون تیوب ساخته می‌شوند، عملکرد داخلی طولانی مدت دارد و در برابر پیچ‌خوردگی مقاوم است
 3. کارایی پورت یا دریچه تزریق: پورت برای تزریق دارو تعبیه شده و از جنس پلی‌اتیلن ساخته شده است. رنگ‌ این قطعه بر اساس استاندارد گیج تعیین می‌شود.
 4. کاربرد باله‌های آنژیوکت: باله‌های انعطاف‌پذیر و تاشوی آنژیوکت برای سهولت در دست گرفتن آنژیو، اتصال و همینطور فیکس یا ثابت ماندن آن به بدن بیمار تعبیه شده است.
 5. نگهدارنده سوزن چیست؟ همان محفظه پلاستیکی روی سوزن است که مانع از برخورد سوزن با اجسام دیگر می‌شود.
 6. محفظه برگشت خون: محفظه شفاف تعبیه شده در آن با نمایش برگشت خون، باعث اطمینان از رگ‌گیری صحیح می‌شود.

انواع angiocath

 1. بنفش
 2. زرد
 3. آبی
 4. صورتی
 5. سبز
 6. خاکستری
 7. نارنجی
مزایای چسب آنژیوکت
 1. چسبندگی بسیار بالا جهت ثابت نگه داشتن آنژیو
 2. پد جاذب استریل برای جذب خون با ترشحات جای تزریق
 3. امکان نفوذ هوا و جلوگیری از تورم پوست
 4. ضد آب و دوام بالا
 5. مناسب برای تمامی پوست‌ها
 6. تولید شده از پلی اتلین
 7. استریل و ضد حساسیت
 8. دارای پد جاذب استریل جهت جذب خون و ترشحات محل تزریق
 9. از آنجایی که آنژیوکت مستقیماٌ وارد رگ می‌شود، برای فیکس کردن آن از چسب آنژیو استفاده کنید.

روش کار با angiocath:

از طریق یک سوزن آنژیو وارد بدن می‌شود و وقتی که کاتتر در رگ و بدن بیمار وارد شد، سوزن یا نیدل از آنژیوکت خارج می‌شود و کاتتر در رگ می‌ماند و با یک چسب آنژیو(چسب ضد حساسیت) روی پوست بیمار فیکس می‌شود.

اجزای آنژیوکت:

 1. نیدل: در قسمت فوقانی آنژیو، یک سوزن تعبیه‌ شده است که به دلیل ظرافت بالا و تیزی فوق‌العاده و برشی که دارد، باعث دسترسی بهتر و دقیق‌تر به رگ‌ها و آسیب و جراحت کمتر در بافت بدن می‌شود.
 2. مجرای اصلی: کاتتر یا مجرای اصلی در واقع همان لوله‌ پلاستیکی نرم انعطاف‌پذیر است که معمولاً از جنس پلی‌یورتان یا تفلون تیوب ساخته می‌شود تا عملکرد داخلی طولانی مدت داشته باشد و در برابر پیچ‌خوردگی مقاوم باشد.
 3. پورت یا دریچه تزریق: پورت برای تزریق دارو تعبیه شده و از جنس پلی‌اتیلن ساخته شده است. رنگ‌ این قطعه بر اساس استاندارد گیج تعیین می‌شود.
 4. باله‌های آنژیو: باله‌های انعطاف‌پذیر و تاشوی آنژیوکت برای سهولت در دست گرفتن آنژیو، اتصال و همینطور فیکس یا ثابت ماندن آن به بدن بیمار تعبیه شده است.
 5. نگهدارنده سوزن: همان محفظه پلاستیکی روی سوزن است که مانع از برخورد سوزن با اجسام دیگر می‌شود.
 6. محفظه برگشت خون: محفظه شفاف تعبیه شده در آن با نمایش برگشت خون، باعث اطمینان از رگ‌گیری صحیح می‌شود.

 

انواع آنژیوکت

انواع آنژیوکت:

مدل‌های مختلفی از angiocath وجود دارند که هر مدل براساس ویژگی خاصی که در کاربرد خود دارد، با یک رنگ مشخص می‌شود. آنژیو در هفت نوع متفاوت و در سایزهای 14 الی 26 با رنگ‌های(نارنجی، خاکستری، سبز، صورتی، آبی، زرد و بنفش) موجود هستند.

معمولاً کلاهک رنگی آنژیو نشان‌دهنده‌ سایز سوزن آنژیو است. اعداد سایز آنژیوکت، مشخص‌کننده میزانی هستند که به وسیله آن هزار میلی‌لیتر آب نمک عبور می‌کند. آنژیو سایز 16 هزار میلی‌لیتر، آب نمک را در 16 دقیقه عبور می‌دهد به همین دلیل عدد سایز آنژیو با قطر کاتتر رابطه‌ عکس دارد یعنی هر چه عدد سایز کمتر باشد قطر کاتتر آن بیشتر خواهد بود.

 • بنفش:

این ابزار با سایز 26 ظریف‌ترین نوع  آنژیو است که برای نوزادان تازه متولد استفاده می‌شود. در واقع بیشترین کاربرد angiocath بنفش، مربوط به بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان است.

 • زرد:

سایز 24 است و از دسته آنژیوهای ظریف به حساب می‌آید که برای کودکان و البته افراد بالغ استفاده می‌شود. آنژیوکت زرد، جریان مایع کمی را از خود عبور می‌دهد و به همین علت بیشتر برای انتقال دارو و مایعات کاربرد دارد تا تزریق مستقیم.

 • آبی:

پرمصرف‌‎ترین نوع آنژیو است که سایز آن ۲۲ می‌باشد و با عبور۱۰۰۰ میلی‌لیتر آب نمک در مدت زمان ۲۲ دقیقه و همچنین به خاطر داشتن قطر داخلی ۰٫۶ و قطر خارجی ۰٫۹ میلی‌متر، برای افراد با آستانه تحمل درد کم همچون کودکان، نوجوانان و افراد سالخورده مناسب است. این ابزار در تزریق خون کاربرد ندارد اما تزریق‌های وریدی با جریان متوسط را می‌توان با آنژیوکت آبی انجام داد.

 • صورتی:

سایز این محصول 20 است که بزرگترین سایز می‌باشد و برای افراد بالغ و افرادی که رگ‌های نازکی ندارند مناسب است. این سایز آنژیو برای تزریق‌های داخل ورید و تزریق خون فوق‌العاده است و برای تزریق دارو و موارد اورژانسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمده مصرف آنژیوکت صورتی در سرم‌تراپی و تزریق داروهای بیمارستانی است.

 • سبز:

این ابزار با سایز 18 برای استفاده در اتاق عمل مناسب می‌باشد، با اینکه قطر angiocath سبز نسبت به آنژیوهای نارنجی و خاکستری، کمتر است اما باز هم مناسب کودکان و خردسالان نیست و مربوط به بزرگسالان می‌شود چرا که باز هم جایگذاری دردناکی دارد.

 • خاکستری:

سایز آنژیو خاکستری، 16 است و دومین angiocath قطور به حساب می‌آید. آنژیو نارنجی برای ترانسفوزیون خون و مواد پنوموتوراکس استفاده می‌شود. طول سوزن این نوع آنژیوکت، 50 میلی‌متر است و نیازمند جایگذاری عمیق در رگ بیمار است. بنابراین آنژیوکت خاکستری هم تا حد زیادی دردآور محسوب می‌شود و فقط برای بزرگسالان مناسب است.

 • نارنجی:

این ابزار با سایز 14 ، قطورترین نوع آنژیوکت است، آنژیو نارنجی به خاطر قطر زیادی که دارد درد زیادی را ایجاد می‌کند به همین خاطر فقط مناسب بزرگسالان است. از آنژیو سایز 14 معمولاً برای تزریق مقدار زیادی از محلول‌های چسب‌سان، مایعات یا کلوئیدهای با غلظت بالا استفاده می‌شود.

angiocath نارنجی برای انتقال خون به بزرگسالان گزینه‌ بسیار مناسبی است. طول سوزن آنژیو نارنجی نیازمند جایگذاری عمیق در رگ بیمار است و در نتیجه درد بیشتری دارد. پیدا کردن رگ در افراد مسن سخت‌تر است و رگ به سرعت پاره و یا بومیه می‌شود، برای جلوگیری از این مشکل از سوزن های کوچک استفاده کنید.

 

اسکالپ پروانه ای چیست؟

اسکالپ پروانه‌ای چیست؟

 scalp وسیله‌ای پزشکی است که برای تزریق‌های وریدی یا نمونه‌گیری خون استفاده می‌شود. سوزن پروانه‌ای، دو بال کوچک شبیه به بال‌های پروانه دارد.

انواع مد ل‌های اسکالپ پروانه‌ای:

 1. اسکالپ گیج 21 با رنگ سبز
 2. scalp گیج 22 با رنگ مشکی مشخص شده
 3. اسکالپ پروانه ای گیج 23 با رنگ آبی
 4. scalp گیج 24 با رنگ نارنجی 

سوزن اسکالپ پروانه ای از لحاظ کاربرد شباهت زیادی به آنژیو دارد اما تفاوت‌هایی هم وجود دارد. علاوه بر اینکه شکل ظاهری و اجزای تشکیل‌دهنده و سایزها و مدل‌های آن با سوزن پروانه‌ای متفاوت است. باید توجه داشت که angiocath برای تزریقات طولانی مدت مناسب است اما از اسکالپ پروانه‌ای برای افراد در تمامی سنین و مصارف کوتاه مدت بیشتر استفاده می‌شود.

 

صفربند آنژیوکت چیست؟

صفربند angiocath چیست؟

صفربند آنژیو، یک ابزار پزشکی کمکی است که به عنوان مسیر و پورت تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرد. از صفربند در آنژیو یا کاتتر درون وریدی استفاده می‌شود.

مزیت های صفربند:

ایمنی، بهداشتی، قابلیت چند بار سوراخ شدن، حجم کم، استفاده آسان، قیمت کم همچنین از بین بردن درد و یا زخم بیمار در هنگام تزریق، مهمترین مزایای صفربند است.

اینفوگرافی آنژیوکت

نحوه استفاده از آنژیوکت:

 1. ابتدا محل تزریق انتخاب شود و با پد الکلی به خوبی استریل شود.
 2. آنژیوکت از بسته‌بندی خارج شود و درپوش محافظ سوزن از روی آن برداشته شود.
 3. برای پیدا کردن رگ مناسب، از تورنیک یا رگ گیر استفاده کنید.گارو باید محکم بسته شود به ‌طوری‌ که جریان خون را کاهش دهد اما جریان خون را نباید متوقف کند.
 4. نوک سوزن آنژیو را به صورت اوریب در رگ فرو کنید.
 5. به محض مشاهده شدن خون در محفظه نمایش angiocath  گارو را باز کنید.
 6. حالا وقت این است که سوزن آنژیوکت کشیده شود و کاتتر تا قسمت باله‌های آن وارد رگ شود.
 7. برای فیکس شدن کاتتر در رگ، از چسب آنژیوکت استفاده کنید.

آنژیو در چه قسمت‌هایی از بدن قابل استفاده می‌باشد؟

در دست‌ها یا بازوها و گاهی هم در پا و ساق پا قرار می‌گیرد، گاهی مسیر وریدی بزرگتری باید برای تزریق فراهم شود که در این صورت در وریدهای بزرگتر و مرکزی مانند سینه و گردن و کشاله‌ ران تعبیه می‌شود.

نکته: برای اطمینان از نصب درست آن می‌توان از یک سرم نمکی استفاده کرد. باید توجه داشت، هرگونه بروز درد، تورم، و یا قرمزی، نشان‌دهنده صحیح قرار نگرفتن آنژیو است و باید دوباره مراحل ذکر شده تکرار شود. دقت کنید آنژیو یک ابزار یکبار مصرف است و بیش از 48 ساعت نباید داخل رگ قرار بگیرد، چنانچه اگر به زمان بیشتری نیاز بود باید تعویض شود مگر در مواردی که پزشک اجازه نگه داشتن آن را تا 72 ساعت بدهد.

 

چسب آنژیوکت چیست؟

چسب آنژیوکت چیست؟

یک چسب بهداشتی و یکبار مصرف است که در زمان تزریق angiocath یا اسکالپ به رگ، برای ثابت نگه داشتن آنژیو مورد استفاده قرار می‌گیرد. چسب ضد حساسیت استریل بوده و دارای قابلیت نفوذ هوا به محل تزریق می‌باشد که از هر گونه ایجاد ترشحات خونی، ورود خاک، گرد و غبار و هر گونه آلودگی به محل تزریق جلوگیری می‌کند.

مزایای چسب آنژیوکت:

 1. چسبندگی بسیار بالا جهت ثابت نگه داشتن آنژیو
 2. پد جاذب استریل برای جذب خون با ترشحات جای تزریق
 3. امکان نفوذ هوا و جلوگیری از تورم پوست
 4. ضد آب و دوام بالا
 5. مناسب برای تمامی پوست‌ها
 6. استریل و ضد حساسیت
 7. دارای پد جاذب استریل جهت جذب خون و ترشحات محل تزریق
 8. از آنجایی که آنژیو مستقیماٌ وارد رگ می‌شود، برای تثبیت هر چه سریع‌تر آن پس از باز کردن بسته‌بندی استریل، سریعاٌ از چسب استفاده کنید تا به میکروب‌های محیطی آلوده نشود.

هزینه خرید آنژیوکت

اکثر مشتریان در زمان خرید به قیمت و کیفیت محصول توجه می‌کنند.اگر چنانچه شما فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی خسروی دانش را بررسی کرده باشید، متوجه خواهید شد یک کالا قیمت‌های متنوعی دارد، این بدین معناست که شرکت‌های سازنده برای تولید محصول از مواد اولیه و امکانات متفاوت استفاده می‌کنند که بر قیمت نهایی مجصول تأثیر دارد. برای خرید دقیق و بی واسطه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

امیدواریم در این مقاله تجهیزات پزشکی خسروی دانش توانسته باشیم کمکی به شما و جامعه پزشکی کرده باشیم، با آرزوی توفیق روز افزون برای شما کاربران گرامی، موفق و موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.